وزیر تعاون در دیدار با سفیر برزیل بر ایجاد تعاونی های مشترک بین دو کشور تاکید کرد

سفیر برزیل در تهران با دکتر عباسی، وزیر تعاون دیدار و در خصوص گسترش روابط اقتصادی مشترک به خصوص در عرصه تعاون گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون، دکتر عباسی در این دیدار به سفر سال گذشته خود به برزیل و شناسایی زمینه های همکاری اشاره کرد و گفت : به رغم دوستی و نزدیکی دو کشور، بنا بر گزارش های اقتصادی، حجم مبادلات تجاری دو کشور چندان قابل توجه نیست و برای رونق بخشیدن به همکاری ها باید بسترهای اجتماعی لازم مهیا شود.
وزیر تعاون در دیدار با سفیر برزیل بر ایجاد تعاونی های مشترک بین دو کشور تاکید کرد
وزیر تعاون ابراز امیدواری کرد: زمینه تشکیل تعاونی های مشترک، مشتمل بر سندیکاهای تعاونی دو کشور به ویژه از طریق اتاق تعاون به عنوان سامان دهنده تشکل های تعاونی در ایران فراهم شود.
وزیر تعاون ضمن اشاره به فعالیت های بخش تعاون برای پیوند تشکل های مردمی در قالب تشکل های اقتصادی اظهار امیدواری کرد: تعاونی هادر ایران می توانند شرکای خوبی برای تشکل های بازرگانی برزیل باشند.
وی با بیان اینکه تعداد 150هزار تشکل تعاونی در ایران وجود دارد خاطر نشان ساخت: این تشکل ها که حدود یک سوم جمعیت را تشکیل می دهد، پتانسیلی قدرتمند در پیوند اقتصادی اجتماعی بین ملتها محسوب می شوند.
وی همچنین از مسئولان سندیکاهای تعاون در برزیل برای سفر به ایران و ایجاد پیوندهای تعاونی دعوت نمود. سفیر برزیل این دعوت و پیشنهاد را به دلیل وجود مخاطب های بسیار در برزیل مناسب توصیف کرد و قول داد دیدگاه وزارت تعاون را به مقامات کشورش منعکس نماید.
در این دیدار آنتونیو لوئیس اسپینولا سالگادو با ابراز علاقمندی نسبت به گسترش روابط دو کشو ر اظهار داشت:تمایل برزیل ایجاد توازن بین دو کشور است و در این زمینه به خوبی از اهمیت تعاونی ها در فعالیت اقتصادی آگاهی دارد.
سفیر برزیل با اشاره به سفر ماه مارس وزیر امور خارجه ایران به برزیل، دیدار دکتر احمدی نژاد و رئیس جمهور برزیل در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و سفر لولا رئیس جمهور برزیل به ایران در آغاز سال آینده میلادی اشاره کرد و گفت: در دیدار وزیر خارجه ایران از برزیل گروه های کاری در حوزه انرژی، کشاورزی، امور بانکی، سرمایه گذاری، بازرگانی و صنعت تشکیل شد که به معنای آغاز دوره بلوغ روابط دو کشور است در حالیکه یکسال گذشته چنین چشم اندازی متصور نبود.
وی همچنین از سفر دو هیأت از بخش صنعت و خارجه برزیل به تهران برای انجام مقدمات سفر وزیر تجارت برزیل به ایران خبر دادو افزود: یکی از موانع بر سر راه توسعه همکاری ها، مشکل اعتبارنامه یا تأمین مالی صادرات است.
وی ادامه داد: برزیل در حال بررسی و مطالعه برای حل این معضل از طریق ایجاد یک خط اعتباری برای ایران و یافتن مکانیسمی برای رشد فزاینده روابط تجاری دو کشور است. تجارت برزیل بسیار پیشرفته است و در کنار بخش کشاورزی مدرن، برزیل یک قدرت صنعتی نیز به شمار می رود و می تواند تولیدات کیفی با قیمت های رقابتی عرضه کند.
اسپینولا سالگادو در پاپان  ابراز امیدواری کرد دیدار رؤسای جمهور دو کشور انگیزه و تحرک لازم را برای گسترش روابط ایجاد کند.

۱۲ آبان ۱۳۸۸ ۱۳:۰۳
کد خبر : ۲,۰۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید