وزیر کار و امور اجتماعی : کارآفرینان نمونه معرفی می‌شوند / پیش‌نویس اصلاح قانون کار با لایحه کار شایسته منطبق است

وزیر کار همکاری وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فن‌آوری و آموزش و پرورش در القاء فرهنگ کار به فارغ‌التحصیلان را ضروری دانست و تصریح کرد: با همکاری وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فن‌آوری و آموزش و پرورش، رویکرد نظام آموزشی کشور را علاوه بر دانش‌محوری به مهارت‌محوری نیز معطوف می‌کنیم.
به گزارش خبرگار کار و اشتغال ایسنا، دکتر سیدمحمد جهرمی وزیر کار و امور اجتماعی در حاشیه دیدارش با برگزیدگان جامعه هنری کشور در جمع خبرنگاران با تاکید براینکه وزارت کار در ایجاد فرصت شغلی مسؤلیتی ندارد، گفت: کلیه دستگاه‌های اجرایی و سه بخش تعاونی، خصوصی و دولتی باید با همکاری یکدیگر یک میلیون فرصت شغلی سالانه را محقق کنند.
وزیر کار رویکردش در القاء فرهنگ کار به جامعه دانشگاهی و تفهیم این نگرش که هر کاری ارزشمند است و نباید کار را عار دانست، گفت: در مجموعه روایات و احادیث دین مبین اسلام، بیکاری ضدارزش و بر انجام هر کار مشروعی که مهارت انجام آن وجود داشته باشد، تاکید شده است.
وی ارتقاء سطح بهره‌وری و فرهنگ کار را با همکاری جامعه هنری کشور بهتر دست‌یافتنی دانست و افزود: در دیدار امروزم با هنرمندان کشور از آنان خواستم تا وزارت کار را در القاء فرهنگ و ارزش کار به جامعه یاری رسانند. طبیعتا یک کارگردان یا نویسنده نمی‌تواند به تنهایی از پس مسؤلیت سنگین گسترش و تعمیق فرهنگ کار برآید بنابراین به همکاری مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جامعه رسانه‌ای و صدا و سیما نیازمندیم.
دکتر جهرمی پیش‌نویس اصلاح قانون کار را در جهت تامین منافع جامعه کارگری ارزیابی و تصریح کرد: اصلاح قانون کار با هدف تامین منافع کارگران به ویژه کارگران قرارداد موقت و با رویکرد سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال جدید و در نهایت کاهش نرخ بیکاری است. پیش‌نویس اصلاح قانون کار را قبل از تصویب در مجلس در اختیار رسانه‌ها، کارشناسان اقتصادی و حقوقی و تشکل‌های کارگری و کارفرمایی قرار داده‌ایم تا با گردآوری کلیه نظرات، قانونی تدوین شود تا منافع کارگری و کارفرمایی در بهترین شکل آن محقق شود.
وزیر کار پیش‌نویس اصلاح قانون کار را منطبق با لایحه کار شایسته دانست و اظهار کرد: اصلاحیه قانون کار با رویکرد تقویت نقش شرکای اجتماعی به ویژه تشکل‌های کارگری و کارفرمایی تدوین شده است. تشکل‌های کارگری و کارفرمایی که خود در تهیه این پیش‌نویس نقش داشته‌اند، حمایت‌شان را با اصلاحیه اعلام کرده‌اند؛ البته بخشی از آنان نیز اصلاحاتی را بر این پیش‌نویس وارد دانسته‌اند.
وی از معرفی کارآفرینان نمونه استانی در 19 شهریورماه خبر داد و در عین حال جشنواره‌های کارآفرینی در استان‌ها را محل مناسبی برای شناسایی کارآفرینان نمونه دانست و افزود: در نیمه دوم سال جاری کارآفرینان کشوری را در جشنواره‌ای مشابه معرفی می‌کنیم.
دکتر جهرمی در خصوص انتخابات انجمن صنفی روزنامه‌نگاران گفت: وزارت کار در برگزاری انتخابات این انجمن همچون گذشته مشکلی نداشته است ولی برخی از اعضای انجمن از نحوه برگزاری انتخابات شکایت داشتند. اداره حقوقی و تشکل‌های صنفی وزارتخانه نیز در بررسی‌هایی که انجام داد، شکایت را وارد دانست. بیش از 20 نفر از اعضای انجمن در شکایت خود اعلام کرده بودند در اساسنامه انجمن پیش‌بینی نشده که اگر مجموعه اعضا دو بار به حد نصاب نرسید، می‌توان انتخابات سوم را به هر تعداد از اعضا برگزار کرد از این‌رو اعلام کردیم اساسنامه انجمن باید به گونه‌ای اصلاح شود تا این نقص برطرف شود.
۲۳ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۳۸
کد خبر : ۲۰,۱۷۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید