وزیر کار و امور اجتماعی : کاری ماندگار است که با هنر آمیخته باشد

اگر فرهنگ کار در کشور نهادینه شود بیکاری نیز رخت بر می‌بندد هر چند که دولت‌ها باید سیاست‌های مصرفی، پولی و مالی، اجرایی، تولیدی و صنعتی را درجهت رونق کار و تولید جهت‌دهی کنند.
به گزارش خبرنگار کار و اشتغال ایسنا، دکتر سیدمحمد جهرمی وزیر کار و امور اجتماعی در دیدار با برگزیدگان جامعه هنری کشور، دلیل دیدارش با آنان را یافتن راه‌کارهایی برای نهادینه کردن فرهنگ کار در جامعه دانست و با تاکید براینکه کار پایدار موجب بیمه شدن کشور و جامعه از تباهی و عقب‌ماندگی است، گفت: با کار، استعدادها به منصفه ظهور می‌رسد. کارگر و کارآفرین هنرمندانی هستند که محصولی را عرضه می‌کنند که هرچه این محصول ارزشمندتر، هنرمندی بالاتری ایجاد کرده‌اند.
دکتر جهرمی فرهنگ کار را برآیندی از سلوک‌ها، سخت‌کوشی‌ها، بهره‌وری‌ها، کیفیت‌ها، نوآوری‌ها، انضباط و وجدان دانست و تاکید کرد: فراگیر شدن فرهنگ کار در ایران یعنی تحقق یک به یک ویژگی‌های فوق.
وی کاری را ماندگار دانست که با هنر آمیخته باشد سپس تاکید کرد که اثر بخشی 10 دقیقه فیلم، یک رمان یا یک بیت شعر بسیار بیشتر از خواندن یک کتاب یا گوش کردن به یک سخنرانی است.
وزیر کار با اشاره به تاثیر جامعه‌شناختی و روان‌شناختی هنر اظهار کرد: 10 دقیقه فیلم در حافظه بلند مدت انسان سریعتر و با نفوذ بیشتری نسبت به 10 دقیقه سخنرانی اثرگذار است.
دکتر جهرمی از جامعه هنری کشور خواست تا وزارت کار را در نهادینه کردن فرهنگ کار یاری رسانند و تاکید کرد: از هنرمندانی که ما را در رسیدن به این هدف یاری رسانند حمایت می‌کنیم.
وی با بیان اینکه گلایه‌ای از فرهنگ کار کشور ندارم ولی نیازمند ارتقاء سطح فرهنگ کار در کشوریم، گفت: بیش از 85 درصد از فارغ‌التحصیلان کشور فاقد مهارت بوده و نرخ بیکاری آنان از متوسط نرخ بیکاری کشور بالاتر است. نرخ دانشجویان افزایش یافته ولی نرخ بیکاری آنان به 6/15 درصد افزایش یافته است. جالب آنکه نرخ بیکاری در افراد زیر دیپلم تنها 3/7 درصد است.
وزیر کار تاکید کرد: فرهنگ کار باید به گونه‌ای نهادنیه شود که کار کردن عیب و عار تلقی نشده بلکه بیکار ماندن جوان عیب محسوب شود. کار در هر زمان و مکانی یک ارزش است. اگر کارگر و کارآفرین احساس کنند کارشان یک هنر است و پایدار، انگیزه بیشتری برای ارتقاء سطح کیفی آن پیدا خواهند کرد.
دکتر جهرمی هنر را کیفیت کار ارزیابی کرد و افزود: اگر چه فناوری‌های نوین، کمیت کار را افزایش می‌دهند ولی در تولید نوین، هنر و فرهنگ کار نقش اصلی را ایفا می‌کند.
وی ارتقاء فرهنگ کار در حوزه تولید را در چارچوب سند چشم‌انداز 20 ساله کشور دست‌یافتنی دانست و افزود: اثربخشی فرهنگ کار باید برنامه‌ریزی شده دنبال شود.
وزیر کار درباره جشنواره سوم هنر و کار گفت: جشنواره سوم باید تا پایان سال جاری یا حداکثر خردادماه آینده برگزار شود. معاونت فرهنگی و اجتماعی باید ساماندهی و برنامه‌ریزی لازم را انجام دهد. هنرمندان نیز آثار نقاشی، رمان، فیلم، عکس و موسیقی‌شان را آماده عرضه در جشنواره سوم هنر و کار کنند.
۲۳ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۳۶
کد خبر : ۲۰,۱۷۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید