طرح ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه از نیمه دوم سال اجرا می‌شود / مشاغل تخصصی در سیطره اتباع خارجی است

مدیر کل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار و امور اجتماعی گفت: طرح ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه از مهرماه سال‌ جاری در کشور اجرایی می‌شود.
محمد حسن صالحی مرام در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی "مهر" تعداد اتباع خارجی را در کشور یک میلیون نفر اعلام کرد و گفت : در کشور یک میلیون اتباع خارجی به صورت غیر مجاز شاغل هستند.
مدیر کل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار و امور اجتماعی در خصوص طرح سامان دهی اشتغال اتباع خارجی در کشور گفت: در طرح ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه کارفرمایانی که به صورت غیر مجاز از اتباع بیگانه خارجی در کارهای خود استفاده می کنند به ازای هر روز 5 برابر حداقل حقوق کارگر جریمه می شوند؛ یعنی روزانه 30 هزار تومان جریمه می شوند.
صالحی مرام در ادامه با اظهار تاسف از این موضوع که اتباع بیگانه خارجی بسیاری از کارها و حرفه تخصصی و نیمه تخصصی را در کشور اشغال کردند، گفت : بسیاری از اتباع بیگانه خارجی در کشور به کارهای ساختمانی ، خیاطی و نساجی مشغول هستند.
وی تعداد بسیاری از اتباع خارجی را در کشور تبعه افغانستان اعلام کرد واظهار داشت : بیشتر این اتباع خارجی در شهرهای اصفهان ، فارس ، کرمان و تهران تمرکز دارند.
مدیر کل امور اتباع خارجی وزارت کار و امور اجتماعی در ادامه به دلایل استفاده کارفرمایان متخلف از اتباع غیرمجاز خارجی در کشور اشاره کرد و گفت: حضور گسترده و کنترل نشده اتباع خارجی در کشور ، در دسترس بودن و ارزانی کارگران مذکور ، استفاده برخی از پیمان کاران بخش دولتی و نیمه دولتی از اتباع غیر مجار خارجی به عنوان یک الگوی نامناسب برای سایر بخش ها ، عدم آشنایی برخی از کارفرمایان متخلف با قوانین کشور ، نا آشنایی کارگران خارجی با قوانین ومقررات کشور و عدم اطلاع از امکان احقاق قانونی خود در صورت دریافت پروانه کار از جمله دلایلی است که موجب می شود کارفرمایان از اتباع بیگانه خارجی در کارهای خود استفاده کنند.
۲۲ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۸:۴۱
کد خبر : ۲۰,۱۷۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید