تا پایان برنامه چهارم توسعه باید 100 هزار شغل در استان ایجاد شود

رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه گفت: برخلاف وعده‌های داده شده، نرخ بیکاری استان تا پایان برنامه چهارم توسعه به ‌4/8 درصد نخواهد رسید.
مهندس محمد جواد فلسفی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه به بررسی وضعیت موجود اشتغال استان پرداخت.
فلسفی در پاسخ به این سؤال که از نظر سازمان کار و آموزش فنی حرفه‌ای در حال حاضر نرخ بیکاری استان چقدر است، با غیر واقعی خواندن آماری که در گذشته عنوان می‌شد، گفت: ما متولی ایجاد اشتغال هستیم ولی متولی تعیین نرخ بیکاری نیستیم و این آمار باید از سوی مرکز آمار ایران اعلام شود؛ البته تمایل داریم نرخ واقعی بیکاری استان را داشته باشیم و به این منظور از استاندار خواسته‌ایم اعتباری را در اختیارمان قرار دهد تا بتوانیم با یک گروه علمی یک بررسی جدی و علمی در این خصوص انجام دهیم.
وی افزود: با این حال یقینا استان کرمانشاه جز پنج استانی است که بالاترین نرخ بیکاری را در کشور دارد.
فلسفی مهم‌ترین دلیل بالا بودن نرخ بیکاری استان را پایین بودن نرخ سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: نرخ سرمایه گذاری در هر کشور و استانی با تعداد بیکارانش یک نسبت مستقیم دارد. زمانی که سرانه درآمد استان نصف میانگین کشور است نباید توقع داشته باشیم نرخ بیکاری استان بالا نباشد.
وی به ذکر آماری در خصوص جمعیت جوان و جویای کار استان پرداخت و گفت: در حال حاضر ‌480 هزار نفر از جمعیت استان و ‌230 هزار نفر از جمعیت شهر کرمانشاه ‌20 تا ‌29 ساله‌اند ضمن اینکه ‌260 هزار از نفر جمعیت استان و ‌120 هزار نفر از جمعیت شهر کرمانشاه ‌15 تا ‌19 ساله‌اند که تا چند سال آینده به جمعیت جویای کار استان افزوده می‌شوند. این جمعیت جویای کار نتیجه نرخ بالای رشد جمعیت کشور در دهه ‌60 است که امروز خود را نشان می‌دهد و باید هرچه زودتر برای آن فکری اندیشیده شود. از سوی دیگر متاسفانه در 10، ‌15 سال گذشته برای اشتغالزایی این جمعیت راهکاری اندیشیده نشده است.
فلسفی افزود: البته این شرایط در سایر استانها نیز و جود دارد با این تفاوت که در استانهای توسعه یافته زیرساخت های مورد نیاز برای اشتغال این جمعیت جوان و جویای کار فراهم شده ولی استان ما از آن بی‌بهره است.
رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه اظهار داشت: ما در استان علاوه بر نیاز به مسکن‌های فوری به اصلاح زیرساخت‌هایمان نیز نیاز داریم.
فلسفی در پاسخ به این سؤال که طبق سند اشتغال استان چه تدابیری برای رفع مشکل اشتغال استان اندیشیده شده، اظهار داشت: در سند اشتغال استان، اعداد و ارقام براساس آمار قبلی درصد بیکاران استان تنظیم شده لذا چون پایه آن غلط است نمی‌توان به سایر اهداف آن اتکا کرد. از سوی دیگر درصد اشتغال زنان استان به خوبی دیده نشده و نیاز است به این بخش توجه جدی شود.
وی با بیان اینکه آماری از درصد مشارکت زنان استان وجود ندارد، گفت: به نظر می‌رسد این میزان از میانگین کشور پایین‌تر باشد.
فلسفی ادامه داد: هدف گذاری ما در سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان این است که از ابتدا سال ‌1385 تا پایان برنامه چهارم ‌100 هزار شغل در استان ایجاد کنیم. البته باید توجه داشت با توجه به جمعیت جوان استان طی چهار سال آینده بیش از این تعداد به جمعیت جویای کار استان افزوده می‌شود بنابراین باید قبول داشت که در پایان برنامه چهارم توسعه نرخ بیکاری استان به ‌4/8 درصد نمی‌رسد.
رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان در خصوص اینکه طبق هدف گذاری انجام شده مبنی بر ایجاد ‌100 هزار شغل در استان طی چهار سال آینده، کدام یک از بخش‌های اقتصادی در اولویت قرار خواهند داشت، گفت: ما دیدگاه بخشی نداریم و ظرفیت‌های هر بخش تعیین کننده است. سمت و سو هدف گذاری ما با هر بخشی است که توانایی بکارگیری سرمایه بیشتر و ایجاد اشتغال بالاتری را داشته باشد.
وی با بیان اینکه اشتغال بخش کشاورزی به لحاظ محدودیت منابع محدود است، گفت: اشتغال‌های فوری با سرمایه گذاری کمتر در بخش خدمات شکل می‌گیرد که ظرفیت‌های گسترده‌ای به لحاظ توسعه گردشگری در این بخش داریم و به دنبال آن هستیم تعدادی اشتغال فوری را در این بخش ایجاد کنیم البته نباید از نظر دور کنیم که اگر می‌خواهیم اشتغال پایدار داشته باشیم باید به سمت توسعه صنعتی حرکت نماییم.
فلسفی در پایان عنوان کرد: متاسفانه بخش صنعت استان چه از لحاظ سرمایه گذاری و چه از لحاظ اشتغال پایین‌تر از آمارهای کشوری است و نیاز داریم تفکر جدی بر صنعت استان حاکم شود که جهت گیری مدیریت استان هم در این راستا است. در واقع اگر می‌خواهیم از لحاظ نرخ بیکاری به یک میانگین قابل قبول برسیم باید سرمایه گذاری صنعتی در استان توسعه یابد.
۲۱ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۵۸
کد خبر : ۲۰,۱۸۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید