وزیر کار و امور اجتماعی : تکمیل طرح‌های اقتصادی ناتمام ، ‪ 270 ‬هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند

وزیر کار و امور اجتماعی کشور گفت: تکمیل طرح‌های اقتصادی ناتمام کشور، ایجاد 270 هزار فرصت شغلی را به دنبال دارد.
دکتر سیدمحمد جهرمی در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان اصفهان افزود: هم اکنون بیش از 15هزار و 500 طرح اقتصادی متوسط و کوچک ناتمام در کشور وجود دارد که بین 20 تا 99 درصد پیشرفت داشته اما هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده‌اند.
وی با تاکید بر پیگیری وزارت کار برای تکمیل طرح‌های اشتغالزای ناتمام اضافه کرد: تکمیل طرح‌های نیمه تمام موجود در کشور نیازمند اعتباری بالغ بر 23 میلیارد ریال است.
دکتر جهرمی تعداد طرح‌های بنگاه های اقتصادی زود بازده معرفی شده به بانکهای کشور را بیش از 206 هزار طرح اعلام ‌کرد و گفت: از این تعداد طرح 50 درصد آن توسط بانکها بررسی شده که 89 هزارو 615 طرح مورد تائید بانک‌های عامل قرار گرفته است.
وی افزود: ازطرح‌های تایید شده در بانکها با 38 هزار و 143 طرح عقد قرار داد شده است.
وزیر کار و امور اجتماعی تعداد فرصت‌های شغلی پیش بینی شده در طرح‌های ارائه شده را حدود 741 فرصت شغلی دانست.
دکتر جهرمی اعتبارات درنظر گرفته شده برای ایجاد اشتغال پایدار در کشور را نسب به سالهای گذشته چشمگیر دانست و گفت: تداوم بیکاری با توجه ‌به اعتبارات درنظرگرفته شده نشانگر آن است‌که ‌بودجه‌ها در جای واقعی خود هزینه نشده است.
وی با تاکید بر دارا بودن توجیه اقتصادی طرح‌ها افزود: ایجاد اشتغال در مناطق مختلف باید با توجه به مزیت‌ها و ظرفیت‌های موجود در هر منطقه صورت گیرد.
وزیر کار و امور اجتماعی حفظ اشتغال در بنگاه های اقتصادی موجود و حمایت ازنقدینگی بنگاه های بزرگ و متوسط را ازدیگر برنامه‌های اقتصادی دولت عنوان کرد و گفت:20 درصد اعتبارات اشتغالزایی بنگاه های کوچک به این بخش اختصاص یافته است.
استاندار استان اصفهان نیز در این نشست گفت: مقوله رفع بیکاری و ایجاد اشتغال به مهمترین دغدغه همه مسؤلان کشور تبدیل شده است.
سیدمرتضی بختیاری افزود: مجموعه دستگاه های استان بسترسازی برای جذب سرمایه‌گذاری و ترغیب سرمایه‌گذاران را در دستور کار خود قرارداده است.
وی‌ اضافه‌ کرد:براساس آخرین آمار موجود حدود 12 هزارطرح اقتصادی زود بازده با اعتباری بالغ بر 768 میلیارد تومان به بانکهای استان ارائه شده است.
بختیاری تصریح کرد: از این تعداد طرح 3 هزار و 760 طرح در بانکها به تصویب رسیده و با یک هزار و 601 طرح عقد قرارداد شده است.
وی میزان تسهیلات اشتغالزایی سال جاری استان را 926 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: علاوه ‌بر این بخش تعاون نیز در سال جاری موظف به ایجاد حدود یک هزار و 600 تعاونی است و 473 میلیارد تومان تسهیلات نیز به این بخش اختصاص یافته است.
بختیاری کندی عملکرد سیستم بانکی را ازمشکلات مقابل روی این‌ برنامه عنوان کرد وافزود: شفاف‌سازی و روان‌سازی مراحل انجام کار باید مورد توجه مسؤلان قرار گیرد.
معاون برنامه‌ریزی استانداری اصفهان نیز گفت: سیستم بانکی به دلیل بنیه ضعیف کارشناسی درمقابل سرمایه‌گذاری مقاومت می‌کند و زمان دریافت تسهیلات در این سیستم طولانی است.
نیلی مدت زمان یک ساله 20 درصد سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی را کوتاه دانست و افزود: با افزایش این مدت به سه سال توان اقتصادی بنگاه ها تقویت می‌شود.
در این نشست نمایندگان مردم شهرضا و نایین و جمعی از مسؤلان دستگاه های اجرایی استان، تسهیل شرایط اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران را خواستار شدند.
۲۱ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۵۴
کد خبر : ۲۰,۱۸۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید