رویکرد وزارت کار تشکیل شرکت‌های مادر تخصصی و اتصال شرکتهای کوچک به آنها است / کارآفرینی ارثی نیست بلکه اکتسابی است

تعداد 7 هزار و 500 نفر در استان خراسان آموزش کارآفرینی خواهند دید.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، دکتر سیداحمد توکلی افشار رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه اولین دوره آموزش کار آفرینی و مهارتهای کسب و کار با بیان این مطلب افزود: در سال جاری تعداد صد هزار نفر کارآفرین در سراسر کشور آموزش خواهند دید که از این میزان 7 هزار و 500 نفر در استان خراسان آموزش خواهند دید و برای این امر 15 نهاد شناسایی شده‌اند که امکان انجام آموزش کارآفرینی در استان را دارا هستند.
وی ادامه داد: در فاز اول تعدادی قرارداد منعقد شد که جهاد دانشگاهی به عنوان اولین نهاد شروع به برگزاری دوره‌های آموزشی کرده‌ است.
دکتر توکلی آموزش کارآفرینان را در استان خراسان رضوی پایه و اساس یک کار بزرگ در کشور و بی‌سابقه خواند و گفت: در ساختار اداری ما هنوز آشنایی با این مقوله وجود ندارد و همچنین در صورت نبود کارآفرینی تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان ما نتیجه لازم را از زحمات خود نمی‌بینند.
وی با بیان اینکه ایجاد شرکتهای مادر تخصصی معایبی نیز دارد، افزود: ‌با این وجود رویکرد وزارت کار تشکیل شرکتهای مادر تخصصی و اتصال شرکتهای کوچک به آنها است زیرا شرکتهای کوچک به تنهایی توان و سرمایه کافی برای انجام فعالیت‌های اقتصادی را ندارند و به خصوص در بخش‌های بازاریابی، فروش و فعالیتهای حقوقی نیاز به حمایت دارند.
رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان رضوی خواستار انجام تئوری هر طرح توسط متقاضیان قبل از اخذ تسهیلات شد و گفت: متقاضیان باید پس از بررسی لازم اقدام به اخذ تسهیلات کنند تا وقت بیشتری برای پرداخت اقساط تسهیلات داشته باشند.
دکتر توکلی گفت: حداقل 100 هزار کارگاه کوچک خود اشتغالی شامل طرح‌های یک تا دو نفره به وسیله کمیته امداد و برخی مانند طرح‌های یک یا دو نفره برای خرید ماشین آلات و ادوات کشاورزی به وسیله جهاد کشاورز اداره می‌شوند.
وی در پایان با اشاره به اینکه دغدغه‌ اصلی دولت ایجاد اشتغال به خصوص برای فارغ التحصیلان دانشگاهی است، متذکر شد: اساتید کار آفرینی باید با تشکیل تیم‌هایی در قالب تعاونیها به ایجاد اشتغال پایدار کمک کنند و فضا برای این تعاوینها آماده است.
محمد علی خلیلی‌فر معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی مشهد نیز در این مراسم با تاکید بر نقش مهم و ضروری کارآفرینی گفت: مدت این دوره در آمریکا و ژاپن 20 سال است که تدریس می‌شود ولی در ایران تازه شروع به کار شده و به عنوان یک واحد درسی در دانشگاه جامع علمی‌ کاربردی تدریس می‌شود.
خلیلی فر یکی از کارهای پیگیری شده در ستاد اداره اشتغال را تربیت مربی در این زمینه در جهاد دانشگاهی و فرستادن آنها به سایر نقاط کشور دانست و افزود: از مشکلات کنونی ما بحث اشتغال است و باید کار آفرینی در کشور ما ایجاد شود.
جواد سخدری مدیر مرکز کارآفرینی جهاد دانشگاهی مشهد در این مراسم با بیان اینکه بسیاری از تغییر و تحولات ناشی از توسعه کار آفرینی است، گفت: کشورهای دنیا طبق نظر سازمان نظاره‌گر جهانی GM به دو قسمت نیازگرا (در حال توسعه) و فرصت گرا (توسعه یافته) تقسیم شده و کشور ما چون جزء کشورهای نیازگرا است و بدنه دولت نیز در حال کوچک شدن است، چاره‌ای جز استفاده از کارآفرینی ندارد.
سخدری با اشاره به اینکه روحیه کارآفرینی در کشور ما 58 درصد است و این میزان در حال افزایش می‌باشد، اظهار داشت: کارآفرینی ارثی نیست بلکه اکتسابی است و باید کارآفرین پرورش داد.
سخدری مطالب مطرح شده در این دوره‌ها را مطابق با استانداردهای دنیا دانست و در خصوص مهارتهای کارآفرینی گفت: کشف فرصت شغلی، تدوین طرح کسب و کار، ‌جمع‌آوری منابع انسانی و مالی لازم برای کار، آشنایی با قوانین و مدیریت کسب و کار از مهارتهای کسب شده در کار آفرینی می‌باشد.
۱۵ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۰:۴۹
کد خبر : ۲۰,۲۰۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید