32 میلیارد تومان تسهیلات برای کارآموزان دارای مهارت اختصاص یافته است

در سیاست‌های جدید سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، آموزش های فنی و حرفه ای به عنوان دالان اشتغال مطرح شده است.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان وبلوچستان؛ غلامرضا حیدری مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سیستان و بلوچستان افزود: زمانی که دانش و مهارت در جامعه تولید و ابتکار و خلاقیت انسان ها شکوفا شود، اشتغال زایی بیکاران و پس از آن رشد اجتماعی و اقتصادی را به دنبال خواهد داشت که موجب افزایش قدرت خرید در جامعه می شود و در نتیجه رفاه نسبی برای مردم ایجاد می‌شود که امنیت و توسعه پایدار را به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: دغدغه مسؤلان و مردم، اشتغال جوانان خصوصا از این استان که بیش از 20 درصد نرخ بیکاری دارد، است از سویی 70 درصد بیکاران استان سیستان و بلوچستان ، فاقد مهارتند.
حیدری ادامه داد: با توجه به طرح ها و پروژه های عظیم گاز رسانی و راه آهن ، کارخانجات سیمان و... به نیروی انسانی کارآمد نیاز است که به همین منظور آموزش نیروهای متخصص در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.
وی افزود: در حال حاضر در استان 22 مرکز آموزش فنی و حرفه ای و 185 کارگاه فعال در تمام شهرستان‌ها وجود دارد که با وسایل و امکانات روز مجهز شده‌اند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: یکی از کارهای جدیدی که امسال در کل کشور شروع شده راه اندازی طرح سامانه هجرت با هدف پیشگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و ارتقاء معشیت روستاییان است. به همین منظور 10 کاروان به 10 شهرستان همراه با امکانات زیستی برای افراد و امکانات آموزشی فرستاده شده اند که با توجه به نیاز مردم منطقه، دو رشته را در محل آموزش خواهند داد.
حیدری اضافه کرد: طبق رایزنی هایی که از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی صورت گرفته برای 28 مرکز آموزش فنی و حرفه ای کشور، درخواست چارت تشکیلاتی شده که 9 مرکز در استان با ایجاد اشتغال مستقیم برای 200 نفر در نظر گرفته شده است.
وی تصریح کرد : طرح دهکده های مهارت در کشور از ابتدای سال 86 آغاز خواهد شد که تمام فارغ التحصیلان آموزش های فنی و حرفه ای را گذرانده و به صورت نیروی متخصص با مهارت در جامعه فعالیت خواهند کرد.
مدیر کل سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان با بیان اینکه برای توسعه استان به نیروهای با مهارت نیاز است، اظهار کرد: در سال جاری در استان 32 میلیارد تومان تسهیلات برای کار آموزانی که دارای گواهینامه فنی و حرفه ای هستند ، اختصاص یافته که بهره آن 14 درصد تعیین شده است.
وی ادامه داد: در راستای توسعه خصوصی این سازمان توانسته است آموزشگاه های خصوصی و آزاد خود را از 22 آموزشگاه به 240 آموزشگاه برساند که حداقل برای 3 نفر و حداکثر برای 16 نفر اشتغال زایی داشته است.
حیدری تصریح کرد: برای حمایت از بنیه مالی این آموزشگاه ها و تجهیز کارگاه های آن ها با امکانات مدرن، تسهیلاتی به مبلغ 13 میلیارد و 500 میلیون تومان در نظر گرفته شده که بهره آن 4 درصد تعیین شده است.
وی تعداد رشته های آموزشی این سازمان را 95 رشته عنوان کرد و افزود: تعداد رشته های آموزشی این سازمان نسبت به سنوات گذشته 400 درصد رشد داشته و نیز رشته های پر هزینه ای مانند CNC و اکترومکانیک در استان راه اندازی شده است.
مدیر کل سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان میزان اعتبارات تجهیزات مدرن سال جاری را 700 میلیون تومان عنوان کرد و ادامه داد : تعداد کارآموزان سال 85 در کارگاه های استان با رشد 500 درصدی به 35 هزار نفر خواهد رسید.
وی اضافه کرد: از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان حدود 20 میلیارد ریال اعتبار و از محل اعتبارات سفر هیات دولت به استان مبلغ 50 میلیارد ریال صرف پروژه های فنی و حرفه ای شده است.
۱۵ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۰:۳۳
کد خبر : ۲۰,۲۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید