معاون وزیر کار در گفت‌وگو با ایسنا خبر داد : پیش‌نویس اصلاح قانون کار در مجلس / فراری بودن کارفرمایان از پرداخت حق بیمه کارگران

63 درصد از بیمه‌شدگان تامین اجتماعی حداقل دستمزد و 81 درصد نیز حقوقی کمتر از 200 هزار تومان در ماه دریافت می‌کنند؛ این آمار نشان از فرار گسترده بیمه‌ای کارفرمایان دارد.
دکتر جواد فرشباف ماهریان معاون برنامه‌ریزی منابع انسانی و سیاستگذاری اشتغال وزارت کار و امور اجتماعی با بیان اینکه با مسؤلان سازمان تامین اجتماعی به صورت جدی در بحث کاهش حق بیمه سهم کارفرما وارد بحث شده‌ایم به خبرنگار کار و اشتغال ایسنا گفت: دو شیوه کاهش نرخ بیمه و به تبع کاهش هزینه مبادله تولید و همچنین افزایش دوره بازپرداخت مستمری از دو سال به سال‌های بیشتری را دنبال می‌کنیم. بسیاری از کارفرمایان به اسم بیمه ارقام بالایی را از حقوق کارگران کسر می‌کنند ولی در حکم آنان اعدادی پایین را ثبت می‌کنند.
وی افزود: اگر بتوانیم بین بیمه واریزی و خدمات دریافتی کارفرما و کارگر ارتباط منطقی برقرار کنیم به احتمال زیاد هم حقوق کارگران بهتر می‌شود و هم میزان دریافتی‌های سازمان تامین اجتماعی افزایش می‌یابد. ارائه خدمت بهتر از سوی سازمان موجب ایجاد رغبت در کارفرمایان و واریز ارقام بیشتر می‌شود ولی ارائه خدمات معمولی از سوی تامین اجتماعی موجب پرداخت ارقام پایین از سوی کارفرمایان شده است.
وی همچنین خبر داد که دولت ساماندهی قراردادهای موقت و اصلاح برخی از مواد قانون کار را در دست بررسی دارد.
دکتر فرشباف ماهریان انعطاف‌پذیر کردن قانون کار را از تکالیف برنامه چهارم توسعه دانست و به خبرنگار ایسنا گفت: با نگرشی که در وزارت کار حاکم است به دنبال حداقل اصلاحات در این قانونیم. قانون کار ظرفیت‌های بالقوه بسیار مناسبی برای حمایت از تولید و کارگر دارد که در صورت بالفعل درآمدن، نظام حمایتی خوبی ایجاد می‌شود.
معاون وزیر کار از تهیه پیش‌نویس اصلاح قانون کار و ارائه آن به مجلس سخن گفت و در عین حال از مطرح شدن این پیش‌نویس از سوی برخی نمایندگان در مجلس خبر داد و افزود: پیشنهاد اصلاحی وزارت کار تهیه و به مجلس ارائه شده حال منتظر طی مسیر قانونی در مجلس هستیم.
۱۴ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۰:۲۵
کد خبر : ۲۰,۲۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید