وزیر کار و امور اجتماعی : ‪ ۱۵‬هزار طرح تولیدی و صنعتی در کشور نیمه‌کاره است

وزیر کار و امور اجتماعی گفت: اکنون 15هزار و 500 طرح تولیدی و صنعتی با پیشرفت فیزیکی 10تا 90 درصد در کشور نیمه‌کاره است.
دکتر سیدمحمد جهرمی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری جمهوری اسلامی در بجنورد افزود: برای تکمیل این طرحها به 60 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی اضافه کرد: با تکمیل ‌این تعداد واحدهای تولیدی و صنعتی نیمه‌تمام برای 540 هزار نفر در کشور ایجاد اشتغال می‌شود.
وی تامین اعتبار برای تکمیل این طرحها را از سیاستهای اصلی دولت برای ایجاد اشتغال پایدار اعلام کرد.
وزیر کار و امور اجتماعی ایجاد شرکتهای عمران و توسعه را دیگر برنامه دولت برای کارآفرینی پایدار اعلام کرد و گفت: هدف اصلی از ایجاد این شرکتها مشارکت دادن مردم برای جلب و جذب سرمایه‌های آنها به ‌منظور استفاده بهینه از منابع مالی و استعدادهای منطقه‌ای است.
دکتر جهرمی بیان کرد: این شرکتها با حمایت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از نخبگان در شهرستانها و استانهای کشور ایجاد می‌شود.
وی توضیح داد: با ایجاد این شرکتهای کوچک، متوسط و بزرگ می‌توان با افزایش درآمد سرانه مردم، برای کاهش نرخ بیکاری در منطقه اقدام کرد.
وزیر کار و امور اجتماعی ،مساعدتهای مالی به واحدهای تولیدی فعال را از دیگر راهکارهای دولت نهم برای ایجاد شغل دانست.
وی یادآور شد: با کمک مالی و مدیریتی می‌توان علاوه بر حفظ واحدهای تولیدی موجود، گام اساسی برای توسعه فعالیتهای این واحدها برداشت.
دکتر جهرمی تاکید کرد: به نظر می‌رسد هرچه در این واحدها، فعالیت تولیدی و اشتغال بیشتری صورت گیرد، هزینه کمتری برای ایجاد فرصت شغلی نیاز است.
وزیر کار و امور اجتماعی توسعه صادرات را دیگر راهکار برای ایجاد اشتغال پایدار دانست و گفت: میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در سال جاری افزایش چشمگیری داشته و پیش بینی می‌شود سهم صادرات غیرنفتی در سال جاری به نسبت سنوات گذشته 30 درصد افزایش یابد.
وی فراهم کردن زمینه برای آموزش کارآفرینان و متقاضیان دریافت تسهیلات برای ایجاد طرحهای اشتغالزا را از دیگر برنامه‌های وزارتخانه متبوع خود برای اشتغال پایدار دانست.
وزیر کار توضیح داد: با ارتقای آموزش کارآفرینان و متقاضیان دریافت تسهیلات باید بخش زیادی از مشکلات ناشی از ضعف مدیریتی را در بنگاه های کوچک حل کرد.
وی توسعه آموزش را از طریق سازمانهای فنی و حرفه‌ای در سطح کشور ممکن دانست و تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود میزان فعالیت این سازمانها در سال جاری به نسبت سنوات گذشته دو برابر افزایش یابد.
وزیر کار در مورد اعزام نیروی کار ایرانی به خارج از کشور گفت: اکنون 70 کشور متقاضی دریافت خدمات فنی مهندسی و نیروی کار متخصص از ایران هستند. برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور علاوه بر آموزش این نیروها متناسب با بازار کار مورد نیاز کشورهای متقاضی باید روابط دیپلماتیک مناسبی نیز با کشورهای متقاضی داشت که در این زمینه با وزارت امور خارجه هماهنگی‌هایی صورت گرفته است.
وزیر کار افزود: تاکنون به صورت رسمی اعزام نیروی کار از ایران به خارج از کشور نداشته‌ایم.
دکتر جهرمی در مورد طرح ساماندهی قراردادهای موقت در این وزارتخانه گفت: این طرح توسط وزارت کار و امور اجتماعی برای ساماندهی قراردادهای موقت با هدف حمایت از کارآفرین، کارگر و تولید در حال تدوین است که علاوه بر آن مجلس شورای اسلامی نیز طرحهایی برای ساماندهی این امر خواهد داشت.
وزیر کار و امور اجتماعی یادآور شد: در طرح ساماندهی اشتغال موقت و غیر موقت تعریف شده به طوری که تفاوتهای اشتغال موقت و دایمی مشخص و در چارچوب خاصی قرار می‌گیرد.
دکتر جهرمی ادامه داد:در اجرای این طرح نیاز به تغییر و یا اصلاح قانون کار برای ایجاد رویه هماهنگ در بخش قراردادهای موقت و دایمی دنبال می‌شود.
وزیر کار و امور اجتماعی مهمترین عامل بیکاری در کشور را متناسب نبودن فعالیتهای آموزش عمومی و آموزش عالی با بازار کار دانست و ا فزود : مادامی که فعالیتهای آموزشی و آموزش عالی در کشور متناسب با نیاز بازار کار تعریف نشود، معضل بیکاری و اشتغال نیروهای جوان وجود خواهد داشت.
وی همچنین اجرای برنامه‌های هماهنگ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کشور را برای ایجاد اشتغال ضروری خواند و گفت: برای ایجاد اشتغال پایدار باید تمام این عوامل از جمله مسایل مالی و اعتباری در کشور در یک راستا و به صورت هماهنگ حرکت کنند.
۱۴ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۰:۱۹
کد خبر : ۲۰,۲۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید