وزیر کار و امور اجتماعی: ایجاد اشتغال از عهده یک وزارتخانه بر نمی‌آید

وزیر کار و امور اجتماعی گفت: اشتغال امری نیست که یک وزارتخانه بگوید مسئول ایجاد آن است.
دکتر سیدمحمد جهرمی در نشست شورای اداری استان کرمان افزود: اگر وزارت کار و امور اجتماعی به عنوان متولی اشتغال معرفی شده برای این است که آن را پیگیری کند.
وی اشتغال و به کارگیری سرمایه‌های انسانی را موضوعی ملی خواند و گفت: ایجاد اشتغال نه تنها از عهده یک وزارت بر نمی‌آید بلکه از توان سه قوه هم خارج است و لذا مجموعه نظام و مردم باید نقش داشته باشند.
وزیر کار و امور اجتماعی از اشتغال به عنوان یک متغیر وابسته نام برد و افزود: تا زمانی که سرمایه‌گذاری ، تولید، مصرف و آموزش نباشد، اشتغالی هم صورت نمی‌گیرد.
دکتر جهرمی از نگاه مجرد و مستقل برخی مدیران به مقوله اشتغال انتقاد کرد و گفت: ما مجزا از یکدیگر نمی‌توانیم کار کنیم. وظیفه برخی دستگاه ها پیش از مانع تراشی باید راهنمایی و مشاوره باشد.
وی گفت: وزارت کار و اموراجتماعی تاکنون 24 راهکار برای ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری ارائه داده که هر کدام تاثیر مختلفی دارند.
وزیر کار افزود: اگر هر سال نسبت به سال گذشته یک میلیون و یکصد هزار شغل بیشتر ایجاد نکنیم نرخ بیکاری باز هم افزایش می‌یابد. نرخ رسمی بیکاری در برخی شهرهای کشور بیش از 25درصد است.
وزیر کار و امور اجتماعی نگاه دولت نهم به جوانان را نه تهدیدگونه بلکه یک فرصت دانست و افزود: در مقطعی که این دولت بر سر کار است باید نیازهای جوانان در اولویت قرار بگیرد.در چشم‌انداز 20 ساله بیشترین کار باید روی سرمایه انسانی صورت بگیرد.
وی افزود: نخستین برنامه وزارت کار و امور اجتماعی این بوده که هر استان، شهرستان و بخش براساس مزیت‌های آن منطقه سند اشتغال خود را تدوین کند.
دکتر جهرمی اظهارداشت: میزان تولید، مصرف، صادرات، واردات، قاچاق، سرمایه‌گذاری ، پول در گردش و سیاستهای پولی بر بازار کار تاثیر مستقیم دارد.
وی ایجاد بنگاه های اقتصادی کوچک و زودبازده را یک طرح استراتژیک ارزیابی کرد و گفت: این طرح به معنای آن نیست که ما به بنگاه های بزرگ نیازی نداریم.
وزیر کار و امور اجتماعی افزود: به ازای ایجاد هر شغل در بنگاه های بزرگ یک میلیارد و 500 میلیون ریال و دربنگاه های کوچک300 میلیون ریال مورد نیاز است.
وی تاکید کرد: برای ایجاد بنگاه های کوچک وام به جای فرد به طرح و کارآفرینان داده می‌شود تا شغل پایدار بوجود آید.
دکتر جهرمی افزود: بانکها اعلام کرده‌اند که بیش از 550 هزار میلیارد ریال وام می‌دهند اما ما بیشتر از 300 هزار میلیارد ریال نمی‌توانیم نقدینگی داخلی را فراهم کنیم لذا باید به دنبال جمع‌آوری سرمایه‌های محلی برویم.
وی بر ضرورت تقویت بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: بخش دولتی بزرگ و کم بازده شده در حالی که بخش خصوصی فکر و برنامه دارد. نگاه و برنامه‌ریزی اقتصادی در بخش غیردولتی تاکنون خرد بوده و لذا در نگاه کلان باید همه را یک شبکه بدانیم.
وزیر کار و امور اجتماعی با تاکید بر رفع موانع سرمایه‌گذاری و تولید گفت: تنظیم تعرفه‌های وارداتی و مبارزه با قاچاق برای حمایت از تولید داخلی است.
وی با اشاره به لزوم جذب سرمایه‌های خارجی افزود: طی دو برنامه توسعه می توان 159میلیارد دلار را با اشتغالزایی 3 میلیون نفر جذب کرد.
دکترجهرمی گفت : پارسال 40 میلیارد دلار واردات کالا داشتیم که 70 درصد این میزان در داخل کشور قابل ساخت است.
وی همچنین اعلام کرد: تاکنون 192هزار طرح از کارگروه های اشتغال و سرمایه‌گذاری استانها به بانکها ارائه شده که 160 هزار طرح مناسب و قابل قبول است. متقاضیان تسهیلات، ایجاد 670 هزار شغل را متعهد شده‌اند.
وزیر کار و امور اجتماعی از پرداخت 24 هزار میلیارد ریال یارانه ملی و استانی به این متقاضیان در پایان کار خبر داد.
۱۱ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۹:۵۹
کد خبر : ۲۰,۲۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید