راه‌اندازی بزرگترین مرکز تخصصی آموزشی برق و الکترونیک کشور در شیراز

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان فارس از راه‌اندازی بزرگترین مرکز تخصصی آموزشی برق و الکترونیک کشور در شیراز خبر داد.
مهندس شمس مدیرکل فنی و حرفه‌ای فارس در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، اظهار داشت: این مرکز با اعتباری بالغ بر ‌7/1 میلیارد تومان و در رشته های مورد نیاز این بخش از جمله ابزار دقیق ـ الکترونیک صنعتی، PLC – DCS، میکروپروسسورها و میکروکنترلرها راه‌اندازی شده است.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا رشته های موجود فنی و حرفه ای در فارس معطوف به اشتغال نیستند، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ‌576 آموزشکده در فارس فعال بودند که تنها ‌32 آموزشکده در رشته‌های فنی و مهندسی فعالیت می‌کرد‌ه‌اند و مابقی به رشته هایی مثل آرایش و پیرایش، آشپزی، خیاطی و یا رایانه کار می‌پرداختند.
مهندس شمس توسعه غیرمنطقی آموزش‌ها و عدم ریسک پذیری بخش خصوصی را مهم‌ترین دلیل این مشکل دانست و یادآور شد: رشته‌های صنعتی و مهندسی که معطوف به اشتغال هستند به سرمایه گذاری‌های سنگین نیاز دارد که متأسفانه بخش خصوصی حاضر به پذیرش ریسک این سرمایه گذاری‌ها نیست.
وی گفت: به منظور کاهش ریسک سرمایه گذاری بخش خصوصی به سمتی حرکت می‌کنیم که محصول خروجی آموزشگاه‌ها در قالب خرید خدمت خریداری و نقش سازمان فنی و حرفه‌ای را به سازمان نظارتی تبدیل کنیم.
مدیرکل فنی و حرفه‌ای فارس یادآور شد: در سال جاری تاکنون ‌67 مجوز جدید صادر شده که فقط ‌6 مورد خدماتی و مابقی فنی، مهندسی و کشاورزی بوده‌اند.
وی ادامه داد: اولین آموزشگاه تأسیسات برودتی، آموزشگاه‌های الکترونیک صنعتی ـ جوشکاری، صنعت ساختمان ـ صنایع کشاورزی، کشت گلخانه‌ای و هتلداری مجوز تأسیس گرفته‌اند و بزودی راه‌اندازی می‌شوند.
مهندس شمس همچنین از ایجاد بانک اطلاعاتی مربوط به مربیان فنی و حرفه‌ای خبر داد و گفت: تمامی آزمونهای مرتبط به فنی و حرفه‌ای در سراسر استان به شکل کاملاً همسان در ‌250 رشته به صورت تئوری برگزار می شود و از شهریور ماه با راه‌اندازی مرکز سنجش مهارت استان فارس کلیه آزمونهای عملی نیز در راستای عدالت آموزشی و افزایش کیفیت خدمات آموزشی برگزار می‌شود.
وی در پایان با اشاره به تفاوت نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و افراد فاقد تحصیلات گفت: سازمان فنی و حرفه‌ای برنامه جدی برای آموزش مهارت فارغ التحصیلان دانشگاهی دارد که ‌10 دهکده مهارت در ‌10 قطب آموزشی کشور از جمله شیراز با هدف آموزش مهارتهای عملی به فارغ التحصیلان دانشگاهی احداث می‌شود.
۱۱ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۹:۴۲
کد خبر : ۲۰,۲۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید