مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی: اجرای آیین نامه ایمنی کارگاه های ساختمانی آمار حوادث را کاهش می دهد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: آمار حوادث کار در کارگاه‌های ساختمانی استان بالا است بنابراین اجرای آیین نامه ایمنی کارگاه های ساختمانی آمار حوادث را کاهش می دهد.
ایمنی کارگاههای ساختمانی

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی، نوری با بیان این مطلب اظهار کرد: آمار حوادث کار در کارگاه‌های ساختمانی استان بالا است و یکی از علل اصلی آن ساماندهی نشدن مشاغل صنعت ساخت و ساز مانند اجاره‌دهندگان تجهیزات است.

وی ادامه داد: نبود کارگران ماهر و آموزش دیده، ساماندهی نشدن مشاغل تامین کننده تجهیزات ساختمانی مانند اجاره دهندگان ماشین آلات، جک و تخته، قالب و داربست منجر به افزایش آمار حادثه دیدگان در صنعت ساخت و ساز شده است.
وی افزود: بخش ساختمان، بالاترین میزان حوادث ناشی از کار در استان را به خود اختصاص داده است، به طوری که پارسال، ۵۵ درصد از کل حوادث ناشی از کار، مربوط به کارگاه های ساختمانی بوده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: پارسال، ۱۱ مورد حادثه منجر به فوت در کارگاه های سطح استان گزارش شده که هفت مورد، معادل ۶۴ درصد از حوادث، در کارگاه های ساختمانی به وقوع پیوسته است.
نوری اظهار کرد: کارگران ساده ساختمان با ۲۰ درصد، استادکاران بنا (سفت کار و کاشیکار و سنگ کار) با ۱۵ درصد، آرماتوربندان با ۱۱ درصد و جوشکاران و داربست بندان با ۹ درصد، مشاغلی هستند که بیشترین آسیب را در حادثه های ناشی از کار، دیده اند.
وی گفت: بررسی ها نشان می دهد، عامل وقوع بیش از ۸۰ درصد از حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان، سقوط از ارتفاع و پرتگاه است و  علت اصلی سقوط از ارتفاع، رعایت نشدن نکات ایمنی در کارگاه است.
وی افزود: رعایت نشدن حق تقدم در انجام فعالیت های ساختمانی مانند عدم ایجاد جایگاه کار قبل از انجام عملیات قالب بندی و آرماتوربندی بر اساس آیین نامه ها و قوانین و مقررات حفاظتی موجود، عدم حفاظ گذاری دهانه های باز و پرتگاه ها، عدم استفاده از سامانه های مناسب کار در ارتفاع و  عدم ایجاد جایگاه کار مناسب از جمله علل وقوع حادثه سقوط در کارگاه های ساختمانی است.
نوری گفت: آیین نامه ایمنی کارگاه های ساختمانی و مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان به عنوان تامین کننده ایمنی پروژه ها در کارگاه ها است اما متاسفانه کارفرمایان، مالکان،  مجریان و ناظران نظام مهندسی، به آن توجه ندارند و این مبحث در کارگاه  نادیده گرفته می شود.
وی با بیان این که در صورت اجرا قطعا آمار حوادث کاهش می یابد، خاطرنشان کرد: نبود کارگران ماهر و آموزش دیده، ساماندهی نشدن مشاغل تامین کننده تجهیزات ساختمانی مانند اجاره دهندگان ماشین آلات و جک و تخته و قالب و داربست،  منجر به افزایش آمار حادثه دیدگان در صنعت ساخت و ساز شده است.
وی گفت: در این زمینه همکاری و تعامل دستگاه های وظیفه مدار در این بخش مانند راه و شهرسازی، شهرداری، نظام مهندسی ساختمان، آموزش فنی و حرفه ای، با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  به عنوان متولی نظارت بر ایمنی کارگاه های مشمول قانون کار، سبب می شود تا شاهد کاهش حوادث در این صنعت باشیم.  
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی افزود: در همین راستا این اداره کل پیشنهاد تشکیل کارگروه ارتقای ایمنی بخش ساختمان را در سال ۹۸ به دفتر فنی استانداری ارائه و پس از برگزاری یک جلسه، شیوه نامه نحوه فعالیت اعضای کارگروه را تنظیم کرد که در اولین جلسه سال ۹۹ مورد بررسی قرار می گیرد.

در خراسان شمالی ۱۰۴ هزار و ۸۳۵ نفر کارگر بیمه شده در ۳۳ هزار و ۹۸۶ کارگاه مشغول به کار هستند.


۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۴:۰۲
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |
کد خبر : ۲۰۲,۵۱۰
کلیدواژه ها: حوادث ناشی از کار,بازرسی, کار, خراسان شمالی,ایمنی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید