طرح ساماندهی شاغلان غیرمجاز خارجی به زودی در کشور اجرا می‌شود

مدیر کل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار گفت: طرح ساماندهی شاغلان غیرمجاز خارجی به زودی با همکاری نیروهای مردمی بسیج در کشور اجرا می‌شود.
محمد صالحی مرام در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس این طرح به کارفرمایان فرصت داده می‌شود که برای نیروهای شاغل غیرمجاز خود، پروانه کار دریافت کنند.
وی یادآور شد: موضوع اشتغال غیرمجاز نیروهای خارجی در کوتاه مدت قابل حل نیست زیرا ورود این افراد به کشور در یک روند طولانی اتفاق افتاده است.
صالحی مرام اظهار داشت : نیروهای خارجی که به‌طور عام از مردم افغانستان هستند با هدف اشتغال به جمهوری اسلامی ایران مهاجرت می‌کنند.
وی در خصوص نوع کار افاغنه در کشور گفت: افاغنه در زمان حاضر فقط در کارهای پست حضور ندارند و توانسته‌اند در سالهای اخیر در رشته‌های باغبانی، خیاطی، نجاری، سراجی و کارهای ساختمانی نیمه حرفه‌ای نظیر نقاشی، گچ کاری و بنایی مهارت کسب کنند.
به گفته صالحی مرام، حدود یک میلیون نفر کارگر افغانی بدون پروانه کار در کشور فعالیت می‌کنند که به طور عام در مناطقی که دور از دسترس بازرسان کار باشد، اشتغال دارند.
وی معتقد است با توجه به معضل اشتغال در کشور، ضرورت ساماندهی اشتغال نیروهای خارجی بیشتر از همیشه احساس می‌شود.
این مقام مسئول در وزارت کار افزود: در بسیاری از شهرستانهای کشور نیروهای کار ایرانی می‌توانند جایگزین نیروهای افغانی شوند.
مدیر کل اشتغال اتباع خارجی گفت: متاسفانه برخی از کارفرمایان به دلیل عدم تعلق حقوق و مزایای قانونی به کارگران خارجی از آنها در بنگاه های اقتصادی خود استفاده می‌کنند.
وی در ادامه افزود: در طرح ساماندهی یاد شده قوه قضائیه، وزارتخانه‌های کار و امور اجتماعی و کشور و نیروهای مردمی بسیج، مشارکت دارند.
صالحی مرام در خصوص استفاده از یارانه توسط کارگران خارجی در کشور گفت: براساس اعلام قبلی وزارت کشور هر تبعه بیگانه در ایران سالانه از 600 دلار یارانه استفاده می‌کند.
وی یادآورشد: نیروهای کار خارجی همچنین سبب کاهش ضریب امنیت شغلی در بازار کار کشور، نبود بهداشت روانی برای نیروی کار ایرانی، تغییر فرهنگ کار و اشتغال، کاهش درآمد ناخالص ملی از طریق انتقال ارز ، کسب رایگان مهارت در صنایع، عدم تمایل افراد طبقه کم درآمد جامعه برای تصدی مشاغل پایین و در نهایت افزایش تنش در محیطهای کارگری می‌شوند.
۱۰ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۵:۵۵
کد خبر : ۲۰,۲۵۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید