تسهیلات مسکن از سال 87 و اشتغال از 86 پرداخت می شود

تسهیلات ازدواج از امسال، تسهیلات اشتغال از سال 86 و تسهیلات مسکن از سال 87 از سوی صندوق مهر امام رضا (ع) به واجدان شرایط اعطا می‌شود.
اصغر نوراله‌زاده معاون اعتبارات و تسهیلات صندوق مهر امام رضا (ع) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایسنا درباره تسهیلات مسکن این صندوق و زمان پرداخت آن توضیح داد: فرآیند اجرایی تسهیلات اجرایی از سال 87 آغاز می‌شود. به دلیل شرایط و پیچیدگی‌های بخش مسکن در حال حاضر بررسی‌های اولیه انجام می‌شود تا آن زمان مکانیزم‌های اجرایی و نحوه چگونگی پرداخت آن و سایر فرآیندها طراحی شود.
به گفته وی بعد از سال 87 اعطای تسهیلات به واجدان شرایط مسکن آغاز می‌شود. در عین حال اکنون تسهیلات مسکن در صندوق یاد شده طراحی نشده چرا که طراحی نرم‌افزارها و زیرساخت‌های لازم بسیار زمانبر است.
نوراله‌زاده در پاسخ به این سوال که مبالغ انواع تسهیلات صندوق مهر امام رضا (ع) به چه میزان است؟، تاکید کرد: مبلغ انواع تسهیلات مسکن هنوز مشخص نشده است و بررسی‌ها و مطالعات آن در حال انجام است. به همین دلیل هنوز نمی‌توان گفت تسهیلات بخش مسکن چه مبلغی است. باید منتظر ماند تا بررسی‌ها به نتیجه برسد در این حالت در پایان سال 86 مشخص می‌شود که سقف تسهیلات چه مقدار است و واجدان شرایط چه کسانی هستند تا از سال 87 پرداخت این دسته از تسهیلات آغاز شود.
وی متذکر شد: تسهیلات ازدواج برای زوجین 10 میلیون ریال است که به هر یک 5 میلیون ریال اعطا می‌شود. کسانی که از 24 تیرماه 85 به عقد نکاح یکدیگر درآمده‌اند با مراجعه به دفاتر پستی سراسر کشور و ارائه شناسنامه و عقدنامه قادر خواهند بود از این تسهیلات استفاده کنند. برای ارسال دعوت نامه، ارائه کد پستی و کد ملی زوجین نیز الزامی ‌است. بعد از طی مدت مشخص دعوت‌نامه آنها برای مراجعه به بانک ارسال می‌شود. مدارک موردنیاز در دعوت نامه درج می‌شود.
نوراله زاده با بیان اینکه مکانیزم اجرایی تسهیلات اشتغال نیز از سال 86 آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بحث‌های اعتباری این نوع از تسهیلات آغاز شده است تا در سال آینده ردیف‌های اعتباری موردنظر آن ایجاد و پرداخت آن آغاز شود.
معاون اعتبارات و تسهیلات صندوق مهر امام رضا (ع) در پاسخ به این سوال که جلسات بررسی فرآیندهای تسهیلات مسکن با چه ارگان‌هایی برگزار شده است؟، گفت: هنوز جلسات با هیچ ارگان و سازمانی برگزار نشده است چرا که ظرف چند ماه گذشته که این صندوق تشکیل شده است تاکنون جلسه‌ای برگزار نشده و بیشتر مباحث مربوط به ازدواج و ساماندهی آن بوده است. بدین ترتیب از این پس جلسات مربوطه برگزار می‌شود.
وی وثیقه تسهیلات اشتغال را همانند تسهیلات قبلی که از سوی صندوق توسعه اشتغال روستایی و صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی اعطا می‌شد، عنوان کرد و افزود: طبیعتا وثایق موردنیاز برای تسهیلات اشتغال شامل قرارداد به همراه سفته به میزان 5/1 برابر مبلغ تسهیلات و یک نفر کارمند رسمی ‌به عنوان ضامن یا دو نفر کاسبی که جواز کسب معتبر دارند، است.
نوراله زاده ادامه داد: صندوق توسعه اشتغال روستایی در مناطق روستایی، افراد روستاها را که اهمیت و صلاحیت ضامن آنها معمولا به تاکید بانک کشاورزی و یا شورای روستا می‌رسیده است، برای اعطای تسهیلات انتخاب می‌کردند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر بانک‌های کشور به اعطای تسهیلات ازدواج مبادرت می‌ورزند، تاکید کرد: در حال حاضر بانک‌ها هنوز اعطای تسهیلات دارند اما در آینده براساس مصوبات و اقدامات قانونی که تلاش می‌شود،دریافت شود پرداخت تسهیلات صرفا از طریق صندوق مهر امام رضا (ع) صورت می‌گیرد. تا زمانی که مجوز لازم از سوی بانک مرکزی اعلام شود بانک‌ها قادر خواهند بود به اعطای تسهیلات مبادرت ورزند. تلاش بر این است که فقط از یک مکانیزم برای پرداخت وام ازدواج استفاده کرد. شهرداری نیز به عنوان نهاد عمومی ‌و غیردولتی قادر است به اعطای تسهیلات ازدواج ادامه دهد.
معاون اعتبارات و تسهیلات صندوق مهر امام رضا (ع) سود این تسهیلات را صفر خواند و کارمزد آنها را طبق مصوبه شورای پول و اعتبار دانست و افزود: در حال حاضر بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، کارمزد این تسهیلات 4 درصد و دوره پرداخت تسهیلات ازدواج 36 ماهه است اما دوره پرداخت تسهیلات اشتغال و مسکن هنوز مشخص نشده است.
۱۰ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۵۰
کد خبر : ۲۰,۲۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید