مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان خبر داد: رتبه نخست استان زنجان در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت:نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 15 ساله و بیشتر استان زنجان از رقم 7/46 درصد در سال 97 به رقم 1/49 درصد در سال 98 رسیده است که بر اساس آن ، استان زنجان در رتبه نخست کشور از حیث مشارکت اقتصادی قرار گرفته است.
سال جهش تولید

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، محمدرضا یوسفی با بیان این مطلب افزود: بر اساس نتایج طرح آمارگیری از نیروی انسانی کشور که در پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران قابل مشاهده است ، استان زنجان درکنار افزایش نرخ مشارکت اقتصادی ، شاهد کاهش نرخ بیکاری در سال 98 بوده است.

براساس این گزارش ، نرخ بیکاری جمعیت 15 ساله و بیشتر استان از رقم 8/6 درصد در سال 97 به رقم 8 در سال 98 کاهش پیدا کرده است که در این شاخص نیز استان در رتبه سوم کشوری قرار دارد. تغییرات این دو شاخص نشان از اثربخشی برنامه های استانی در امر اشتغال بوده است.

یوسفی خاطرنشان کرد: شاخص نسبت اشتغال استان زنجان نیز از رقم 7/42 درصد در سال 97 به رقم 1/45 درصددر سال 98 رسیده است که بالاترین نسبت در بین تمامی استان ها بوده و از این حیث استان زنجان در رتبه نخست کشوری قرار دارد.بنابر تعریف آماری ، نسبت اشتغال برابر با سهم جمعیت شاغل به کل جمعیت در سن کار (15 ساله و بیشتر) ضرب در 100 است. این نسبت برای کل کشور در سال 98 ، برابر با 4/39 درصد بوده است.

گفتنی است مسعود علیاری ، مدیرکل تامین اجتماعی استان نیز در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان از افزایش تعداد بیمه شدگان اجباری استان در سال 98 خبر داد و افزود: تعداد بیمه شدگان اجباری استان از رقم 110 هزار نفر در پایان سال 97 به رقم 116 هزار و 269 نفر در پایان سال 98 رسیده و با احتساب میانگین ماهانه 500 نفر بازنشسته در طول سال 98 (جمعاً 6000 نفر) خالص بیمه شدگان اجباری جدید استان در سال 98 بیش از 12 هزار نفر بوده است.همچنین طی سال 98 قریب به 2250 نفر نیز به تعداد بیمه شدگان مشاغل آزاد استان اضافه شده که تغییرات اخیر نیز گواهی بر بهبود وضعیت بازارکار استان طی سال 98 است.   


۶ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۵۸
روابط عمومی,اداره کل تعاون کارورفاه اجتماعی استان زنجان, |
کد خبر : ۲۰۲,۶۷۲
کلیدواژه ها: اشتغال,صادرات,تلاش,جهش تولید,زنجان,تعاون,کار

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید