وزیر کار و امور اجتماعی: 65درصد فارغ التحصیلان در پستهای غیرتخصصی مشغول فعالیت هستند

وزیر کار و امور اجتماعی گفت:کمتراز 35 درصد از فارغ‌التحصیلان آموزش عالی در رشته تخصصی تحصیلی خود فعالیت می کنند.
وزیر کار و امور اجتماعی در مراسم روز ملی مهارت گفت:سرمایه‌های انسانی بهترین و گران قیمت ترین سرمایه‌های کشور است و زمانی استعدادهای این سرمایه شکوفا می شود که جوانان و اساتید و در مجموع نیروی انسانی بتواند نقش مهمی در ساخت آن جامعه برعهده گیرد.
دکتر جهرمی با اشاره به اهمیت نقش مربیان فنی و حرفه‌ای در سازندگی انسان‌های دیگر و آموختن راه و رسم زندگی کردن گفت:مهارت آموزی و ارتقاء مهارت در جامعه‌ای که سر لوحه کارش پیشرفت و دانش است از اساس کار و ریشه های کار است.
وی با اشاره به مشکل بیکاری در کشور گفت:ریشه آن را باید در نظام آموزشی کشور جستجو کرد.مشکل کشور ما عدم سرمایه‌گذاری انسانی است و اگر مشکل مدیریت، اشتغال و هر مشکل دیگری داریم باید به آموزش مدیریت و آموزش مهارت مدیریت بپردازیم.درست است که اشتغال امری وابسته به سرمایه‌گذاری، تولید، صادرات، کالا و خدمات است اما اداره و کنترل و تنظیم این امور در اختیار نیروی انسانی است.
وزیر کار با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری و صرف هزینه در آموزش نیروی انسانی اظهار داشت: باید نیاز بازار کار جامعه را شناسایی کنیم و بر اساس این نیاز زمینه های آموزش را فراهم کنیم باید محور کار سازمان فنی و حرفه‌ای آموزش با نگاه به بازار باشد و اگر نیاز داریم که جامعه کارآفرینی داشته باشیم، آموزش و پرورش،‌آموزش عالی و آموزش فنی و حرفه‌ای و حتی خانواده‌ها باید با نگاه به این ‌نیاز برخورد کنند و در جهت رشد نوآوری‌ها جسارت ریسک پذیری را در اجزا جامعه و نیروی انسانی‌ ایجاد کنند.
وی افزود:اگر ندانیم نیاز آموزش مهارت جامعه چیست، سرمایه‌های خود را هدرداده‌ایم.اگر برنامه‌ریزی ما بر اساس نیاز باشد، سرمایه‌گذاری است وگرنه اتلاف منابع است و بعضی از این منابع از جمله وقت برگشت پذیر نیست.
دکتر جهرمی گفت: کمتراز 35 درصد از فارغ‌التحصیلان آموزش عالی در رشته تخصصی تحصیلی خود فعالیت می کنند. فارغ‌التحصیلان نظام آموزش عالی کشور مهارت آموزی نکرده‌اند و کارآموزی مناسبی نداشته‌اند و بهره‌وری نیروی انسانی در صورتی کامل است و از رشد 8 درصدی اقتصادی 5/2 درصد نتیجه بهره‌وری خواهد برد که هر کس در شغل خود مهارت داشته باشد و باید مرکزی در کشور وجود داشته باشد تا این مهارت را بسنجد و تایید کند.
وی با اشاره به بهره وری 25 درصدی نیروی انسانی در سطح جهان گفت:متاسفانه در کشور ما بهره وری سرمایه‌ کمتر از 1 درصد و بهره‌وری نیروی انسانی 4/3 درصد است و این برای جامعه ما درد بزرگی است که فرهنگ کاری که اسلام بر آن تکیه می‌کند در جامعه ما وجود ندارد و در جوامع غربی بیشتر دیده می شود.
دکتر جهرمی با تاکید بر این نکته که حل مسئله اشتغال بدون حل مسئله مهارت و آموزش امکان پذیر نیست، گفت:از رئیس جمهور خواسته ایم که سازمان آموزش فنی و حرفه ای به سازمان ملی مهارت ارتقاء یابد و متولی آموزش مهارت در کشور باشد و با توجه به نیاز بازار کار در هر سطح باید مبانی آموزش مهارت در سازمان ملی مهارت تدوین شود.
۸ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۱:۳۱
کد خبر : ۲۰,۲۷۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید