معاون فرهنگی - اجتماعی : هزاران نفر در کارخانه‌ها بدون گواهی مهارت کار می‌کنند

سهم استان مرکزی از گستره کارآموزان طرح هجرت 1400 نفر است که امیدواریم این رقم به 3 هزار نفر برسد.
به گزارش ایسنا منطقه مرکزی ، مهندس سید علی اکبر طاهایی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر کار و امور اجتماعی در جشن مهارت که به مناسبت هفته مهارت و روز ترویج آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برگزار شد ، گفت: سازمان فنی و حرفه‌ای، آموزش 3 میلیون نفر را هدف گیری کرده است و در سال جدید طرح آموزش در روستاها را با نام طرح هجرت در دستور کار خود قرار داده است که آموزش حدود 50 هزار نفر را در مرحله نخست بر عهده گرفت.
وی با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته شغل منهای گواهی مهارت تعریف نمی شود، گفت: در کشور ما هزاران نفر در کارخانه ها بدون گواهی مهارت کار می کنند و این به معنای ترویج مدرک گرایی نیست بلکه به معنای ترویج استانداردهای مهارت است که از برنامه های این سازمان است.
مهندس طاهایی گفت: امید است آموزش فنی و حرفه ای قوی تر از گذشته بتواند باعث ایجاد جایگاهی برای کشور شود و زمینه اشتغال پایدار و اساسی را که رنج بزرگ دولت است، بسازد.
وی گفت: باید توجه به بحث مهارت با تدبیر تقویم مهارت در سازمان آموزش فنی و حرفه ای بیشتر شود.
در این مراسم که جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی استان حضور داشتند، استاندار مرکزی گفت: با وجود بیش از هزار کارخانه در استان مرکزی که به عنوان مرکز تولید،واردات، صادرات فعالیت می کنند اگر آموزش فنی و حرفه ای نداشته باشیم در مراحل تولید دچار مشکل می‌شویم.
عبدالله سهرابی گفت: فضای جدید دولت نهم شرایطی را فراهم کرده که همه با هدایت برجسته در بخش های علمی، کاربردی، تخصصی فعالیت می کنند.
وی با اشاره به تشکیل کمیته فرهیختگان در استان گفت: امیدواریم با کمک سازمان فنی و حرفه ای شاهد شکوفایی استعدادهای جوانان استان باشیم.
همچنین در این جلسه مدیرکل سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی گفت: ماموریت خطیر سازمان آموزش فنی و حرفه ای به روز کردن آگاهی مهارت شاغلان است.
دکتر سید هاشم فاطمی گفت: اکثر بیکارهای ما بی مهارت هستند و وظیفه سازمان ما ایجاد زمینه برای جوانان جویای کاربا آموزش ومهارت است.
وی با اشاره فعالیت این سازمان گفت: آموزش فنی و حرفه ای با 19 مرکز ثابت و بیش از 325 آموزشگاه آزاد و263 آموزشگاه فعال حجم عظیمی از آموزش این استان را بر عهده دارد.
دکتر فاطمی گفت: یکی از عواملی که فقر، نا امنی و انحرافات را به وجود آورده است، بحث اشتغال است که ریشه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به آن وابسته است و این امر به وزارت کار و امور اجتماعی واگذار شد و در کنار آن، سازمان آموزش فنی و حرفه ای فعالیت می کند.
وی با اشاره به این که هر انقلابی چهار دوران بحران، سازندگی، اصلاحات و تثبیت دارد، گفت: ما در دوران تثبیت هستیم و مسؤلان باید مردم باور و خادم مردم باشند تا دولت به اهداف خود برسد.
۸ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۱:۲۷
کد خبر : ۲۰,۲۷۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید