اعلام افزایش نرخ بیکاری التهاب‌آفرینی سیاسی است

رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران از به نتیجه نرسیدن لایحه کار شایسته در وزارت کار خبر داد و افزود: در سند فرابخشی توسعه اشتغال نقش اصلی با وزارتخانه‌های صنایع، تعاون و جهاد کشاورزی است.
دکتر حسن تیزمغز رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کار و اشتغال ایسنا درباره سند فرابخشی توسعه اشتغال، گفت: این سند تهیه و در اختیار استانداری تهران قرار دارد، ما نیز بر این اساس برنامه‌ریزی کرده‌ایم. بر این اساس 5/4 میلیون فرصت شغلی در سراسر کشور به وجود خواهد آمد که 90 هزار طرح در استان تهران انجام خواهد شد.
وی در خصوص کاهش حق بیمه سهم کارفرما در مجلس و دولت گفت: قرار نیست از سهم و حساب کسی به تولید کمک شود بلکه قرار بر کمک دولت است. حمایت‌ها از طریق تعرفه‌ها یا سهم بیمه اعمال خواهد شد.
دکتر تیزمغز ادامه داد: در زمینه اجرای ماده 103 برنامه سوم توسعه و حمایت از کارآفرینان قبل از اینکه فرصت شغلی ایجاد شود، سهم سازمان تامین اجتماعی را پیشاپیش از دولت دریافت و به حساب سازمان واریز کردیم بعد مصوبه اجرایی شد. اگر کاهش حق بیمه سهم کارفرما در مجلس تصویب شود این دولت است که باید ابتدا حسابش را همچون ماده 101 با سازمان تامین اجتماعی تسویه کند بعد سیاست خود را اجرا کند.
رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران گفت: هزینه تولید و سرمایه‌گذاری باید کاهش یافته و تولیدات داخلی رقابتی و قابل عرضه در بازارهای داخلی و بین‌المللی شود. وقتی مشکلاتی به کارفرمایان تحمیل می‌شود، قطعا باید تسهیلات دیگری در نظر گرفته شود. حمایت از تولید با کاهش هزینه‌های محصولات قابل رقابت با مشابه خارجی به بازارها جاری شوند. در شرایط فعلی به هیچ وجه قادر به رقابت با تولیدات چین و هند را نیستیم.
دکتر تیزمغز اعلام آمار افزایش نرخ بیکاری به واسطه سیاست دستمزد شورای عالی کار را التهاب‌آفرینی سیاسی از سوی عده‌ای دانست و افزود: با تغییر دستمزد از سوی شورای عالی کار این نگرانی که افزایش دستمزدها موجب افزایش نرخ بیکاری خواهد شد تا حدود زیادی از بین رفت از این رو کارفرمایان با احساس بهتری به توافق با کارگران در پایه حقوقی 150 تا 180 هزار تومان می‌پردازند.
وی تعداد اخراجی‌های استان تهران از ابتدای سال تا پایان خردادماه را 25 هزار نفر یعنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته از 20 درصد رشد برخوردار دانست و افزود: کل پرونده‌ها و شکایات واصله به ادارات کار استان تهران در خردادماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال 84 ،2 هزار پرونده بیشتر است که بسیاری از شکایات از سوی کارگران قرارداد موقتی که می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند، ارائه شده است.
رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران آمار شوراهای اسلامی کار در کشور را 1100 و در سطح استان تهران 400 شورای اسلامی کارگری برشمرد و افزود: علاوه بر این تعداد به رغم تبلیغات منفی صورت گرفته، تعداد شوراهای اسلامی استان تهران نسبت به سال گذشته 20 درصد رشد داشته است. این میزان در اکثر واحدهایی که شرایط لازم تشکیل را داشته‌اند، ایجاد شده‌اند. ایران خودرو دیزل یکی از این واحدها است.
دکتر تیزمغز با تاکید براینکه همکاری بانک‌ها در ارائه تسهیلات به طرح‌های ارسال شده از سوی مراکز فنی و حرفه‌ای بهتر از گذشته است، گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از 21 هزار طرح به سیستم بانکی معرفی شده‌اند که 7 هزار طرح در آستانه دریافت تسهیلات پیش‌بینی شده است.
وی با تاکید براینکه دست مسؤلان سابق نسبت به ما در پرداخت پول به تشکل‌های صنفی بازتر بود و از منابع دیگری به آنها پرداخت می‌کردند، گفت: باید اقدامی کنیم تا تشکل‌های صنفی و کارگری بتوانند در مکان ثابتی مستقر شوند ولی دولت بودجه بسیار محدودی برای این منظور در نظر گرفته است. هنوز هیچ مبلغی تحت عنوان کمک به تشکل‌های صنفی پرداخت نشده است.
رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران در خصوص مشکلات کاریابی‌ها، گفت: بروکراسی‌های‌ دست‌وپاگیر را حذف کرده‌ایم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مجوز تاسیس کاریابی‌ها صادر شود. با استعلاماتی که از دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی انجام داده‌ایم، مشکل اساسی کاریابی‌ها را فقدان اعتماد متقابل بین کاریابی‌ها و کارجویان می‌دانیم. این اعتماد باید با تعیین صلاحیت کاریابی‌ها ایجاد می‌شد که الحمدالله در رایزنی‌هایمان زمینه آن را فراهم کرده‌ایم.
۸ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۱:۲۳
کد خبر : ۲۰,۲۷۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید