وزیر کار و امور اجتماعی: رفع معضل بیکاری نیازمند عزم ملی و ارتقاء فرهنگ کار است

وزیر کار و اموراجتماعی تصریح کرد ، رفع معضل بیکاری در کشور نیازمند عزم ملی و ارتقای فرهنگ کار است.
دکتر سیدمحمد جهرمی درحاشیه آیین گشایش نمایشگاه "فرهنگ کار" در جمع خبرنگاران افزود: اولویت وزارت کار در سال جاری پیگیری موضوع فرصتهای شغلی است به طوری که ایجاد شغل درکشور نیاز به هماهنگی همه سازمانها و مردم دارد.
وی تصریح کرد ، کاهش نرخ بیکاری به تنهایی از عهده هیچ وزارتخانه‌ای حتی از عهده دولت برنمی‌آید ، مگر انکه همه قوا در کنار مردم تلاش کنند.
وزیر کار و امور اجتماعی با تاکید بر اینکه کاهش نرخ بیکاری نیاز به عزم ملی و ارتقاء فرهنگ کار در کشور دارد ، افزود : فرهنگ کار از مجموعه برآیند رفتاری ، ارزشی ، سخت کوشی، انضباط و وجدان کار در یک جامعه حاصل می‌شود که تلفیقی از میزان کیفیت، بهره‌وری ، شایستگی و توانایی انجام کار است.
به گفته دکتر جهرمی، هر کشوری که از فرهنگ بالای کار برخوردار باشد میزان بیکاری کمتری دارد.
وی با اشاره به تحول فرهنگ کار در کشور اظهار داشت: ارتقای کیفی و کمی سطح مهارت با برنامه‌ریزیهای سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بیش از 3 برابر سال گذشته شده است.
وزیر کار و اموراجتماعی افزود: برای آموزش فنی و حرفه‌ای در کشور از آموزشگاه هایی در بخشهای دولتی و خصوصی استفاده می‌شود و اجرای طرح "هجرت" برای روستاییان نیز در همین راستا است.
دکتر جهرمی تعداد آموزش دیدگان مهارت را برای امسال حدود 3 میلیون نفر پیش بینی کرد و گفت:بخشی از افرادی که خواهان آموزش مهارت هستند از جویندگان کار بوده و بخشی دیگر نیروی کار فعلی است که برای ارتقای سطح کیفیت کار خود به این نوع آموزشها، روی می‌آورند.
وزیر کار در خصوص کارگران ساختمانی یادآور شد، برنامه ریزیهای طراحی شده برای بخش ساختمان به گونه‌ای است که طی چند سال آینده کارگری نمی‌تواند بدون کارت مهارت، فعالیت کند.
وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه ایران در منطقه زلزله‌خیز قرار دارد ، ضروری است در مهارت نیروی کار بخصوص در بخش ساختمان تلاش بیشتری انجام شود.
دکتر جهرمی سپس با اشاره به افزایش مهارت در دیگر سطوح تحصیلی ابرازامیدواری کرد با رشد مهارت در جامعه و نشستهایی که با مسئولان آموزش عالی و آموزش پرورش انجام می‌شود بتوان در مجموعه آموزش کشور نظیر آموزشهای عمومی ، عالی و علمی کاربردی معطوف به بازار کار با آموزش مهارت به جوانان، مشکلات بیکاری را کاهش داد.
وی همچنین تاکید کرد با ایجاد بنگاه های کوچک و زودبازده در سال جاری رونق خوبی در بخشهای مختلف اقتصادی فراهم شود و در پایان سهم عمده‌ای را در اشتغال 450 هزار نفری در بنگاه های زودبازده بدست آورد.
وزیر کار و امور اجتماعی با اشاره به طرحهای ارسال شده به بانکها گفت: تاکنون 191 هزار طرح اشتغالزا به بانکهای کشور ارسال شده که می‌توانند بیش از 670 هزار شغل در کشور ایجاد کنند.
وی تعداد بیکاران در کشور را حدود 3 میلیون و 300 هزار نفر اعلام کرد و گفت : حدود یک میلیون نفر سالانه به نیروی کار کشور اضافه می‌شود و مجموعه مردم ، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان می‌توانند یک میلیون تا یک میلیون و 100هزار نفر از نیروی کار را پاسخگو باشند.
دکتر جهرمی در پاسخ به طرح بهسازی قراردادهای موقت کار که به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است، گفت: این طرح دلسوزانه از سوی 52 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تهیه شده است که نمی‌تواند پاسخگوی حل معضل قرار دادهای موقت کار در کشور باشد.
وی در ادامه افزود: متاسفانه مجموعه جدید وزارت کار با شروع فعالیت خود در این وزارتخانه با یک ارث نامبارکی مواجه شد که عدم امنیت شغلی کارگران بود و هم اکنون حدود 56 درصد کارگران در بنگاه های اقتصادی از این معضل رنج می‌برند.
دکتر جهرمی با اشاره به مفاد طرح یادشده گفت: چهار بند از طرح بهسازی را که تجزیه و تحلیل کردیم متوجه شدیم تنها کمتر از 5 درصد مشکل کارگران قرار داد موقت را حل می‌کند و 95 درصد دیگر مشکلات بدون هیچ گونه راه‌ حلی باقی‌می ماند که لذا نیازمند طرح جامع تر در خصوص حل مشکل قراردادهای موقت کار بوده و وزارت کار و امور اجتماعی آن را تهیه کرده و در نشستهای هم‌اندیشی در حال تکمیل است.
وی در پایان درخصوص سند توسعه اشتغال در کشور گفت : سند اشتغال در استانهای کشور تائید شده و صیانت از نیروی کار و توسعه اشتغال را مورد توجه جدی قرار داده است و نیز در خصوص اشتغال و برنامه ریزی بستر کار فراهم شده و قطار کاهش نرخ بیکاری راه افتاده است.
نمایشگاه "فرهنگ کار" شامگاه روز پنجشنبه در محل فرهنگسرای خاوران از سوی وزیر کار و اموراجتماعی افتتاح شد.
علاقه مندان به این نمایشگاه از پنجم تا یازدهم مردادماه جاری می‌توانند از این نمایشگاه بازدید کرده و با فعالیتهای کارآفرینان از نزدیک آشنا شوند.
۸ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۰:۳۵
کد خبر : ۲۰,۲۹۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید