روند اجرایی بنگاه های ‌کارآفرین در برخی ‌نقاط آذربایجان‌غربی ‌سرعت لازم را ندارد

اعضای کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان آذربایجان غربی می‌گویند: روند اجرایی آیین‌نامه‌های مربوط به توسعه بنگاه های کوچک و زود بازده در در برخی از مناطق استان از سرعت لازم برخوردار نیست.
آنان با اظهار نگرانی از کم تحرکی دستگاه های ذی ربط و بانکهای عامل معتقدند: برای جذب بموقع اعتبارات، دستگاه های اجرایی و بانکهای عامل باید تنها آیین نامه‌های اجرایی مربوط به بنگاه های کوچک و زود بازده را که از سوی دولت ابلاغ شده ملاک کار و عمل قرار دهند.
دبیر کار گروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان با عنوان اینکه باور عمومی و یکسانی بین دستگاه های اجرایی و بانکهای عامل بوجود نیامده، تاکید کرد: نگرش سنتی بانکهای عامل با اهداف و آیین نامه‌های دولت همسو و هماهنگ نیست.
عبدالرحیم نوربخش گفت: عملکرد سنتی بانکها موجب طولانی شدن روند بررسی طرحها و پرداخت تسهیلات شده در حالی که روح آیین‌های دولت در این ارتباط روان‌سازی و حذف گردش کار زاید و اضافه است.
وی افزود: در آیین‌نامه‌های دولت الزامی به ارایه وثیقه ملکی برای دریافت تسهیلات قید نشده با این حال برخی از بانکها از متقاضیان وثیقه ملکی مطالبه می‌کنند.
نوربخش تفویض نشدن اختیار به شعبات بانکها برای پرداخت تسهیلات بیش از 5 میلیون ریال را یکی دیگر از مشکلات اجرایی اعلام کرد.
وی گفت: عوامل یاد شده به ‌اضافه کمبود کارشناسان اقتصادی در مجموعه سیستم بانکی استان باعث شده تا در برخی از شهرستانهای استان جایگاه خوبی نداشته باشیم.
وی جایگاه آذربایجان غربی در ارتباط با اجرای طرحهای توسعه بنگاه های کوچک و زود بازده را در ردیف 11 کشوری عنوان کرد و گفت: با رفع مشکلات اجرایی می‌توانیم به جایگاه بهتری برسیم.
نوربخش سهمیه استان از اعتبارات طرحهای توسعه بنگاه های کوچک و زود بازده را امسال 8 هزارو 195میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: پیش‌بینی می‌شود با جذب این اعتبارات 37 هزار فرصت شغلی در استان فراهم شود.
وی تعداد طرحهای معرفی شده به بانکهای عامل استان را 8 هزار و 775 مورد اعلام کرد و و اظهارداشت: از این میزان تاکنون 2 هزارو 893 واحد مورد تایید قرار گرفته است.
دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی اضافه کرد: از این تعداد یکهزارو 68 واحد موفق به عقد قرارداد با بانکها شده‌اند.
نوربخش مبلغ قراردادهای امضا شده در بانکها را 437 میلیارد ریال و تعداد اشتغال آنها را 3 هزارو 877 مورد اعلام کرد و گفت: از این میزان تاکنون 281 میلیارد ریال تسهیلات در وجه متقاضیان پرداخت شده است.
به گفته وی، از این تعداد طرح تاکنون 330 واحد با 689 مورد اشتغال به بهره‌برداری رسیده است.
از مجموع طرحهای تایید شده بانک کشاورزی یکهزار و 479 طرح ، بانک ملی با 618 طرح در رده اول و دوم و بانک سپه با 310 طرح، بانک ملت با 223 طرح ، بانک رفاه با 111طرح، صادرات با 62 طرح، بانک تجارت با 49 و بانک مسکن با 26 طرح به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند
رییس سازمان کار و امور اجتماعی و آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان غربی در ارتباط با راهکارهای روان‌سازی پرداخت تسهیلات گفت: پیش بینی شده است ابتدا اختیارات شعبات بانکها افزایش یافته و تسهیلات تا مبلغ 500 میلیون ریال بدون آنکه به استان ارسال شود در محل قابل پرداخت باشد.
نوربخش افزود: در ارتباط با کمبود کارشناسان اقتصادی نیز وزارت کار و امور اجتماعی پیشنهاد کرده بانکها از کارشناسان بخش خصوصی استفاده کنند که در صورت عملی شدن، بخش بزرگی از مشکلات مربوط به بررسی طرحها حل خواهد شد.
وی تاکید کرد: به منظور ایجاد اشتغال پایدار لازم است بانکها به سرمایه گذاری‌های بزرگ با اشتغال 50 تا 70 نفر روی بیاورند و در عین حال طرحهای خود اشتغالی نیز بپذیرند.
نوربخش گفت: پیش بینی می‌شود تا پایان برنامه چهارم اقتصادی نزدیک به 100 هزار فرصت شغلی با تسهیلات بین 5 تا 10 میلیون ریال در استان فراهم شود.
دبیر کار گروه آذربایجان غربی با تاکید بر لزوم قانونمندی در اجرای طرحهای توسعه بنگاه های کوچک و زود بازده گفت: تسهیلات الزما باید در جهت اشتغال باشد در غیر این صورت با متخلفین برخورد خواهد شد.
وی گفت: در یک مورد یک تسهیلات 3 میلیارد ریالی به جای سرمایه‌گذاری تولید در بانک سامان به عنوان سپرده طولانی مدت گذاشته شده بود که برخورد لازم انجام گرفت.
استان آذربایجان غربی با 2 میلیون و 750 هزار نفر جمعیت در زمان حاضر دارای 8/11 درصد جمعیت بیکار است که پیش بینی شده است در پایان برنامه جهارم توسعه اقتصادی این میزان به زیر 8 درصد برسد.
۷ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۵:۳۰
کد خبر : ۲۰,۳۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید