دکتر جهرمی: حق بیمه کارفرمایان امسال کاهش نمی‌یابد / سازمان میراث فرهنگی سند اشتغال را هرچه سریع‌تر تحویل دهد

دکتر جهرمی با تاکید براینکه تنها سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سند اشتغال این بخش را تحویل وزارت کار نداده است، گفت: کلیه استانداری‌ها و وزارتخانه‌ها اسناد اشتغال خود را به وزارت کار تحویل داده‌اند. اگر تاخیر سه ماه این سازمان هرچه سریعتر به پایان رسیده و سند اشتغال را به وزارت کار تحویل دهد، وزارت کار نیز سند فرابخشی توسعه اشتغال کشور را منتشر می‌کند.
دکتر سیدمحمد جهرمی وزیر کار و امور اجتماعی شب‌گذشته در حاشیه سومین گردهمایی مسؤلان دفاتر کارآفرینی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی با تاکید بر نرخ بالای بیکاری و لزوم کاهش آن از سوی وزارت کار گفت: برآوردمان این است که باید سالی یک میلیون شغل ایجاد کنیم تا نرخ بیکاری به هدف برنامه چهارم توسعه برسد.
دکتر جهرمی افزود: برای تسهیل روند بررسی طرح‌های ارسالی به بانک‌ها، کمیته‌ای کارشناسی با حضور نمایندگان بانکهای عامل تشکیل داده و تا هفته آینده دستورالعمل پرداخت تسهیلات بانکی به بانک‌های عامل و کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان‌ها را ابلاغ می‌کنیم اما براساس آمار از ماه گذشته تاکنون رشد انعقاد قراردادها در سیستم بانکی، افزایش چشمگیری یافته است.
وی با اشاره به آمار 65 درصدی فارغ‌التحصیلان فاقد مهارت گفت: با برنامه‌ریزی‌هایی که در بخش آموزش فنی و حرفه‌ای انجام داده‌ایم امسال سه برابر سال گذشته مهارت‌جویان را با کمک آموزشگاه‌های بخش دولتی و خصوصی، هنرستان‌های کار و دانش و مراکز علمی کاربردی آموزش می‌دهیم. تا پایان امسال پیمانکاران ساختمانی بخش دولتی برخی استان‌ها را از جذب کارگران ساختمانی فاقد کارت مهارت برحذر می‌کنیم. در این استان‌ها آموزش‌ها و صدور کارت مهارت به روز می‌شوند. برخی از استان‌های باقی مانده در سال 86 و در سال پایان برنامه نیز در دیگر استانها آموزش‌ها به روز می‌شوند.
وزیر کار در پاسخ به این پرسش که طرح قراردادهای موقت مجلس چه میزان از مشکلات استخدامی کارگران را رفع می‌کند؟ و سرنوشت نیروی انسانی پیمانکار ادارات به کجا ختم می‌شود؟، گفت: طرح ساماندهی قراردادهای موقت 52 نفر از نمایندگان مجلس علی‌رغم این که با نگاه دلسوزانه و با هدف رفع مشکلات کارگران موقت تهیه شده ولی متاسفانه بخش اعظم این طرح در قانون کار وجود دارد. قانون کار نیز به دلایل مختلفی با گذشت 15 سال نتوانسته اجرا شود.
دکتر جهرمی با تاکید براینکه در شرایطی که قانون کار نیازمند اصلاح است این طرح چگونه جوابگوی ساماندهی قراردادهای موقت شود؟، گفت: قراردادهای موقت به دلیل سلب بخشی از اختیارات کارگران و کارفرمایان به واسطه قانون کار به وجود آمده‌اند. قبل از تدوین قانون کار میزان قراردادهای موقت 5 درصد بود ولی با تدوین غیرکارشناسی این عدد به 56 درصد افزایش یافته است. در صورت اصلاح نشدن قانون کار، کل نیروی کار کشور اجبارا باید مطابق قانون قراردادهای موقت کار کنند. وزارت کار از ابتدای تشکیل دولت نهم به دنبال ساماندهی قراردادهای موقت به‌طور مطالعه شده بوده اکنون نیز نتایج مطالعات به ثمر رسیده است. جلسات توجیحی و هم‌اندیشی برای تکمیل طرح با نمایندگان مجلس، کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در حال برگزاری است که حداکثر تا شهریورماه نهایی می‌شود.
وی در خصوص اصلاح برخی از مواد قانون در کمیسیون صنایع مجلس گفت: جلسات این اصلاح با حضور کارشناسان حقوق کار، اقتصادی و بین‌الملل به اتمام رسیده و تنها بحث هم‌اندیشی و همفکری نمایندگان، مرکز پژوهشها و تشکل‌های کارگری و کارفرمایی باقی مانده است. در جلساتی که با نمایندگان مجلس و نمایندگان کارگران و کارفرمایان داشته‌ایم،‌ طرح وزارت کار مورد تایید قرار گرفته است.
وزیر کار در خصوص خرید و فروش و اجاره کارت مربیگری آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای بخش خصوصی گفت: کارت‌های مربیان فنی و حرفه‌ای متعلق به افراد و غیرقابل واگذاری است. مراکز فنی و حرفه‌ای نظارت بر این کار را مرتب انجام می‌دهد در صورت دیده شدن چنین تخلفی مجوز آموزشگاه لغو می‌شود.
دکتر جهرمی با تایید پایین بودن تعداد مربیان آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای بر آموزش کادر مورد نیاز سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در سال‌جاری تاکید کرد.
وی در خصوص کاهش حق بیمه سهم کارفرما از سوی کمیسیون صنایع و وزارت کار گفت: کاهش 5 یا 7 درصدی حق بیمه سهم کارفرما در مجلس و دولت در دست بررسی بوده و هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است. با توجه به مشکلات سازمان تامین اجتماعی این طرح در سال 85 اجرا نمی‌شود.
وزیر کار گفت: بیش از 60 آموزش عالی کشور به آموزش دختران و زنان اختصاص دارد از‌این رو انتظارات اشتغال و مشارکت زنان در اقتصاد و بازار کار نیز به مراتب بیش‌تر شده و هر سال نیز این انتظارات افزایش می‌یابد.
۴ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۴۶
کد خبر : ۲۰,۳۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید