وزیر کار و امور اجتماعی مطرح کرد : تاکید مجدد بر شکل‌گیری"بورس ایده" / معرفی روزانه هزار طرح بنگاه‌های زودبازده به سیستم بانکی

وزیر کار و امور اجتماعی 76 درصد فارغ‌التحصیلان کشور را فاقد هر‌گونه مهارتی دانست از این رو خواستار تغییر بنیادین نظام آموزشی وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری شد.
دکتر سیدمحمد جهرمی در سومین گردهمایی مسؤلان دفاتر کارآفرینی وزارتخانه‌ها و سازمانهای دولتی افزود: به دنبال آن هستیم تا فارغ‌التحصیلان رشته‌های غیرفنی در کنار رشته تحصیلی‌شان یک مهارت را نیز طی دوره‌ای شش ماهه که منجر به دریافت کارت مهارت می‌شود، آموزش ببینند چرا که تربیت کارآفرین و جلوگیری از هدر رفتن نیرو و انرژی جوانان بر عهده آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری است.
وی وظیفه دفاتر کارآفرینی وزارتخانه‌ها و سازمانهای دولتی را شناسایی مشکلات حوزه کار در دستگاه‌های ذی‌ربط و یافتن راه‌کارهای رفع مشکلات و انتقال آن به وزارت کار دانست و افزود: مجموعه وزارتخانه‌های دولت باید به صورت سیستمی یکپارچه عمل کرده تا دولت از حالت جزیره‌ای خارج شود. بدنه کارشناسی وزارتخانه‌ها باید از سیاست کار و سیاست‌های کلان دستگاه‌ها و مجموعه حاکمیت آگاهی یافته تا بتوانند تحقیقات گسترده و پراکنده دستگاه‌ها را به صورت همگرا و متمرکز و با یک مدیریت واحد به نتیجه برسانند.
دکتر جهرمی با تاکید بر اینکه باید از دانش و نتایج تحقیقات مراکز عملی و دانشگاه‌ها و کارشناسان حوزه اقتصاد بهره‌مند شویم، گفت: علاوه بر این موضوع باید مرکزی از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایجاد شود که با جمع‌آوری و طبقه‌بندی دانش‌ها، طرح‌ها، ابتکارات و ایده‌ها بسته به توانایی و نیاز دستگاه‌ها افراد را به دستگاه‌های ذی ربط معرفی کند.
وی با تاکید مجدد بر شکل‌گیری «بورس ایده» و لزوم ساماندهی آن گفت: مردم و ایده‌پردازان بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی می‌خواهند برای ارائه طرح‌ها و ایده‌های خود به مرکزی مراجعه کنند تا بتوانند تجارب، اندیشه‌ها و دانش خود را در اختیار کشور بگذارند از این رو شکل‌گیری مرکزی در مراکز استان‌ها برای سر و سامان دادن به این کار ضروری است. این مرکز باید وظیفه مشاوره، طبقه‌بندی داده‌ها و ایجاد کننده ارتباط بین مردم و مراکز دفاعی، کشاورزی، صنعتی و آی‌تی را انجام دهد.
وزیر کار با تاکید بر اینکه ایده بنگاه‌های کوچک و زودبازده را در جلسات هم‌اندیشی هفتگی دستگاه‌های دولتی سامان دادیم، گفت: در توزیع تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و زود بازده 191 هزار طرح یعنی روزانه یک هزار طرح به سیستم بانکی معرفی شده است که بیش از 77 هزار طرح مورد تایید بانک‌ها قرار گرفته که بخشی از آنها موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند. اشتغال تضمین شده طرح‌ها 680 هزار فرصت شغلی است.
دکتر جهرمی با بیان اینکه تسهیلات در نظر گرفته برای بنگاه‌های کوچک و زودبازده در اختیار طرح‌ها و افراد آگاه است، گفت: تسهیلات در نظر گرفته شده برای بنگاه‌های کوچک و زودبازده را به طرح‌ها و افراد آگاه و ماهری که از خود در یافتن بازارهای مختلف خلاقیت نشان دهند، پرداخت می‌کنیم.
وزیر کار خواستار شکل‌گیری شرکت‌های مادر تخصصی برای سامان دادن بازار و بازاریابی بخش خصوصی شد و افزود: از وزارت دفاع، صنایع و بنیاد مستضعفان و مجموعه‌هایی که صنایع بزرگ را تحت پوشش دارند، توقع دارم نیاز خدمات اقماری واحدهای پایین دستی را به کمک بخش خصوصی رفع کرده و با این کار بازار و بازاریابی بخش خصوصی را سامان دهند. شرکت‌های مادر تخصصی کار تولیدی نخواهند کرد ولی هدایت شرکت‌های زیرمجموعه را باید انجام دهند.
وی وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم و بهداشت را بر تغییر دیدگاه‌هایشان نسبت به تربیت نیروی انسانی فراخواند و تاکید کرد: نگاه وزارتخانه‌هایی که وظیفه تربیت نیروی انسانی را بر عهده دارند باید معطوف به بازار کار و مهارت محوری شود.
دکترجهرمی وظیفه وزارت دفاع را به اندازه چند وزارتخانه در بخش‌های صنعت، دامپروری، کشاورزی، خدمات،‌ آی‌تی و صنایع پیشرفته ارزیابی و تصریح کرد: مدیران دلسوز، آگاه و کارآفرین بسیاری در مجموعه‌های نظامی در اختیار داریم. دلایل پیشرفت وزارت دفاع چند موضوع است. اول اینکه براساس نیاز، دنبال ایده‌پردازی و در نهایت به نتیجه رساندن ایده‌ها است. این وزارتخانه براساس نیاز واحدها به دنبال تهیه طرح‌ها و انجام تحقیقات و در نهایت تولید می‌رود. دوم آنکه از صدر تا ذیل کار را خودش دنبال می‌کند به عبارت دیگر از ایده تا تولید را خود پیگیری و اجرا می‌کند. این موضوع موجب حل بسیاری از گرفتاری‌ها و بروکراسی اداری است. سومین ویژگی مجموعه نیروهای مسلح و دفاعی، ریسک‌پذیر تربیت کردن کارآفرینان است. این نگرش تبلورش در بخش‌های اقتصادی و دفاعی کاملا نمایان است. این نگرش در دیگر دستگاه‌های دولتی نیز باید جایگزین نگرش‌های دیگر شود.
وزیر کار به عنوان نمونه وزارتخانه‌های صنایع و نفت را مثال زد و افزود: وزارت نفت چه از نظر تامین قطعات پالایشگاه‌ها و شرکت‌های پتروشیمی و چه در بخش استخراج، پالایش و تولید محصول نهایی باید همتش بر رفع نیاز خودش متمرکز شود یا وزارت صنایع و معادن باید اولین کارش نیازسنجی باشد.
وی با طرح این پرسش که چند درصد از 40 میلیارد دلار واردات سال گذشته، مواد اولیه و ماشین‌آلات و چه مقدار کالاهای مصرفی بود؟ ،گفت: با تشخیص نسبت‌ها می‌توانیم در هر بخش نیاز کشور را خودمان رفع کنیم علاوه بر آن در کنار تامین نیازهای داخلی باید در فکر در اختیار گرفتن بازارهای داخلی و بین‌المللی باشیم.
دکتر جهرمی با تاکید بر اینکه نداشتن استاندارد مشترک و پراکندگی 440 واحد تولیدی وسایل برقی از چالش‌های اساسی این بخش است، گفت: نیاز کشور به لوازم خانگی 28 هزار میلیارد ریال است. از 400 میلیون دلار در بیش از 400 شرکت و کارخانه فعال در این بخش سرمایه‌گذاری شده و ماشین‌آلات مورد نیاز آنها نیز تامین شود، 100 هزار فرصت شغلی در این بخش ایجاد خواهد شد. متاسفانه در حال حاضر تنها 44 درصد بازار داخلی در اختیار این شرکت‌ها است. باید مشکلات این بخش شناسایی و رفع شود. ایکاش به نسبت 56 درصد بازاری که در اختیار کالاهای خارجی است به همان نسبت صادرات داشتیم.
۴ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۴۴
کد خبر : ۲۰,۳۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید