رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور در استان مرکزی: ضرورت ایجاد شورای صلاحیت حرفه‌ای در استان مرکزی

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور بر ضرورت ایجاد شورای صلاحیت حرفه ای و سنجش مهارت در استان مرکزی با تکیه بر ظرفیت نخبگان، اساتید و مربیان حوزه های مختلف تاکید کرد و گفت: این شورا می تواند توان مهارتی تمام مراکز تولیدی استان را ارزیابی و شناسنامه مهارتی لازم را برای هر بخش صادر کند.
شورای صلاحیت حرفه‌ای در استان مرکزی

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی علی اوسط هاشمی در جلسه شورای مهارت استان مرکزی، با بیان اینکه هدف اصلی این سازمان اشتغالزایی با تکیه بر توانایی های فردی هر شخص است، اظهار کرد: بیشترین توجه ما در حوزه مشاغل خرد و بنگاه های کوچک اقتصادی باید بر روی مهارت افراد متمرکز باشد و بر همین اساس در مدت دو سال گذشته به روستاهای کشور در راستای مهارت افزایی و اشتغالزایی کمک شده است.
وی با تاکید بر اینکه روستاها و روستائیان بهترین مولد و تولیدکننده هستند، افزود: در شش ماهه دوم سال گذشته حدوده 250 استاندارد در حوزه کشاورزی از سوی این سازمان تدوین و به منظور حضوری متفاوت در عرصه اشتغالزایی و با رعایت عدالت مهارتی به همه استان های کشور ابلاغ شده است. بخش عمده ای از مسائل
پیشگیرانه ای که می توان در سطح مختلف جامعه آن را اجرایی کرد به طور مستقیم با موضوع مهارت افزایی در ارتباط است و در همین معضل کرونا اگر دقیق تر بندیشیم، متوجه می شویم دلیل بروز بسیاری از مشکلات حوزه کسب و کار، عدم آشنایی کسبه با اصول مدیریت بحران و فقدان مهارت لازم برای مواجهه با حوادث پیش بینی نشده است.
صدور پروانه فعالیت واحدهای صنفی منوط به اخذ گواهی نامه مهارت است
 هاشمی با اشاره به اینکه بر اساس قانون هیچ صنفی بدون اخذ گواهی مهارت آموزی اجازه فعالیت ندارد تاکید کرد: در صورتی که به مشاغل خرد و اصناف مختلف کشور به چشم یک ظرفیت ملی نگاه شود، می توان با روی آوری به ظرفیت های مهارتی کشور و ایجاد درک درست از مفهوم و ارزش مهارت، خسارات کشور را به حداقل رساند و کیفیت محصولات را آنچنان بالا برد که اغلب جامعه به سوی استفاده از کالای تولید داخل روی بیاورند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با طرح این سوال که چرا تا کنون نتوانسته ایم در تولید برخی از محصولات داخلی به سطحی از کیفیت برسیم که کالاهای خارجی مشابه به چشم نیایند، ادامه داد: بحث مهارت آموزی در همه عرصه های اجتماعی باید جدی گرفته شود و نباید آن را تنها از حیث اصول فنی تحلیل کرد، بلکه باید به مهارت در همه مسائل مانند مهارت های حل مسئله، کنترل خشونت و نحوه بیان و... توجه شود. دامنه مهارت بسیار گسترده است و از آنجاکه عصر کنونی نیز، عصر مهارت و کارآفرینی است، باید در سالیان آینده که به عصر حکمرانی مهارت آموزان و تضعیف مدارک دانشگاهی در برابر مهارت نزدیک می شویم، بیش از پیش به مفهوم مهارت توجه داشته باشیم.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: در عصری که با مرگ زودهنگام تکنولوژی مواجه هستیم، بحث مهارت آموزی اهمیتی دو چندان پیدا می کند و فقدان چنین ارزشی در بین استان هایی که پایلوت صنعت کشور محسوب می شوند، بیشتر از سایر استان ها به چشم می آید. کشور بدون بهره مندی از مهارت، نمی تواند از نیروی کار خود در سالیان آینده حمایت کند و مطمئنا با رشد تکنولوژی و فناوری، سرمایه های کشور در نبود مهارت کافی ریزش خواهند کرد.
هاشمی آشنایی با مباحث روز تکنولوژی و مهارت های نوین را یک ضرورت اجتناب ناپذیر عنوان کرد و افزود:  کسی که مهارت بالایی داشته باشد، توسط همه کارآفرینان تعیین می شود و این مهم در همه جهان امری اجتناب ناپذیر است. مهارت به نوعی یک ویزا و گواهینامه است که سازمان فنی و حرفه ای کشور صادر می کند، متاثر از استانداردهای بین المللی است و به زبان های دیگر قابلیت ترجمه دارد.
وی با بیان اینکه عصر جاری، عصر استقبال از تغییرات است، خاطر نشان کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور همواره سعی داشته است بر اساس نیازهای جامعه اهداف خود را دنبال کند و بر همین اساس سند مهارت آموزی استان باید از جهات مختلف مورد بازنگری قرار بگیرد و در آن به همه نیازهای مهارتی جامعه توجه شود. سند راهبری مهارت هر استانی در حوزه های بازرگانی، خدمات، صنعت، کشاورزی و... باید سند مهارتی بالادستی آن استان باشد و این موقع است که می توانیم اطمینان داشته باشیم این سند از جامعیت لازم برخوردار است.
هاشمی بر ضرورت ایجاد شورای صلاحیت حرفه ای و سنجش مهارت در استان مرکزی با تکیه بر ظرفیت نخبگان، اساتید و مربیان حوزه های مختلف تاکید کرد و ادامه داد: این شورا می تواند توان مهارتی تمام مراکز تولیدی استان را ارزیابی و شناسنامه مهارتی لازم را برای هر بخش صادر کند. هرگاه صلاحیت یک فرد توسط این شورا به تایید برسد، باید گواهی مهارت او بدون نیاز به حضور در کلاس های این سازمان صادر شود و دیگر نیاز به طی کردن دوره های آموزشی از سوی این فرد نیست. با توجه به اینکه استان مرکزی پایتخت صنعت کشور است، دستاورد این شورا می تواند برد ملی داشته باشد و تراوشات ذهنی مجموعه استان مرکزی در حوزه مهارت آموزی می تواند بر همه کشور اثرگذار باشد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه سرریز نیاز مهارتی استان می تواند زمینه ساز رفع نیازهای ملی و صادرات آموزش های حوزه مهارت آموزی برای همه کشور باشد، تاکید کرد: این مهم باید سرلوحه کار همه استان هایی باشد که نرخ بیکاریشان پایین است و از طرفی از ظرفیت های تولیدی و صنعتی خوبی برخوردار هستند. این استان ها از جمله استان مرکزی باید نقش مرجعیت و توانمندسازی کشور در همه ابعاد مهارتی را به عهده بگیرند؛ چراکه از اسباب و عناصر لازم برای تحقق این امر برخوردار هستند.
هر مرکز تولیدی، یک کارگاه تولید مهارت باشد
وی با تاکید بر اینکه هر مرکز تولیدی می تواند یک کارگاه مهارت آموزی باشد، تصریح کرد: ارائه آموزش های مهارتی نباید صرفا به کارگاه ها و آموزشگاه های فنی و حرفه ای هر استان محدود شود، بلکه هر مرکز تولیدی می تواند در این زمینه نقش مولد و یک گارگاه تولید مهارت را داشته باشد.
هاشمی اظهار کرد: هر شخص و سازمان در راستای مهارت آموزی و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای در سطح جامعه سرمایه گذاری کند، ما این جرات را به خود می دهیم که صلاحیت او را از طریق اتاق بازرگانی هر استان احراز کنیم و در صورت تایید صلاحیت، مجوز ایجاد آموزشگاه های فنی و حرفه ای را در اختیار او قرار دهیم و کارش رسمیت ببخشیم.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: همچنین ما این قابلیت قانونی را داریم که شرایطی را فراهم کنیم که اگر مرکزی به سمت ارتقای مهارت و توانمندسازی با استفاده از آموزش های فنی و حرفه ای روی می آورد، هزینه های این مهم از مالیاتشان کسر شود که این یکی از مولفه های خوب قانونی در این زمینه است. این برای استان مرکزی فرصتی است که بتواند برای اولین بار نشان مهارت را به کارگاه ها و مراکز تولیدی و مهارتی خود اعطا کند و در آینده نیز زمینه ساز انتقال این مهارت های فنی و حرفه ای به سایر نقاط کشور شود.
استان مرکزی می تواند میزبان مسابقات مهارت گل آرائی و طراحی فضای سبز باشد
هاشمی با بیان اینکه با برخورداری از چنین اهدافی خیلی راحت می توانیم از رقابت و ثبات برای سهم‌مان در حوزه تجارت صحبت کنیم، تاکید کرد: در حال حاضر مسابقات گل آرایی و طراحی فضای سبز شهری یکی از رقابت هایی است که در سطح جهانی در حال برگزاری است و در صورتی که استان مرکزی تمایل داشته باشد میزبانی این مسابقات را در سطح کشور به عهده بگیرد، می توان با فراهم کردن زیرساخت های لازم برای این امر، این میزبانی را پس از بررسی کافی در اختیار استان مرکزی قرار داد. همچنین از آنجاکه استان مرکزی در حوزه های تولیدی و صنعتی دارای ظرفیت های خوبی است، در صورتی که برای میزبانی سایر رویدادهای کشور داوطلب باشد، این میزبانی برای استان مرکزی قابل بررسی خواهد بود.

وی بر لزوم راه اندازی مرکز تربیت مربی فنی و حرفه ای در سطح استان مرکزی تاکید کرد و گفت: این مرکز تا به امروز تنها در سطح کشور متمرکز بوده است و سعی داریم از این پس برای نقش آفرینی صحیح و ارائه آموزش های لازم متناسب با قابلیت های هر منطقه، شعب این مراکز را در همه استان های کشور و با تخصیص بودجه معین راه اندازی کنیم. هم اکنون با بهره گیری از اختیارات خود تصمیم دارم دپارتمان تربیت مربیان و اساتید فنی و حرفه ای هر استان را در همان منطقه راه اندازی کنم و بر همین اساس دو دپارتمان اختصاصی را در اختیار استان مرکزی قرار می دهم.

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۸:۱۳
روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی |
کد خبر : ۲۰۳,۲۷۲
کلیدواژه ها: فنی و حرفه ای,شورای مهارت,علی اوسط هاشمی,استان مرکزی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید