دکتر جهرمی:نرخ بیکاری تحصیلکردگان بیش از نرخ متوسط بیکاری در جامعه است/690 میلیارد تومان برای صندوق مهررضا(ع) با تفکیک شهرستان تجهیز شده است

نرخ بیکاری تحصیلکردگان 6/15 درصد در مقابل 3/12 درصد نرخ متوسط بیکاری در جامعه است.
دکتر سید محمد جهرمی وزیر کار و امور اجتماعی با حضور در همایش سراسری فرمانداران در محل وزارت کشور با بیان این که نرخ بیکاری تحصیلکردگان بیش از نرخ متوسط بیکاری در جامعه است ،افزود: برای افزایش میزان اشتغال باید در فرمانداری‌ها سند اشتغال تهیه کنیم و ضمن تدوین سند استانی، منطقه‌ای و بخشی از تلفیق آن‌ها استراتژی خود را بنیاد نهیم.
به گزارش روابط عمومی وزارت کشور، دکتر جهرمی مشکل اصلی را نه سرمایه‌گذاری بلکه نبود فکر و برنامه دانست و با بیان این که برنامه‌های هر شهرستان با شهرستان دیگر متفاوت است، گفت: سند اشتغال هر شهرستان باید برای همان شهرستان تهیه شود.
وی به طرح تاسیس بنگاه‌های کوچک و متوسط اشاره کرد و افزود: با فشاری که به سیستم بانکی برای تأسیس بنگاه‌های کوچک و متوسط آوردیم در بدبینانه‌ترین حالت، موفقیت آن‌ها بیش از 50 درصد در مقابل موفقیت 25 درصدی طرح خود اشتغالی خواهد بود.
دکتر جهرمی به ضرورت ایجاد سالانه یک میلیون شغل در برنامه چهارم توسعه اشاره کرد و با بیان این که بنگاه‌های بزرگ برخلاف بنگاه‌های کوچک سرمایه‌بر هستند نه اشتغال‌بر؛ تصریح کرد: در صورتی که همه سرمایه‌های خود را به سمت بنگاه‌های بزرگ سوق دهیم، 150 هزار میلیارد تومان برای تأسیس بنگاه‌های بزرگ سرمایه‌ می‌خواهیم.
وی در همین رابطه افزود: برای تأسیس پالایشگاه پتروشیمی به ازای هر فرصت شغلی 360 میلیون تومان و برای تأسیس یک کارخانه سیمان به ازای هر فرصت شغلی 130 میلیون تومان لازم است که با منابع داخلی و جلب منابع خارجی هم فعلا عملی نیست بنابراین باید بخشی از سرمایه‌ها را به سمت بنگاه‌های کوچک که فرهنگ ما ایرانی‌ها است ببریم.
دکترجهرمی گفت: سطح اشتغال در 98 درصد بنگاه‌های ما زیر 50 نفر است.
وزیر کار در خصوص مزایای بنگاه‌های کوچک گفت: جلوگیری از مهاجرت، زودبازده بودن و مبلغ 20 میلیون تومان میزان سرمایه‌گذاری به ازای هر فرصت شغلی از مزایای این بنگاه‌ها است.
وی افزود: دنیا اکنون به سمت تامین اس‌ام‌ها (بنگاه‌های کوچک) روی آورده اما از طریق بنگاه‌های بزرگ دست به توسعه بنگاه‌های کوچک و اقماری می‌زند.
دکتر جهرمی خطاب به فرمانداران گفت: باید شرکت‌های مادر را ساماندهی کنید.
وی پارامترهای مربوط به مسئله اشتغال را ایجاد اشتغال در واحدهای موجود و هم‌چنین تأسیس واحدهای جدید قلمداد و اظهار کرد: در مجموع ما به سه مشکل طراحی، فنی مهندسی وبازار و بازاریابی مواجه هستیم.
وزیر کار و امور اجتماعی خاطرنشان کرد: هدف ما راه‌اندازی شرکت‌های عمران و توسعه محل در شهرستانها است و به هر میزان شرکت‌های سهامی عام توانستند تجهیز منابع کنند وزارت کار 10 برابر منابع آن را تأمین می‌کند.
رییس هیئت مدیره صندوق مهر امام رضا (ع) درباره اهداف راه‌اندازی این صندوق گفت: هدف ما رفع بخشی از مشکلات و نارسایی‌های سیستم بانکی بود تا با اتکاء به منابع مردمی بتوانیم منابع مورد نیاز اشتغال را به ازای هر شغل 20 میلیون تومان تامین کنیم.
وی افزود: طبق آمار ثبت ‌احوال در سال گذشته 780 هزار ازدواج ثبت شده و سیستم بانکی 600 هزار تومان به هر زوج وام پرداخت می‌کرد که این رقم حدود 3 ماه پایانی به یک میلیون تومان افزایش پیدا کرد.
رییس هیئت مدیره صندوق مهر رضا (ع) گفت: از آنجا که بعضی از افراد 4 تا 6 بار وام دریافت کرده بودند میزان وام پرداختی سیستم بانکی در سال گذشته بیش از 800 میلیارد تومان بود و این در حالی بود که خیلی‌ها در نوبت باقی مانده بودند.
وی تاکید کرد: ما صندوق مهر رضا (ع) را برای نظم‌دهی به تأمین منابع تاسیس کردیم.
دکتر جهرمی ضمن تاکید بر مدیریت منابع اضافه کرد: در اجرای برنامه‌های صندوق مهر رضا (ع) ما نه به‌دنبال تاسیس شعبه و نه تشکیلات جدید هستیم بلکه تنها دفاتر شهرستان را برای مدیریت منابع مالی و پولی دایر خواهیم کرد.
وی گفت: این صندوق به سه امر ازدواج، اشتغال و مسکن می‌پردازد که 95 درصد کار سیستم بانکی ما را دربر می‌گیرد.
دکتر جهرمی اظهار کرد: 690 میلیارد تومان برای این صندوق با تفکیک شهرستان تجهیز شده و ما دنبال تأسیس بانک شهرستان و سرجمع بانک استانی هستیم.
۳ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۱:۳۸
کد خبر : ۲۰,۳۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید