1620 میلیارد تومان دراختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهیم / تا پایان امسال500 هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کنیم

رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران، حمایتش را از تشکیل گروه کارشناسی ایده‌های نو مطرح کرد و افزود: بین متقاضیان کار و کاریابی‌ها ارتباط مناسبی برقرار نیست و ما در وزارت کار به دنبال ایجاد سیستمی هستیم تا بتوانیم این نیاز محوری را رفع کنیم.
دکتر حسن تیزمغز که در اولین همایش بیکاری نگاهی از نو سخن می‌گفت، با مناسب دانستن امکانات طبیعی و مادی کشور، اظهار کرد: متاسفانه معضل بیکاری جوانان با وجود کلیه امکانات بالقوه و بالفعل کشور به دلیل مدیریت نامناسب در وضعیت نامطلوبی قرار داد که این معضل از آموزش و پرورش آغاز، در آموزش عالی ادامه و در بازار کار نهادینه شده است.
وی با بیان این که آموزش نیروی انسانی در مدارس، هنرستانهای فنی و حرفه‌ای و رشته‌های دانشگاهی براساس نیاز بازار کار نیست، افزود: مدیریت مناسب منابع تاثیر حائز اهمیتی در رفع معضل بیکاری دارد.
رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان نقش وزارت کار در مدیریت وضعیت موجود را بسیار کلیدی دانست و افزود: وزارت کار باید نیاز کشور به تعداد مهندسان، دکترها و نیروهای فنی را مشخص کند. اگر بتوان جوانان را بر اساس طرحها و پروژه‌های عمرانی، صنعتی و تولیدی آموزش داد، معضل بیکاری تا حدود زیادی کاهش می‌یابد.
دکتر تیزمغز با اشاره به چالش موجود میان دانشگاه و صنعت گفت: در گذشته تاثیر شاگرد و استادی بر بازار کار تاثیرات بسیار مثبتی را به دنبال داشت ولی با پیشرفت تکنولوژی در کشور فاصله بین علم و عمل به طور چشمگیری افزایش یافته است. در صنایع دستی، قالی‌بافی، صنعت توریسم و ساختمان زمینه‌ها و پتانسیل‌های اشتغال‌زایی بسیار مناسبی وجود دارد ولی مدیران کشور از این ظرفیت‌ها غفلت می‌کنند.
وی با اشاره به مقررات دست‌وپاگیر موجود در کشور گفت: مقررات کشور هزینه‌سازترین و مشکل‌سازترین مانع رشد تولید و اشتغال‌زایی است. این موضوع مانع پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی و موجب حذف بسیاری از صنایع کشور در رقابت با دیگر کشورها است.
رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران، سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای را در حد توان در فکر و یافتن راه‌های چگونگی رفع بیکاری دانست و افزود: برای ایجاد یک فرصت شغلی در رشته‌های مختلف بین 3 تا 450 میلیون تومان مورد نیاز است.
دکتر تیزمغز ابتکار کارآفرینان در کنار حمایت‌های مادی دولت را موجب پخته شدن طرحها و ابتکارات و در نهایت اشتغال‌زایی پایدار دانست و افزود: در سال جاری 1620 میلیارد تومان در اختیار تولید کنندگان و بنگاه‌های کوچک و زود بازده قرار خواهد گرفت که البته در سال 84 این عدد 360 میلیارد تومان بود که جذب شد.
وی سیستم بانکی را بی‌رغبت در سرمایه‌گذاری در امور تولیدی دانست و افزود: وقتی سیستم بانکی متعهد به پرداخت سودهای چند رقمی به سپرده‌گذاران است، طبیعی است که رغبتی به سرمایه‌گذاری در تولید نداشته باشد. در سال جاری 30 و در سال آینده 50 درصد از اعتبارات بانکی به بنگاه‌های کوچک و متوسط اختصاص می‌یابد و امیدوارم با این منابع بتوان تا پایان سال جاری در کشور 500 هزار و در استان تهران 90 هزار فرصت شغلی ایجاد کرد تا نرخ بیکاری فعلی کنترل شود.
رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران گفت: تعداد قابل توجهی از اتباع خارجی، فرصت‌های شغلی کشور را در اختیار دارند؛ بنابراین باید این فرصت‌ها را از آنان گرفت و در اختیار جوانان گذاشت.
دکتر تیزمغز در خصوص صندوق مهر رضا(ع) گفت: صندوق مهر رضا(ع) پیش از تصویب مجلس با ابتکار رییس جمهور آغاز به کار کرد. علت استخدام نکردن کادر از سوی صندوق نیز فقدان مصوبه استخدامی است.
وی در خصوص تعداد کاریابی‌های کشور گفت: امیدوارم با مجوزهایی که صادر می‌کنیم تعداد کاریابی‌های کشور را به هزار کاریابی افزایش دهیم. تعداد کاریابی‌های تهران نیز به 300 کاریابی افزایش خواهد یافت و علاوه بر آن به برخی کاریابی‌ها اجازه آموزش کارجویان داده شده است.
۳ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۱:۳۴
کد خبر : ۲۰,۳۳۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید