رییس بازرسی کار خراسان شمالی: امسال استقرار مسئول ایمنی در کارگاه های پر خطر الزامی می شود

رییس بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: امسال، استقرار مسئول ایمنی در کارگاه های پر خطر بخصوص کارگاه های ساختمانی در قالب مدل خودبازرسی درون کارگاهی، الزامی می شود.
استقرار مسئول ایمنی در کارگاه های پر خطر
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی، علی قلی پور اظهار کرد: کارفرمایان کارگاه های ساختمانی بیش از آنکه به بیمه مسوولیت برای فرار از تبعات حوادث ناشی از کار دلخوش باشند، شرایط محیط کار را ایمن کنند تا حادثه‌ای اتفاق نیفتد.
یکی از مسائلی که در سال های اخیر توجه کارفرمایان و ‌ناظران را به ایمنی محیط کار، بخصوص در کارگاه های ساختمانی کاهش داده است اجرا نشدن صحیح قانون بیمه های مسوولیت مدنی است.  
 
وی افزود: کارفرما باید با اجرای دقیق سیستم های مدیریت ایمنی در کارگاه، چرخه شناسایی خطر و ارزیابی و مدیریت ریسک را کامل انجام دهد و در نهایت بقیه ریسک های باقیمانده را که امکان حذف و کاهش آنها وجود ندارد به بیمه منتقل کند.
 
وی خاطرنشان کرد: کارفرمایان کارگاه های ساختمانی تنها به بیمه تامین اجتماعی ساختمانی اکتفا نکنند زیرا این بیمه تنها در صورت مقصر بودن کارگر در بروز حادثه، هزینه های درمان و مستمری و غرامت دستمزد کارگر را پوشش می‌دهد و در صورتی که کارفرما مقصر باشد حمایتی نمی کند. لذا کارفرمایان قبل از اغاز عملیات ساختمانی حتما نسبت به خرید بیمه مسوولیت از شرکتهای بیمه ای اقدام کنند.  
 
قلی پور خاطرنشان کرد: کارفرمایان تنها اقدامی که برای ایمن سازی کارگاه کرده اند، بیمه ساختمانی است و اعلام می کنند که کارگاه را بیمه مسوولیت تمام خطر کرده و هر اتفاقی بیفتد بیمه پاسخگو است.
 
رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی افزود: این بدان معنا است که بسیاری از کارفرمایان برای جان کارگر ارزشی قائل نیستند و به اصطلاح برای آنان حق حیات قائل نیستند و این موضوع با ارزش های دینی و اخلاقی ما منافات دارد.  
 
وی گفت: اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی از شرکت های بیمه ای درخواست دارد تا در ایمن سازی محیط های کاری مشتریان خود، مشارکت داشته و نقش پر رنگ تری ایفا کنند چرا که پیشگیری از وقوع حادثه و نجات جان انسان ها ضمن اینکه یک عمل اخلاقی و خداپسندانه است، هزینه های خسارت شرکت های بیمه گر را هم کاهش می دهد و این به معنای سود و منفعت برای آنان است.
 
وی اظهارکرد: بررسی ها نشان می دهد که شمار حوادث ناشی از کار در سال ۹۸ به نسبت سال ۹۷ تغییر چندانی نداشته است البته با توجه به افزایش حجم ساخت و ساز و افزایش تعداد بیمه شدگان عدم رشد تعداد حوادث در سطح کارگاه ها نشانه خوبی است اما قابل قبول نیست.  
 
رییس  بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی افزود: باید تلاش کرد تا حوادث ناشی از کار رشد نزولی داشته باشند چون حتی یک حادثه هم در محیط های کاری زیاد است.
 
وی گفت: یکی از مهمترین برنامه های ما در زمینه ارتقای سطح ایمنی و کاهش حوادث ناشی از کار در سال جاری، تشدید بازرسی های موثر توسط بازرسان کار است، همچنین تلاش داریم تا بازرسان به لحاظ  علمی و فنی توانمند شوند.
 
قلی پور گفت: امسال، برخورد قانونی  با کارفرمایان متخلف ایجاد کننده شرایط خطرناک و حادثه خیز شدت می یابد.
 
رییس بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: امسال، استقرار مسئول ایمنی در کارگاه های پر خطر بخصوص کارگاه های ساختمانی در قالب مدل خودبازرسی درون کارگاهی، الزامی می شود.  
 
بر اساس این گزارش، سال گذشته، ۵۵ درصد از کل حوادث ناشی از کار، مربوط به کارگاه های ساختمانی بوده است.
 
 
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۰۷
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |
کد خبر : ۲۰۳,۳۲۲
کلیدواژه ها: ایمنی,خراسان شمالی,بیمه,کارگران ساختمانی,حوادث,بازرسی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید