شرایط وام ازدواج از صندوق مهر رضا(ع) / بخشودگی جرایم وام‌گیرندگان صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی

مهمترین هدف بخشودگی 80 درصدی جرایم اقساطی معوق وام گیرندگان از صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی کمک به اقشار ضعیف جامعه است.
علیمردان عظیمی‌ مدیر حقوقی صندوق مهررضا (ع) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایسنا در باره نحوه بخشش جرایم متعلقه وام گیرندگان از صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی توضیح داد: این وام گیرندگان مشمول بخشش 80 درصد جرایم متعلقه خواهند شد. با توجه به وضعیت اقتصادی وام گیرندگان و تعداد اقساط معوقه در صورت سررسید گذشته نبودن وام آنها به روز شدن وام باعث بخشودگی جرایم تاخیر به میزان 80 درصد و دریافت 20 درصد این جرایم می‌شود.
به گفته وی خسارت پیش‌بینی شده وام‌های قرض الحسنه 12 درصد است که 80 درصد این خسارت سالیانه بخشوده و 20 درصد آن دریافت می‌شود، 20 درصدی که دریافت می‌شود به دلیل پرداخت حق الزحمه پرسنلی است که برای به روز کردن اقساط در موسسات خصوصی با صندوق مهررضا (ع) همکاری می‌کنند.
مدیر حقوقی صندوق مهررضا (ع) تصریح کرد: در خصوص وام‌هایی که سررسید گذشته هستند به عنوان مثال برای وامی‌ تا پایان سال 84 مهلت پرداخت تمام اقساط در نظر گرفته شده بود اما در حالتی که وام‌گیرنده تعدادی از اقساط آن را پرداخت نکرده باشد قادر است به تسویه حساب مبادرت ورزد و 80 درصد جرایم آن بخشوده می‌شود.
عظیمی‌ استفاده کنندگان از بخشودگی 80 درصدی جرایم را شامل دو دسته از وام گیرندگان عنوان کرد و افزود: وام گیرندگانی که تسویه حساب می‌کنند و یا وام گیرندگانی که به روز کردن اقساط معوق اقدام می‌کنند ، مشمول این بخشودگی می‌شوند.
وی متذکر شد: با توجه به مصوبه شورای عالی اداری که اجازه ادغام سه صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی، توسعه اشتغال روستایی و تسهیل ازدواج در قالب صندوق مهررضا(ع) را صادر کرده است تمامی ‌فعالیت‌های آنها در این صندوق انجام می‌پذیرد، فعالیت پرداخت وام ازدواج به دلیل آنکه هنوز صندوق تسهیل ازدواج فعالیت خود را آغاز نکرده بود به عهده صندوق مهررضا (ع) خواهد بود.
مدیر حقوقی صندوق مهررضا (ع) در پاسخ به این سوال که چه دلیلی برای بخشودگی 80 درصد جرایم متعلقه وام گیرندگان از صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی وجود دارد، تصریح کرد: افرادی که از این صندوق وام گرفته‌اند عمدتا اقشار ضعیف جامعه هستند بدین ترتیب در راستای کمک به این اقشار ضعیف و ایجاد انگیزه پرداخت اقساطی این بخشودگی صورت می‌گیرد تا از محل وصول معوقات وام‌های بیشتری از سوی صندوق مهررضا (ع) به متقاضیان پرداخت شود.
وی ادامه داد: در سطح استان‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور صندوق مهررضا (ع) ایجاد شده است، متقاضیان قادر هستند به صندوق مراجعه و میزان خسارت معوق خود را محاسبه کنند در این حالت میزان اقساط معوق، خسارت و مبالغ قابل پرداخت مشخص می‌شود و وام گیرندگانی که باید تسویه حساب کنند با انجام این اقدام اسناد تضمینی خود را دریافت می‌کنند.
عظیمی‌ به وظایف حقوقی صندوق مهررضا (ع) اشاره کرد و افزود: پیگیری معوقات، تعیین نوع وثایق دریافتی از وام گیرندگان و راهکارهای حقوقی برای پیگیری معوقات در حیطه وظایف حقوقی صندوق می‌گنجد. از ابتدای کار حیطه حقوقی باید در هر سازمانی گنجانده شود تا مشکلی پیش نیاید.
وی به وثایق مورد لزوم برای تسهیلات خوداشتغالی، مسکن و ازدواج اشاره کرد و گفت: این وثایق با توجه به فلسفه وجودی صندوق مهررضا (ع) که قصد دارد تسهیلات را بسیار آسان در اختیار مردم قرار دهد، تعیین می‌شود. بیشتر وثایقی که برای مردم در نظر گرفته شده سفته و ضمانت یک نفر کارمند رسمی‌دولت است.
مدیر حقوقی صندوق مهررضا (ع) ادامه داد: مبلغ سفته مورد نیاز 5/1 برابر مبلغ وام است. وام ازدواج به ازای هر ازدواج 10 میلیون ریال است که برای هر یک از زوج و زوجه پنج میلیون ریال است و از هر کدام 5/1 برابر این مبلغ سفته دریافت می‌شود، مبالغ وام مسکن و نوع وثایق نیز تاکنون مشخص نشده است.
وی وام خوداشتغالی را سه نوع عنوان کرد و افزود: بخشودگی خسارت کمکی به اقشار ضعیف و کمکی برای وصول معوقات است.
به گزارش ایسنا، صندوق مهررضا (ع) طی اطلاعیه‌ای به وام گیرندگان که در گذشته از صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی (سابق) وام خوداشتغالی دریافت کرده‌اند اعلام کرده است که تا 31 شهریور ماه امسال قادرند نسبت به تسویه حساب و یا به روز کردن اقساط معوق خود اقدام کرده و مشمول بخشودگی 80 درصد جرایم متعلقه شوند.
۲ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۱:۴۲
کد خبر : ۲۰,۳۴۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید