پروژه‌های زودبازده 50 درصد اشتغال پیش‌بینی شده را محقق می‌کنند

امید است امسال پروژه‌های کوچک و متوسط بیش از 50 درصد از سهم اشتغال انجام پذیرد.
دکتر سیدمحمد جهرمی وزیر کار و اموراجتماعی ـدر گفت‌وگو با خبرنگار کار و اشتغال ایسنا با بیان اینکه تمامی کارشناسان اقتصادی تأکید می‌کنند که در کل، نرخ سود تسهیلات با نرخ تورم دارای رابطه مستقیم است، خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد این رابطه همیشه بار تأثیرگذاری خود را داشته باشد و هیچ‌ برنامه‌ای برای کاهش این تأثیرگذاری نیز وجود نداشته باشد پس هر سال هم باید نرخ تسهیلات افزایش یابد و به دنبال آن نرخ تورم نیز افزایش یابد. بدین ترتیب باید برنامه‌ریزی لازم برای کاهش نرخ تورم و سود تسهیلات ارائه و انجام شود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا برنامه ویژه‌ای جدای از اشتغال اقشار زیر خط فقر وجود دارد؟ گفت: بحث اشتغال فقط برای دهک‌های پایین وجود ندارد بلکه مجموع کل جوانان را دنبال می‌کند و روش و مدلی که در رابطه با مسئله اشتغال ارائه شده است دارای چند بخش است.
بخش اول این است که دولت بتواند بنگاه‌های بزرگ را از طریق جلب مشارکت خارجی اجرا کند و منابع داخلی را نیز در بنگاه‌های کوچک، متوسط و زودبازده ساماندهی کند و در نهایت اشتغال پایدار در آنها هدفگذاری شود و نه اینکه فقط فرد بیکار محور قرار گیرد و برای رفع بیکاری آن بدون در نظر گرفتن پایداری اشتغال فکر کرد.
به گفته وی بهترین راه ایجاد بنگاه‌های جدید و مولد در بخشی کالا و خدمات است و اشتغال نیز از این طریق رشد می‌یابد. البته بحث اشتغال هم حفظ اشتغال و گسترش آن در واحدهای موجود که سرمایه‌ کمتری دارند و هم توسعه، ایجاد و تأسیس بنگاه‌های جدید را در بر می‌گیرد.
وزیر کار و امور اجتماعی با اشاره به اینکه در حال حاضر برای 21 هزار طرح زودبازده قرارداد بانکی منعقد شده است و دارندگان این طرح‌ها قسط اول خود را پرداخت کرده‌اند، خاطرنشان کرد: چون این سیستم نظارتی است و مثل گذشته بدون نظارت دنبال نمی‌شود، اقساط در سه تا پنج قسط (وابسته به پروژه) بعد از پیشروی کار تا پایان پرداخت خواهد شد. در مجموع یارانه سود تسهیلات که در بودجه امسال هم مشخص شده بعد از اجرای تعهدات متقاضی و اشتغالی که متعهد شده پرداخت خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که تا پایان امسال چه تعداد شغل ایجاد خواهد شد؟ ، گفت: این وعده را هم سیستم بانکی و هم متقاضیان و مردم باید ارائه کنند اما امید است امسال در پروژه‌های کوچک و متوسط بیش از 50 درصد از سهم اشتغال انجام پذیرد و در واحدهای بزرگ و گسترش واحدهای موجود آن سهمی که برای هر سال در سند برنامه چهارم آمده به میزان 900 هزار تا یک میلیون شغل ایجاد شود.
دکتر جهرمی ادامه داد: این فرصت‌های شغلی زمانی انجام می‌پذیرد که میزان سرمایه‌گذاری‌ها و مجموعه ایجاد بنگاه‌ها به نتیجه برسد.
۱ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۰:۰۴
کد خبر : ۲۰,۳۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید