زنان سال گذشته ‪ ۶۳‬درصد مهارت آموزان فنی و حرفه‌ای را تشکیل دادند

براساس آمارهای سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، سال گذشته 63 درصد از مهارت آموزان کشور را زنان تشکیل دادند.
براساس گزارشی که از سوی معاونت اجتماعی و فرهنگی وزارت کار و امور اجتماعی انتشار یافته است، مهمترین اقدامات در بخشهای برنامه‌ریزی و سیاستگذاری اشتغال در خصوص زنان شامل آموزشهای فنی و حرفه‌ای ، کارآفرینی، صندوق حمایت از فرصتهای شغلی و امور اجتماعی با محوریت زنان ، عنوان شده است.
طبق این گزارش،مهمترین اقدامات در بخش برنامه‌ریزی و سیاستگذاری اشتغال، آگاه‌سازی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار،بررسی روند جهانی اشتغال زنان در سال 2004 میلادی، مطالعه در زمینه اشتغال زنان سرپرست خانوار، بررسی راهکارهای اصلاح نگرش بخش خصوصی به اشتغال زنان و برگزاری نشست مشترک با حضور مسئولان ارشد وزارت علوم و تحقیقات و فناوری در خصوص کارآفرینی است.
همچنین بر اساس این گزارش از مجموع 655 رشته آموزشی ارایه شده در سال 84 در بخش دولتی،زنان در 429 رشته آموزشهای فنی وحرفه‌ای را فرا گرفته‌اند.
در این گزارش آمده است از کل جویندگان کار ثبت نام شده در سال 83 حدود 8/33 درصد را زنان به خود اختصاص دادند و از مجموع به کار گمارده‌شدگان 6/18درصد مربوط به زنان بود.
در ادامه این گزارش نرخ مشارکت اقتصادی کل در سال 84 حدود 8/40 درصد ذکر شده که به تفکیک جنسیت این میزان برای مردان 6/64 و برای زنان 5/16درصد ذکر شده است.
همان گونه که ارقام نشان می‌دهد نرخ مشارکت اقتصادی مردان در کشور حدود 4 برابر زنان است.
همچنین میزان بیکاری مردان و زنان در سال یاد شده به ترتیب 4/9 و 7/16درصد گزارش شده است.
طبق این گزارش، میزان بیکاری مردان و زنان جوان 15تا 24 سال در همان سال به ترتیب 6/19 و 8/31 درصد بود.
آمارهایی که از سوی صندوق حمایت از فرصتهای شغلی ارائه شده است ، نشان می‌دهد که از ابتدای سال 84 تا هفدهم خرداد ماه امسال به یکهزار و 90 نفر از زنان وام خود اشتغالی پرداخت شده است.
مهمترین اقدامات در بخش کارآفرینی شامل تهیه طرح شناسایی کارآفرینان در سراسر کشور،طراحی بانک اطلاعات زنان کارآفرین و طبقه‌بندی آنان از نظر سن، مهارت و نوع فعالیت، برنامه‌ریزی جهت آموزش کارآفرینی برای زنان بخصوص جوانان و فارغ‌التحصیلان بوده است.
همچنین 32 طرح تیپ اشتغالزا با هدف شناساندن مشاغل کوچک به جویندگان کار، همکاری با سازمان بین‌المللی کار و فراهم کردن زمینه‌های لازم برای برگزاری کارگاه آموزشی در تیرماه 85 با هدف توسعه کارآفرینی زنان از طریق استفاده از تجارب سازمان بین‌المللی کار در عرصه کارآفرینی زنان و حمایت بیشتر از زنان کارگر در کشور انجام شده است.
در پایان این گزارش مهمترین عملکرد وزارت کار و امور اجتماعی دربخش امور اجتماعی شامل مشاوره، مددکاری و راهنمایی مراجعان زن و پیگیری خواستهای آنان، تهیه و تدوین آموزش مهارتهای زندگی برای خانواده‌های کارگری، نظارت بر مراکز نگهداری کودکان، همکاری با مرکز امور زنان و خانواده وابسته به نهاد ریاست جمهوری و شورای فرهنگی اجتماعی در زمینه اجرای طرحها و فعالیتهای مرتبط با زنان کارگر عنوان شده است.
۱ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۵۸
کد خبر : ۲۰,۳۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید