توانمند سازی زنان سرپرست خانوار مهمترین برنامه اشتغال زنان است

اداره کل امور اجتماعی و سهام وزارت کار و امور اجتماعی، آگاه سازی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با تأکید بر کارآفرینی زنان را درصدر برنامه ریزی و سیاست گذاری های اشتغال وزارت کار برای زنان قرار داده است.
بررسی روند جهانی اشتغال زنان در سال 2004 ،مطالعه در زمینه اشتغال زنان سرپرست خانوار، بررسی راهکارهی اصلاح نگرش بخش خصوصی به اشتغال زنان و برگزاری نشست مشترک با حضور مسئولان ارشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص کارآفرینی ازدیگر اقدامات وزارت کار و امور اجتماعی در برنامه ریزی و سیاست گذاری اشتغال زنان است.
اداره کل امور اجتماعی و سهام معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت کار طراحی بانک اطلاعات زنان کارآفرین به منظور دسترسی آسان به کارآفرینان زن و طبقه بندی آنان از نظر سن، مهارت، نوع فعالیت و منطقه جغرافیایی را آغاز کرده است .
همچنین این اداره در بخش کارافرینی زنان، طرح شناسایی کارآفرینان در سراسر کشور با هدف فراهم عنوان زمینه های حمایت دولت از فعالیت کارآفرینان و استفاده از تجارب آنان را در دست بررسی دارد و 32 طرح تیپ اشتغالزا با هدف شناساندن مشاغل کوچک به جویندگان کار جهت راه اندازی و ایجاد کسب و کار را تهیه کرده است.
این اداره کل ضمن اجرای طرح، شناسایی کارآفرینان در سراسر کشور را با هدف فراهم نمودن زمینه های حمایت دولت از فعالیت کارآفرینان و استفاده از تجارب آنان تهیه کرده و اجرای برنامه ریزی آموزش کارآفرینی به زنان جوانان و فارغ التحصیلان با هدف ارتقاء سطح توانمندی آنان در جهت ایجاد اشتغال پایدار و ارتقای سطح مهارت تخصصی را دنبال می کند.
همچنین اداره کل امور اجتماعی و سهام وزارت کار برای فراهم نمودن زمینه‌های لازم جهت برگزاری کارگاه آموزشی توسعه «کارآفرینی زنان و ارتقای حقوق زنان کارگر» در تیرماه سال 85 با سازمان بین المللی کار (ILO) همکاری هایی داشته است. این کارگاه ها با هدف توسعه کارآفرینی زنان از طریق استفاده از تجارب سازمان بین المللی کار در عرصه کارآفرینی زنان و همچنین شناسایی زمینه ها و راه های ارتقاء و حمایت بیشتر از زنان کارگر در ایران صورت گرفته است.
در راستای ارائه خدمات با محوریت زنان اقدام به ارائه مشاوره مددکاری و راهنمایی مراجعین زن و پیگیری خواسته های آنان از طریق سازمان های میانی تا حصول نتیجه نهایی و طرح آموزش مهارت های زندگی برای خانواده های کارگری با محوریت زنان را تهیه و تدوین کرده است.
همچنین برنامه ریزی دوره های آموزشی جهت مربیان مراکز نگهداری کودکان واحدهای تولیدی و صنعتی، نظارت بر مراکز نگهداری کودکان و نحوه برخورداری زنان کارگر از فرصت شیردهی و همکاری با مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اسلامی ایران و شورای فرهنگی اجتماعی زنان در زمینه اجرای طرحها و فعالیت های مرتبط با زنان کارگر از دیگر اقدامات وزارت کار و امور اجتماعی در بخش امور اجتماعی زنان بوده است.
۱ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۵۷
کد خبر : ۲۰,۳۵۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید