گسترش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای موجب کاهش بیکاری می‌شود

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان گفت: دولت، بنای کار خود را بر اشتغال گذاشته و گسترش آموزش فنی و حرفه‌ای غیر رسمی، باعث کاهش نرخ بیکاری در کشور می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، محمد علی زارع در جمع خبرنگاران افزود: طی برنامه‌ ریزی‌های داخلی در این سازمان سعی کرده‌ایم با ایجاد ارتباطات گسترده‌تر با دستگاه‌های ‌مختلف نیازهای خدماتی، کشاورزی و صنعت را تشخیص دهیم.
وی اظهار داشت: بر این اساس، تمام آموزش‌هایی که نیازمند آن هستیم به کارآموزان انتقال می‌دهیم که این مسئله باعث ایجاد اشتغال بیش‌تر می‌شود.
زارع با اشاره به اینکه ما باید نیاز بازار کار را تشخیص دهیم، اظهار داشت: بهتر است آموزش‌هایی که به سمت اشتغال نمی‌رود از گردونه خارج شده و بقیه حذف شود.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌‌ای استان اصفهان همچنین از طرح سامانه هجرت خبر داد و تصریح کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور کلیه هزینه‌های مورد نیاز اجرای مرحله نخست این طرح را از محل اعتبارات سال 84 سازمان صرف کرده و برای استقرار طرح نیز اعتبارات جاری پیش‌بینی کرده است.
وی افزود: پایداری و توسعه این طرح، مستلزم تأمین اعتبارات ویژه است.
زارع گفت: در مرحله نخست توسعه آموزش سیار روستایی، تعدادی رشته آموزشی در دو گروه خدمات فنی و تولید کشاورزی منظور شده است.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان با اشاره به اینکه در مراحل بعدی بر اساس مطالعات و نیازسنجی‌ درباره رشته‌ها تصمیم‌گیری می‌شود، اظهار داشت: در مرحله اول این طرح، رشته‌های تولید کشاورزی و آموزش‌های مکمل به روستاییان داده می‌شود.
زارع این طرح را در راستای نیاز به کسب مهارت و بهبود مهارت روستاییان دانست.
وی همچنین گفت: در این راستا وام خود اشتغالی به روستاییان پرداخت می‌شود و بازپرداخت آن از سال دوم پرداخت وام خواهد بود.
مدیر کل آموزشی فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با اظهار تاسف از اینکه در سال‌های گذشته متناسب با گسترش آموزش و پرورش، آموزش فنی و حرفه‌ای توسعه نیافته است، اظهار داشت: تجهیزات خوب و مناسب ، مواد اولیه کافی و مربیان ورزیده باعث اشتغالزایی می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر، 18 کارگاه جدید راه‌اندازی شده و 119 کارگاه دیگر را نیز تکمیل و تجهیز کرده‌ایم.
زارع گفت: در حال حاضر در استان اصفهان، 43 مرکز ثابت، 33 مرکز سیار، 14 مرکز آموزش در پادگان‌ها و 9 مرکز آموزشی فنی و حرفه‌‌ای در زندان‌ها وجود دارد و 3 مرکز جدید زواره، مبارکه و خمینی شهر نیز تا پایان سال افتتاح می‌شود.
زارع همچنین از روز ملی مهارت خبر داد و گفت: در این روز که روز آشنایی مردم و مسئولین با آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است، برنامه‌های متنوعی را در راستای توسعه فنی و حرفه‌ای خواهیم داشت.
۱ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۲۰
کد خبر : ۲۰,۳۶۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید