دانش آموختگان دانشگاهی باید آموزش مهارت ببینند

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان تصریح کرد : کارشناسان و دانش آموختگان دانشگاهی منطبق با بازار کار بایستی آموزش مهارت‌های شغلی را فرا بگیرند.
محمدعلی زارع در آستانه ششم مردا د ماه‌ که ‌به "روز ملی مهارت " نامگذاری شده است درگفت و گو با خبرنگاران گفت:مهندسین فارغ التحصیل دانشگاه مهارت شغلی ندارند و این مشکل در بسیاری امورباعث بیکاری آنها شده است.
وی گفت : ازآنجا که ‌امسال به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با رویکرد " دالان اشتغال " نگریسته شده‌ است برای کارشناسان دانشگاهی منطبق با بازار کار دوره‌های آموزش مهارت برگزار می‌کنیم.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همچنین درزمینه‌ اجرای "طرح هجرت " گفت : در این طرح دوره آموزشی سیار را با "هجرت تجهیزات و مربی آموزشی" دنبال می‌کنیم تا در روستاها به جوانان روستایی آموزش در محل با گواهی مهارت کار و شغل ارایه نمایند.
به‌ گفته ‌وی، این طرح ازیک سو در کاهش مهاجرت روستاییان به ‌شهرها به خاطر نبود امکانات لازم ‌آموزشی موثراست و از سوی دیگر اوقات بیکاری روستاییان درفصول غیر کشاورزی را کاهش می‌دهد.
زارع گفت:برای‌ اجرای‌ این طرح 120میلیون تومان اعتبار تخصیص داده‌ایم و دوره های آموزشی را در رشته‌های مربوط به ادوات کشاورزی مثل تراکتور، پمپ آب و همچنین آموزش‌های مقدماتی برای لوازم خانگی ، لوله کشی ، برقکاری ، تولید عسل و فارچ خوراکی برگزار می‌کنیم.
وی گفت:درمرحله اول این طرح که درمرداد ماه شروع می‌شود،روستاهای سردسیر اولویت دارند و سپس به مرور سایر روستاهای‌ استان پوشش داده می‌شود.
مدیر کل آموزش فنی وحرفه‌ای استان درزمینه اعطای وام به کارآموزان پس از دوره آموزشی گفت: تا مبلغ 3 میلیون تومان با سود 4 درصد وام خود اشتغالی پرداخت می‌شود.
زارع گفت:از محل صندوق فرصت شغلی ‌درقالب طرح هجرت‌ به ‌آموزشگاه های جدیدالتاسیس فنی و افرادی که ‌گواهی مهارت فنی و حرفه‌ای دریافت می‌کنند وام پرداخت می‌شود که اعتبار کل آن 3 میلیارد تومان برآورد شده است.
وی افزود: تا پایان سال جاری تعداد داوطلبان آموزش‌های مهارت شغلی دراین اداره کل به 200 هزارنفر می‌رسد.
زارع تصریح کرد: این مرکز تنها واح آموزش فنی و حرفه‌ای کشور است که آموزش نساجی کشور با تجهیزات جدید در آن دایراست.
مدیر کل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان گفت : تاکنون 18کارگاه جدید احداث کرده‌ایم و تجهیزات قدیمی 119 کارگاه را با اعتبار 2 میلیارد تومان نوسازی نموده‌ایم.
به گفته وی ،دعوت از خیرین مدرسه ساز در راستای مساعدت برای بروز کردن لوازم ، امکانات و تجهیزات آموزشی این اداره کل از دیگراموری است که امسال درحال پیگیری است.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان ‌گفت :اعتبار امسال اداره ‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای ‌درمجموع 6 میلیارد تومان در قالب جاری و عمرانی است و این اداره کل در 15 شهرستان، 14 پادگان نظامی و 9 زندان درنقاط مختلف‌ استان مرکز آموزشی دایرکرده است و فقط در فلاورجان ، دهاقان وچادگان فاقد مرکز آموزشی است.
وی افزود: 3 مرکز آموزشی جدید آن نیز در مناطق زواره، مبارکه و خمینی شهر تا پایان امسال افتتاح می‌شود.
۱ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۰۸
کد خبر : ۲۰,۳۷۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید