مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: جوانان را برای تشکیل تعاونی‌های جوان و دانش‌بنیان هدایت کنیم

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان از تشکیل کمیته استانی فعال‌سازی تفاهم‌نامه ملی همکاری میان وزارت‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ورزش و جوانان خبر داد.
تشکیل کمیته استانی فعال‌سازی تفاهم‌نامه میان وزارت تعاون و ورزش

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، "ارسلان غمگین" در کمیته استانی فعال‌سازی تفاهم‌نامه ملی همکاری میان وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ورزش و جوانان- که با حضور افشین حیدری، مدیرکل ورزش و جوانان، معاونان و مسوولان تشکیل شد- حمایت از اشتغال جوانان در قالب شرکت‌های تعاونی، توسعه و ترویج فرهنگ ورزش در میان جوانان، شناسایی مسایل و چالش‌های فرهنگی و اجتماعی فراروی جوانان و تلاش برای مرتفع سازی آن‌ها را برخی از اهداف این تفاهم نامه دانست.
وی افزود: حمایت مالی و غیرمالی از اشتغال جوانان در قالب تشکل‌های تعاونی، تسریع در روند تشکیل تعاونی‌های جوانان، اولویت دادن به تعاونی‌های جوانان در بهره‌مندی از مزایای موجود، تشویق و ترغیب ازدواج به هنگام جوانان، ایجاد مراکز نوع آوری و دانش‌بنیان برای حمایت از تعاونی‌های جوانان از دیگر اهداف مهم این تفاهم‌نامه است.
غمگین بیان کرد: تعاونی‌هایی شامل این تفاهم‌نامه می‌شوند که ۶۰ درصد اعضا آن‌ها در زمان تأسیس از رده سنی ۱۸ تا ۳۵ تشکیل‌شده باشد.
وی تأکید کرد: طبق تعریفی که در تفاهم‌نامه آمده است مقرر شد: کمیته‌ای استانی شامل کارگروه های تعاون و فرهنگی و اجتماعی تشکیل شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان افزود: کمیته‌ای کشوری و استانی نیز تشکیل می‌شود که کمیته استانی ماهانه گزارش پیشرفت کار خود را به وزارت‌های مرتبط منعکس می‌کند.
وی ادامه داد: بخشی از اقتصاد در قانون اساسی بر عهده تعاونی‌ها است و از آن ظرفیت به‌درستی استفاده نشده است، در حوزه ورزش نیز توانایی‌های زیادی وجود دارد که با همسو کردن ظرفیت‌های موجود می‌توان اقدامات مؤثری انجام داد.
غمگین تاکید کرد: باید جوانان را برای ایجاد تعاونی‌های جوان و دانش‌بنیان هدایت کنیم. خوزستان با داشتن سابقه ورزشی ۱۰۰ ساله و ظرفیت‌های بالقوه‌ای که دارد از دیگر استان‌ها متمایز است؛ به همین سبب می‌توان با بهره‌مندی از این طرح از ظرفیت تعاونی‌های پوشاک استان برای مرتفع سازی نیاز پوشاک گروه‌های ورزشی استان استفاده کرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان ادامه داد: همچنین می‌توان با استفاده از ظرفیت تعاونی‌های جوان مطرح شده در طرح، تولید لباس کار در خوزستان را به دست این تعاونی‌ها سپرد تا شاهد رونق بیش از پیش بخش تعاون در میان جوانان جامعه و در نهایت رشد اشتغال و اقتصاد در استان باشیم.
غمگین پیشنهاد کرد: می‌توانیم در بحث برندسازی و تولید پوشاک، افرادی که سابقه ورزشی دارند را به تأسیس تعاونی‌های جوان تشویق کنیم و با ایجاد انگیزه و حمایت از آن‌ها مسیر رشد این تعاونی‌ها را هموار کنیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان بر اجرایی شدن مصوبات جلسات و حصول نتیجه مثبت تأکید کرد و گفت: شناسایی سازمان‌های مردم نهاد و سمن‌ها و تعیین خط اعتباری ویژه برای این تفاهم‌نامه از جمله اقدامات عملی دیگری است که می‌تواند در مسیر اجرایی کردن این تفاهم‌نامه مؤثر باشد.
غمگین گفت: اغلب فعالیت‌های ورزشی بر پایه روحیه تعاون و همیاری شکل می‌گیرد. نقطه مشترک و پیوند تعاون و ورزش همین روحیه تعاون است که تجلی این روحیه در فعالیت‌های ورزشی و فضای کسب و کار می‌تواند رویدادهای خوبی رقم بزند.
وی افزود: ورزشکاران و جوانان به دلیل داشتن روحیه‌ای متعهدانه، مسوولیت‌پذیر و باانگیزه می‌توانند موتور محرک خوبی در ایجاد اشتغال و کسب و کار پایدار باشند. در شرایط موجود باید از تمام ظرفیت‌ها در برای بهبود فضای کسب و کار و ایجاد اشتغال پایدار استفاده کرد و در راه تحقق جهش تولید گام برداشت.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان خاطرنشان کرد: ورزش و به‌طورکلی تربیت‌بدنی ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد که می‌توان در تولید و خدمات به‌صورت استانی، کشوری، منطقه‌ای و حتی جهانی به کار گرفته شوند.
غمگین گفت: برندهای جهانی زیادی در حوزه ورزش وجود دارد که سالانه میلیاردها دلار گردش مالی ایجاد می‌کند؛ ما چقدر از این ظرفیت‌ها ایجاد کردیم؟ ورزش یک ظرفیت مغفول است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: تاکنون آن‌چنان که باید از ظرفیت‌های بخش تعاونی استفاده مناسب نشده است؛ امیدواریم با تلفیق ورزش، روحیه جوانی و تعاون بتوانیم در راه اشتغال پایدار تأثیرگذار باشیم.۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۴۱
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان |
کد خبر : ۲۰۶,۱۸۶
کلیدواژه ها: اشتغال جوانان,شرکت‌های تعاونی، توسعه و ترویج فرهنگ ورزش,در میان جوانان,ارسلان غمگین

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید