کارخانه ‌ریسندگی و بافندگی پوشش از بخش خصوصی پس گرفته ‌شد

رییس سازمان کار و آموزش فنی حرفه‌ای گیلان از بازپس‌گیری کارخانه بزرگ ریسندگی و بافندگی پوشش گیلان از بخش خصوصی خبر داد.
خلیل حنیف در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: بازپس‌گیری این شرکت بزرگ در راستای اهداف دولت عدالت محور، باعث شادی کارگران و خانواده‌های آنان شده است.
وی گفت: شرکت پوشش متعلق به بانک صنعت و معدن در سال 83 به افرادی که فاقد هرگونه توان مدیریتی و سرمایه‌گذاری بودند به بهانه اجرای طرح خصوصی سازی به مبلغ 29 میلیارد ریال قسطی فروخته شده بود.
حنیف یادآورشد: این درحالی است که 85 هکتار زمین این شرکت در شهر رشت میلیاردها ریال ارزش اقتصادی دارد.
وی همچنین گفت: خریداران بخش خصوصی با تعطیلی کارخانه، برای نقد کردن سرمایه‌های موجود، 600 نفر از کارگران آن را نیز بیکار کرده بودند.
حنیف افزود: اکنون مالکیت این شرکت به بیت المال برگشته و مدیر جدیدی برای آن انتخاب شده و در چند روز گذشته 3 هزار و 500 میلیون ریال از دیون معوقه کارگران پرداخت شده ‌است.
وی با تشکر از زحمات علی عبدالهی استاندار گیلان یاد آورشد: اگر پیگیری استاندار محترم نبود، صدها میلیارد ریال از بیت‌المال در این شرکت به غارت رفته بود.
وی گفت: مدیریت جدید و کارگران در حال آماده‌سازی دستگاه ها هستند و این شرکت بزرگ تولیدی که زمانی محصولات آن به اروپا صادر می‌شد ظرف چند روز آینده تولید خود را از سرمی گیرد.
حنیف یادآورشد: دولت در راستای گسترش عدالت، بازپس‌گیری آن دسته از واحدهای صنعتی استان را که با سوء استفاده و رانت واگذار شده در دستور کار دارد.
طی سالهای گذشته در استان گیلان واحدهای بزرگ صنعتی که زمانی تولیدات آنها کل کشور ایران و بازار بخشی از کشورهای آسیایی و اروپایی را نیز پوشش می‌داد به بهای کم به برخی افراد واگذار شد.
از آنجا که برخی خریداران جدید فاقد دیدگاه مدیریتی و تولید بودند این واحدهای صنعتی را که اغلب در شهر رشت واقع شده‌اند تعطیل کرده و زمین و مایملک آنها را برای کاربری‌های دیگر نظیر ساخت مسکن به فروش گذاشتند.
هم‌اکنون به جز کارخانه پوشش ، کارخانه الکتریک گیلان نیز دچار این سرنوشت است و حدود هزار کارگر بیکار شده آن بلاتکلیف هستند.
این کارخانه به مبلغ 20 میلیارد ریال قسطی فروخته شده درحالی که گفته می شود زمین آن چند برابر این قیمت می‌ارزد.
رییس جمهوری مدتی قبل در دیدار با کارگران کشور به مناسبت روز کارگر با ذکر نام به مردم گیلان قول داد تا این واحدها را پس بگیرد.
استان گیلان با 4/2 میلیون نفر جمعیت دارای حدود 2 هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ است.
۶ خرداد ۱۳۸۵ ۱۳:۰۴
کد خبر : ۲۰,۶۸۶