اجرای طرح «الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی»در استان فارس

مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با اشاره به این که از سال 89 نیز با تصویب قانون ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی به صورت جدی تصمیم بر استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی و ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی شد، تصریح کرد: در مشاغل خانگی تفکیک جنسیتی وجود ندارد و زنان و مردان می توانند با توجه به توان مهارتی خود در خانه نه تنها برای خود بلکه سایر اعضای خانواده شغل ایجاد کنند.
الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، مهروش جلالی در همایش زنجیره ارزش با حضور پیشران های مشاغل خانگی گفت: همچنین در ایران نیز از قدیم الایام مردم به ویژه در روستاها به شغل خانگی مشغول بوده اند.
جلالی با بیان اینکه طرح مشاغل خانگی  در بسیاری از کشورهای جهان اجرا می شود و تاثیر مثبتی بر اشتغال و زندگی مردم داشته است، عنوان کرد: هم اکنون یک پنجم مشاغل ایالات متحده و 80 درصد مشاغل کشور تایوان بصورت مستقیم و غیر مستقیم در منازل صورت می گیرد که  با انجام مطالعات تطبیقی می بینیم اقتصاد تایوان جهش اقتصادی خود را از طریق توسعه مشاغل خانگی طی کرده است.
وی افزود: با توجه به اینکه در مشاغل خانگی اعضای خانواده با استفاده از همان امکانات موجود در فضای خانه مبادرت به ایجاد شغل و کسب درآمد می نمایند می توان تحقق و تبلور اقتصاد مقاومتی را در اجرای صحیح طرح دید.
مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس خاطرنشان کرد: از سال 89  تا 98 طرح مشاغل خانگی بصورت صدور مجوزهای قانونی و پرداخت تسهیلات و نظارت بر روند انجام کار صورت و در طول مسیر اجرا، طرح آسیب شناسی و نقاط قوت و ضعف آن بررسی و مطالعه شد.
جلالی یادآور شد: مهمترین حلقه مفقوده طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ، عدم توجه به مزیت های نسبی و رقابتی هر منطقه، عدم توجه به توانمندسازی متقاضیان و عدم توجه به بازار فروش است که در طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی از ظرفیت و توان علمی سازمان جهاد دانشگاهی جهت رفع آسیب ها استفاده گردیده است.
وی با بیان اینکه این طرح در 3 مرحله بررسی و شناسایی مزیت ها و توانمندی مناطق، توانمندسازی و آموزش متقاضیان و متصل کردن مشاغل خانگی به بازارها انجام می شود؛ ابراز کرد: جهت اجرای هر چه شایسته تر طرح، مشارکت فعالانه و با اعتقاد تمام دستگاه های اجرایی مرتبط، بخش تعاون و شرکت های تعاونی، فعالان و خیرین حوزه اشتغال، پشتیبانان و پیشرانان لازم است.
جلالی تصریح کرد: با اجرای این طرح در استان به دنبال ایجاد  زنجیره ارزش در مشاغل خانگی و حمایت از ایجاد اشتغال از  مرحله شروع فعالیت تا اتصال به بازار هستیم.
وی با بیان اینکه «طرح توسعه الگوی مشاغل خانگی در استان فارس» با توانمندسازی زنان بی سرپرست که تحت حمایت هیچ دستگاه حمایتی نبودند شروع شده است، عنوان کرد: در سال 99   به دنبال بسط و گسترش طرح هستیم  کما اینکه مهمترین دستاورد اجرای طرح مذکور پایدارسازی مشاغل در قالب مشاغل خانگی و ایجاد شغل پایدار و افزایش درآمد و تولید ثروت در سال جهش تولید است.

۳ تیر ۱۳۹۹ ۱۴:۱۴
روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان فارس |
کد خبر : ۲۰۷,۸۵۸
کلیدواژه ها: الگوی نوین,توسعه,مشاغل خانگی,فارس

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید