خراسان شمالی مشمول طرح پرداخت یارانه دستمزد شد

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: کارفرمایان این استان که نیروی کار شغل اولی جذب کنند، می‌توانند از مزایای طرح یارانه دستمزد استفاده کنند.
پرداخت طرح یارانه دستمزد
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی ، محمد اربابی معاون کارآفرینی و اشتغال این اداره کل با بیان این  که طرح مزبور، ویژه کارفرمایانی است که نیروی کار شغل اولی جذب کنند، اظهارکرد: خراسان شمالی به همراه چند استان دیگر، مشمول استفاده از مزایای طرح پرداخت یارانه دستمزد شده است.
وی افزود: در این طرح دولت از کارفرمایانی که شغل اولی که سابقه بیمه آن کمتر از شش ماه باشد، جذب کنند، حمایت و به مدت یک سال، یک سوم دستمزد مصوب شورای عالی کار این کارگران را به آنان پرداخت می‌کند.
 اربابی خاطرنشان کرد: بر این اساس، کارآفرینانی که شغل ‌اولی‌های دانش آموخته دانشگاهی را به کار بگیرند، از یارانه دستمزد به میزان ۳۰ درصد بهره مند می شوند.
 معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: سقف بهره‌مندی هر کارگاه برای استفاده از نیروی کار شغل اولی معادل حداکثر ۵۰ درصد نیروی کار موجود است و طول دوره پرداخت یارانه دستمزد به ازای هر نیروی کار شغل اولی با تایید دستگاه هماهنگ کننده تا سقف ۱۲ ماه است.
بر اساس این گزارش، یارانه دستمزد، وجهی است که دولت به ‌صورت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی کار شغل اولی ۲۰ تا ۳۵ سال بدون سابقه بیمه، پرداخت می کند.
 نرخ بیکاری در زمستان پارسال در کشور ۱۰.۶ درصد و در این استان ۱۱.۲ درصد بوده است.  
 در زمستان پارسال نرخ بیکاری زنان خراسان شمالی از میانگین کشوری پایین تر بوده است به طوری که زمستان پارسال، نرخ بیکاری زنان در کشور ۱۷.۲ درصد و در این استان ۱۲.۴ ثبت شده است.  در این مدت، نرخ بیکاری مردان در کشور ۹.۲ درصد و در این استان ۱۰.۹ درصد گزارش شده است.
 استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها ساکن هستند.
 رونق کشاورزی یکی از محورهای اصلی اشتغال در خراسان شمالی است و البته دلیل اصلی کاهش نرخ بیکاری در این استان است.   
 
۴ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |
کد خبر : ۲۰۷,۹۹۸
کلیدواژه ها: کسب و کار,یارانه,دستمزد,اشتغال,خراسان شمالی,کارآفرینان

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید