وزیر تعاون : رویکرد قابل قبول اقتصاد، کار جمعی و تعاون است

وزیر تعاون گفت:اقتصاد مورد قبول و قابل دفاع انقلاب اسلامی برای رسیدن به توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی کار جمعی و تعاون است .
به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون دکتر عباسی دردیدار با روسای ادارات استان ها با بیان اینکه تعاون، کار نظامند اقتصادی و اجتماعی است افزود: در رویکرد اقتصاد تعاونی، تمرکز بر جنبه اجتماعی کار اهمیت دارد چون افراد در رویکرد تعاونی به منافع جمعی می اندیشند و تمام سازو کار های اقتصاد در این راستا شکل می دهند.
وی همچنین از ایجاد تعاونی تشکیل و نظارت تعاونی ها خبر داد و گفت این تعاونی در استان ها برای ساماندهی، هدایت و جذب نیروهای کار در تعاونی ها شکل می گیرد و به ازای ایجاد اشتغال از حمایت بخش تعاون بهره مند می شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات و موانع موجود در توسعه بخش تعاون، وجود ابهام در فرایند کار است افزود: بخش تعاون با توجه به ضرورت اجتماعی در اقتصاد ایران شکل گرفته است به همین دلیل باید فهم مشترکی از جریان تعاون، ساختار، وظایف و نحوه عمل و چگونگی مشارکت در اقتصاد داشته باشیم تا بتوانیم بر اساس اهداف تعریف شده آن در اقتصاد پیش برویم در غیر این صورت تحقق توسعه اقتصادی با مشکل مواجهه خواهد شد.
وی با اشاره به تاکید شهید دکتر بهشتی بر ضرورت و اهمیت اقتصاد تعاونی برای برون رفت از بحران های اقتصادی تصریح کرد : بعد از انقلاب بخش تعاون به این دلیل مورد توجه قرار گرفت که قشر عظیمی از مردم از دایره توسعه خارج بودند و بخش تعاون عهده دار سامان دهی ، توانمند سازی و هدایت نیروهای کار در جامعه شد تا جایی که این مسئله در اصل 43 و 44 قانون اساسی نیز مود توجه قرار گرفته است .
عباسی ادامه داد: تشکیل صندوق ضمانت سرمایه گذاری ، بانک توسعه تعاون و بنیاد های توسعه کار آفرینی و تعاون نیز برای حمایت از اقشار مختلف جامعه شکل گرفته است تا افراد جویای کار بتوانند در اقتصاد مشارکت داشته باشند و قابلیت های بالقوه انسانی با قابلیت های اقتصادی جامعه در فرایندی که تعاون نام گرفته شده است، هماهنگ شود.
وی در ادامه به مسکن مهر پرداخت و گفت : انصراف در مسکن مهر معنایی ندارد چون انصراف زمانی صورت می گیرد که معامله انجام شده است اما در مسکن مهر هدف دولت فقط اهدای زمین رایگان و وام مسکن به افراد فاقد مسکن بود و ادامه کار به عهده خود افراد می باشد واگر در این میان عده ای از این طرح خارج شده اند، از اولویت مسکن مهر کنار می روند اما هر زمان که بخواهند می توانند در این فرایند اقتصادی مشارکت داشته باشند.
وزیر تعاون در ادامه به تعاونی های فراگیر ملی پرداخت و خاطر نشان ساخت: در قانون بودجه برای هدایت و کمک یه این تعاونی ها بودجه تعریف شده است که بر اساس فلسفه، وظایف و توجیه اقتصادی طرح های این تعاونی ها به صورت سراسری ارائه می شود، یعنی هر استانی که بتواند قابلیت های اقتصادی خود را در قالب تعاونی های فراگیر ملی تعریف کند ، می تواند از این امکانات بهرمند شود.
وی از روسای ادارت خواست تا مسائل تعاونی های مشکل دار را برطرف کنند و از انها خواست در ثبت و تشکیل تعاونی ها به شرایط و قابلیت های طرح های ارائه شده توجه کنند تا در فرایند اقتصادی این تعاونی ها در آینده مشکلی ایجاد نشود.

۱۹ آبان ۱۳۸۸ ۱۱:۱۳
روابط عمومی |
کد خبر : ۲,۰۸۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید