تعامل ایران و ژاپن در زمینه اقتصاد تعاونی گسترش می یابد

وزیر تعاون گفت : ایران و ژاپن روابط اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی عمیقی دارند و حجم روابط نمایانگراین است که دو کشور می توانند همکاریها خود را در زمینه های مختلف توسعه دهند.
تعامل ایران و ژاپن در زمینه اقتصاد تعاونی گسترش می یابد
به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون، در دیدار اکیو شیروتا سفیر ژاپن در تهران با وزیر تعاون که در محل وزارت تعاون انجام شد،وزیر تعاون بر انتقال تجارب مشترک و گسترش روابط اقتصادی به خصوص در عرصه اقتصاد تعاونی تاکید کرد و افزود: خوشبختانه در ایران قابلیت های اقتصادی متنوع در زمینه نیرو، نفت،گاز، پتروشیمی و غیره وجود داد به گونه ای که دو کشور می توانند در توسعه اقتصادی مکمل هم باشند.

دکتر عباسی ادامه داد: ظرفیت های اقتصادی متنوع همچنین ثبات دو کشور یک فرصت طلایی است و ما باید از این شرایط استفاده کنیم و زمینه توسعه و پیشرفت اقتصادی را برای ملت های منطقه آسیا فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه در ایران 150 هزار شرکت تعاونی وجود دارد و 25 میلیون نفر از جمعیت 70 میلیونی ایران عضو تعاونی هستند افزود: چون انقلاب ایران در عین مذهبی و فرهنگی بودن، خاستگاه مردمی داشت، توانمند سازی همه اقشار مردم به عنوان یک سیاست اصولی در قوانین اقتصادی مورد توجه قرار گرفت، به همین دلیل اصل 43 و 44 قانون اساسی به اقتصاد تعاونی و نقش آن در توانمند سازی اقتصادی مردم اختصاص یافت.
وزیر تعاون در ادامه ضمن پرداختن به اینکه بیش از نیمی از تعاونی های ایران، از نوع تولیدی هستند،خاطر نشان ساخت: فعالیت تعاونی ها در ایران با رویکرد خصوصی سازی به صورت مستقل انجام می شود و این موضوع می تواند به عنوان نقطه مشترکی برای همکاری های طرفین تلقی شود.
وی با اشاره به وجود شرکت های کوچک صنعتی، تعاونی های مالی، اعتباری، کشاورزی در ژاپن ابراز امیدواری کرد دو کشور تجربیات خود را برای همکاری و رشد اقتصاد مردمی به کار بندند.
سفیر ژاپن نیز در این دیدار اظهار داشت : ژاپن، ایران را به عنوان یک کشور کلیدی در منطقه کشورهای آسیای مرکزی می داند و به همین دلیل ژاپن سعی کرده است با ایران روابط همه جانبه داشته باشد.
شیروتا از تلاش دولت ژاپن برای گسترش روابط بین دو کشور خبر داد و گفت: هم اکنون بیش از 30 نماینده شرکتهای ژاپنی در تهران و حدود 300 نفر تاجر و فعال اقتصادی ژاپنی در ایران حضور دارند و با سیاست های جدید دولت مبنی بر حمایت از اقشار محروم و گسترش روابط در همه زمینه ها این تعاملات افزایش می یابد.
سفیر ژاپن ادامه داد:در ژاپن مشابه وزارت تعاون، هیچ وزارتخانه ای وجود ندارد اما در زمینه کشاورزی و صیادی سازمان تعاون وجود دارد و کشاورزان با هم متحد شده اند و سازمان های تعاونی تشکیل داده اند و دولت ژاپن هم از آنها حمایت می کند.

۲۰ آبان ۱۳۸۸ ۱۲:۵۸
کد خبر : ۲,۰۹۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید