امسال بیش از 18 هزار فرصت شغلی به طور ناخالص در کرمانشاه در سامانه رصد ثبت شد

18694 فرصت شغلی به طور ناخالص در استان کرمانشاه در سامانه رصد ثبت شده است

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه، نهمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمانشاه به ریاست  بازوند استاندار کرمانشاه و با حضور هدایت حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، حبیب اله وفایی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، حسن عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر شورای اشتغال استان و مدیران کل دستگاه های اجرایی استان، مدیران مؤسسات و بانک های دولتی و خصوصی استان و همزمان فرمانداران شهرستان های تابعه استان به صورت ویدئو کنفرانس، در سالن جلسات شهدای دولت برگزار شد.

حسن عزیزی دبیر شورای اشتغال استان در ابتدای این نشست ضمن ارائه گزارشی از جدیدترین برآوردها و تحلیل ها از کوئید 19 و دنیای کار بر اساس پایش پنجم سازمان بین المللی کار بیان کرد: شدت صدمات وارده به دنیای کار فراتر از پیش بینی هاست به طوری که پیش بینی شده سیر نزولی ساعت کار با حدود 14 درصد برای سه ماهه دوم سال 2020 میلادی( از 12 فروردین تا 8 تیر 99) نسبت به سه ماهه پایانی سال 2019 میلادی( 9 مهر تا 10 دی 98)، معادل 400 میلیون شغل تمام وقت است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در ادامه این گزارش کم کردن ساعت کار، اشتغال بدون فعالیت کارگران، بیکاری و کاهش جمعیت فعال اقتصادی را 4 سیاست اتخاذ شده کشورهای مختلف دنیا بسته به شرایط بازار کار در کاهش ساعت کار برشمرد و اظهارکرد: 93 درصد از کارگران جهان در کشورهایی زندگی می کنند که در آنها اقداماتی برای تعطیلی محل های کار در دست اجراست.

وی در پایان این گزارش مدیریت پایدار و مطلوب تبعات کرونا در دنیای کار مستلزم توجه همزمان  و نیز ایجاد تعادل و نظم زمانی لازم یه اقدامات سیاستی مختلف در حوزه های سلامت، اقتصادی و اجتماعی و مداومت در اجرای آنها به ویژه با وجود محدودیت در منابع دانست.

حسن عزیزی در ادامه  به تبیین نتایج آمارگری طرح نیروی کار در بهار 99 بر اساس چکیده طرح آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران در استان پرداخت و ادامه داد: در بهار 96 نرخ بیکاری  کشور معادل 12 و 6 دهم  بوده و در بهار 99 به 9 و 8 دهم رسیده  و در استان کرمانشاه در بهار 96 نرخ بیکاری 20 و 4 دهم درصد بوده که در بهار 99 به 13 و 8 دهم درصد کاهش پیدا کرده است. 

وی بیان کرد: بررسی نرخ بیکاری افراد 15 ساله و بیشتر استان کرمانشاه در بهار 99 نشان می دهد که 13 و 8 دهم درصد از جمعیت فعال(شاغل و بیکار) بیکار بوده اند.

وی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه از نظر نرخ بیکاری در بهار امسال بعد از استان های لرستان و چهارمحال بختیاری در رتبه سوم قرار دارد، گفت: بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال 98  یک درصد کاهش کاهش یافته است.

دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کاهش نرخ بیکاری سالانه کشور از بهار 96 تا 98 به میزان 1 و 4 دهم درصد اعلام کرد و ادامه داد: طی مدت مشابه از بهار 96 تا 98 نرخ بیکاری در استان کرمانشاه به میزان 6 درصد کاهش یافته است.

وی فاصله نرخ بیکاری فصل بهار سال 96 استان براساس اعلام رسمی مرکز آمار ایران با متوسط نرخ بیکاری کل کشور 7 و 8 دهم درصد اعلام کرد و گفت: فاصله نرخ بیکاری فصل بهار 99 در استان با متوسط کشوری به 4 درصد رسیده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه با اشاره به تعهد ایجاد 47308 فرصت شغلی به طور ناخالص بر اساس سند اشتغال برای سال 99 ، بیان کرد: خوشبختانه تاکنون بر اساس سند اشتغال 40 درصد تعهد سال99 در ایجاد فرصت های شغلی در 4 ماهه اول امسال محقق شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال 99 تا کنون 18694 فرصت شغلی به طور ناخالص در شهرستان های استان در سامانه رصد ثبت شده است و شهرستان های کنگاور، اسلام آباد غرب و جوانرود در ثبت اشتغال های ایجاد شده، پیشتاز هستند.

دبیر شورای اشتغال استان در ادامه گزارشی از وضعیت ثبت نام متقاضیان تسهیلات ویژه کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا را ارائه کرد  و در این خصوص، گفت: تاکنون 5363 واحد کسب و کار با مبلغ 73 میلیارد تومان برای حمایت از 7773 فرصت شغلی در سامانه کارا در استان کرمانشاه ثبت شده است.

وی افزود: از مبلغ 680 میلیارد تومان اختصاصی به استان کرمانشاه برای حمایت از 28 هزار واحد کسب و کار آسیب دیده تاکنون 2 میلیارد و 288 میلیون تومان توسط 15 بانک و مؤسسه اعتباری پرداخت شده است.

شایان ذکر است : فرمانداران شهرستان های تابعه به صورت ویدئو کنفرانس و مدیران مؤسسات و بانک های عامل و مدیران دستگاههای اجرایی هر کدام به نوبه خود مشکلات و مسائل حوزه کاری خود را بیان کردند.

۳۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۱
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه |
کد خبر : ۲۱۱,۵۷۸
کلیدواژه ها: حسن عزیزی,کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمانشاه,تسهیلات ویژه واحدهای آسیب دیده از کرونا,سامانه رصد

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید