کبیری در مراسم انعقاد 4 تفاهم‌نامه برای تقویت بخش تعاون: حمایت سیاست‌گذار از تعاونی‌ها به افزایش تاب‌آوری اقتصاد کشور منجر می شود

معاون امورتعاون وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی در مراسم امضای چهار تفاهم‌نامه بخش تعاون با «سازمان‌های بسیج سازندگی»، «معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال»، «بانک توسعه تعاون» و «صندوق کارآفرینی امید» تاکید کرد: در شرایط کنونی که اقتصاد ایران با وضعیت رکودی‌ تورمی دست و پنجه نرم می‌کند، حمایت سیاست‌گذار از تعاونی‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط می‌تواند به افزایش تاب‌آوری اقتصاد کشور منجر شده و به بهبود شرایط یاری برساند.
کبیری در مراسم انعقاد 4 تفاهم‌نامه برای تقویت بخش تعاون: حمایت سیاست‌گذار از تعاونی‌ها به افزایش تاب‌آوری اقتصاد کشور منجر می شود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، محمد کبیری، درباره تفاهم‌نامه‌ای که با بسیج سازندگی منعقد شد، اظهار کرد: رویکرد جدید بخش تعاون، حمایت از تعاونی‌های اشتغالزا از جمله تعاونی‌های جوانان و زنان است. درهمین راستا با بسیج سازندگی تفاهم‌ کرده‌ایم که ابزارهایی را برای تقویت و توسعه تعاونی‌ها به کار ببندیم.
به گفته کبیری، طبق این تفاهم‌نامه قرار  است صندوق‌هایی که با همت این دستگاه به تعاونی تبدیل می‌شوند از ظرفیت‌های بانک توسعه تعاون، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون استفاده کرده و از تسهیلات با نرخ ترجیهی و همچنین صدور ضمانت‌نامه تا سقف یک میلیارد تومان بدون وثیقه بهره‌مند شوند. همچنین این تعاونی‌ها از مشاوره‌های حقوقی و کسب‌وکاری رایگان بهره مند می شوند.
توسعه بازار محصولات تعاونی‌ها
کبیری در مورد تفاهمنامه منعقده میان معاونت تعاون و معاونت اشتغال نیز بیان کرد: کار مشترک دیگری میان دو معاونت وجود دارد و آن بهره‌مندی از منابع صندوق کارآفرینی امید برای توسعه بازار محصولات تعاونی‌هایی است که در اثر تحریم و کرونا دچار مشکل شده‌اند.
معاون امور تعاون افزود: در این راستا با فروشگا‌های آن‌لاین و زنجیره‌ای توافق کرده‌ایم که محصولات تعاونی‌ها را بر سکوی فروش خود بگذارند و از خط اعتباری 18 درصدی بهره‌مند شوند. ما با این اقدامات به دنبال تثبیت اشتغال ایجاد شده هستیم.
اختصاص خط اعتباری 500 میلیارد تومانی برای تکمیل واحدهای تعاونی مسکن
در ادامه این مراسم، تفاهم‌نامه ای میان معاونت تعاون و بانک توسعه تعاون به امضا رسید که به موجب آن خط اعتباری ۵۰۰ میلیارد تومانی برای تکمیل و توسعه واحدهای تعاونی مسکن با اولویت تعاونی‌های مسکن کارگری از طرف بانک توسعه تعاون اختصاص می‌یابد.
در حال حاضر پروژه ساخت مسکن کارگری در چهار شهرک صنعتی با همکاری اتاق تعاون ایران آغاز شده و در صورت اتمام منابع، بانک توسعه تعاون خط اعتباری را مجددا تمدید خواهد کرد.
 سقف وام برای هر واحد در کلان شهرها ۱۲۵ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۰ ساله در نظر گرفته شده است.
معاون امور تعاون افزود: دولت وظیفه خود می‌داند که شرایط مسکن‌دار شدن قشر زحمت‌کش جامعه از جمله بخش کارگری را فراهم کند و این تفاهم نامه نیز در همین راستا است.
وی به اقدامات صورت گرفته توسط تعاونی مسکن در خصوص مسکن مهر نیز اشاره کرد و گفت: مجموعه 6500 تعاونی مسکن مهر متعهد بودند که 840 هزار واحد مسکن مهر را تحویل دهند که اکنون 91 درصد آن محقق شده است.
کبیری تصریح کرد: 77 درصد از تحقق این پروژه در دولت تدبیر و امید صورت گرفته است.
معاون امور تعاون افزود: در خصوص مسکن مهر تا سال گذشته بیش از 74 هزار پرونده قضایی وجود داشت که طی یک سال آن را به 14 هزار پرونده کاهش دادیم و امیدواریم که این پرونده‌ها تا پایان سال 99 تعیین و تکلیف شوند.
تفاهم‌نامه معاونت تعاون با صندوق کارآفرینی امید
چهارمین تفاهم‌نامه معاونت تعاون با صندوق کارآفرینی امید نیز منعقد شد که بر اساس آن خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد تومانی از سوی صندوق برای حمایت از تعاونی های زنان، جوانان، توان یابان و تعاونی های دانش بنیان اختصاص می‌یابد.
همچنین فروشگاه های آنلاین و زنجیره ای که محصولات تعاونی ها را روی سکوی الکترونیک فروش خود قرار بدهند و به جمع بخش تعاون بپیوندند مورد حمایت قرار می گیرند که هم در خرید محصولات از تعاونی ها خط اعتباری می گیرند و هم برای فروش محصولات تعاونی ها به صورت اقساطی به مصرف کننده نهایی خط اعتباری با نرخ ترجیحی دریافت می کنند.
کبیری هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه را تثبیت شغل در تعاونی‌های زنان، جوانان، توان‌یابان و تعاونی‌های دانش‌بنیان دانست و گفت: تا کنون به حمایت‌های صورت گرفته در بخش تعاون این انتقاد وارد است که بیشتر عام بوده، در حالی‌که اکنون باید به سمت تعاونی‌های اشتغال‌زا هدایت شود. در همین راستا تعاونی‌های مذکور انتخاب شده‌اند تا برای ارایه تسهیلات مورد حمایت قرار گیرند.

۱۸ شهریور ۱۳۹۹ ۱۳:۴۲
کد خبر : ۲۱۸,۸۷۰
کلیدواژه ها: کبیری در مراسم انعقاد 4 تفاهم‌نامه برای تقویت بخش تعاون: حمایت سیاست‌گذار از تعاونی‌ها به افزایش تاب‌آوری اقتصاد کشور منجر می شود

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید