شیوه نوین اعزام نیروی کار به خارج

گروه اقتصادی: تدوین استراتژی مدیریت مهاجرت و اشتغال در خارج از کشور، اجرایی کردن یادداشت تفاهم ها و کشورهای هدف مانند مالزی ، ژاپن ، کره جنوبی ، آلمان ، ایتالیا، و کانادا و رفع خلا قانونی و حقوقی حذف ماده 53 قانون برنامه سوم کشور، از جمله محورهای اصلی مورد توجه اداره کل توسعه اشتغال خارج از کشور وزارت کار و امور اجتماعی است.
پیروز سعادتی در گفت و گو با خبرنگار "ایران" در مورد سیاست های اعزام نیروی کار به خارج از کشور گفت: امسال اجرایی کردن یادداشت تفاهم ها و ایجاد زمینه های لازم برای اعزام نیرو به کشورهای مالزی ، ژاپن ، کره جنوبی ، آلمان، ایتالیا، کانادا ، و انگلیس را مدنظر داریم . وی با اشاره به اینکه اعزام نیروی کار به خارج از کشور فقط از طریق مراکز کاریابی خصوصی انجام می شود، در مورد قراردادهای بسته شده در این رابطه ، گفت: ما موفق شده ایم با کشور آلمان دو قرارداد امضا کنیم و یک قرارداد را نیز در دست تهیه داریم .
وی گفت: براساس یکی از بندهای قرارداد منعقد شده بین اتحادیه سراسری کاریابی های آلمان با انجمن صنفی کاریابی ایران اعزام 6 هزار نفر نیروی کار دیپلم و فوق دیپلم فنی در برنامه قرارگرفته است ، که اولین سری از این گروه آموزش های زبانی را دیده اند و آماده گذراندن امتحان و تهیه مقدمات مورد نیاز هستند. سعادتی افزود: همچنین براساس مذاکرات صورت گرفته با کمپانی آ.ا.ک (A.E.G ) آلمان قرارشده مرکز فنی عالی برای کاریابی هایی که می خواهند نیروی کار به کشورهای صنعتی اعزام کنند با همکاری مشترک این کمپانی انجام می شود. این اقدام را در رابطه با کمپانی زیمنس نیز در دست مطالعه و بررسی داریم .
سعادتی در مورد اعزام نیروی کار به ایتالیا گفت: با ایتالیا قراردادی امضا شده که بر اساس آن ، ما هزار نفر را به این کشور اعزام می کنیم ، نتیجه کار این گروه در یک دوره زمانی تا قبل از پایان سال 2005 بررسی و در صورت تایید شورای ملی کار ایتالیا که متشکل از نمایندگان 7 ایالت است و مجوز کار در ایتالیا صادر می کنند مجوز کار برای مدت طولانی تری برایشان صادر می شود. وی در مورد اعزام به کشور پرتغال نیز گفت: در این کشور یک شرکت " ایرانی پرتغالی" را در دست تاسیس داریم که این شرکت اسپانسر اعزام نیروی کار ایران به پرتغال خواهد بود.
مدیرکل توسعه اشتغال خارج از کشور وزارت کار و امور اجتماعی در مورد شرایط اعزام نیروی کار گفت: این یک واقعیت است که هیچ کشوری در جهان کنونی خواهان نیروی کارساده نیست و همه نیروی کار ماهر می خواهند لذا دانستن زبان ، داشتن مدرک تحصیلی (لیسانس) و یا مدرک تایید شده فنی و حرفه ای معتبر که از سوی یکی از مراکز علمی گواهینامه صادره آن تایید شده باشد، از الزامات اعزام است . وی در عین حال از کلیه داوطلبان اعزام خواست با مراکز کاریابی قراردادهای رسمی امضا کنند و بدون قرارداد وجهی پرداخت نکنند. سعادتی تدوین مدیریت مهاجرت و اشتغال در خارج ازکشور ، قانونمند کردن وابستگان کار و تغییر و تحول در آنها با کمک سازمان مدیریت و برنامه ریزی، قانونمند شدن بازگشت ارز به کشور و تاسیس صندوق ملی حمایت از اعزام نیروی کار به خارج از کشور را از برنامه هایی دانست که امسال پیگیری می شود.
۲۱ تیر ۱۳۸۴ ۰۰:۰۰
کد خبر : ۲۲,۰۱۲