بررسی روند اجرای طرح ملی مشاغل خانگی در آذربایجان‌شرقی

مدیرکل تعاون،کار ور فاه اجتماعی آذربایجان شرقی, طرح توسعه مشاغل خانگی, مهارت, اشتغال

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی، طی جلسه‌ای با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، رییس سازمان جهاددانشگاهی استان و جمعی از دست‌اندرکاران طرح ملی مشاغل خانگی، روند اجرای این طرح در آذربایجان‌شرقی بررسی شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در این جلسه با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) مبنی بر این‌که تلاش کنندگان در راه خانواده، همانند جهادگران راه خدا هستند، اظهار کرد: بر این اساس، ارزش جهاد اقتصادی نیز کمتر از جهاد جبهه‌های جنگ نبوده و اثرات فراوانی در جامعه دارد.

لزوم تطابق مهارت‌ها با آینده کار

حسین فتحی با تاکید بر این‌که در حال حاضر مهارت‌های امروزی با مشاغل فردا چندان مطابقتی نداشته و باید مهارت‌های خود را با نیازهای بازار آینده معطوف و مطابقت دهیم، افزود: تغییر، اجتناب‌ناپذیر بوده و جهان دائما در حال تغییر است؛ طی ۱۵ سال بعدی نیز آینده کار تغییرات چشمگیری را به خود خواهد دید و مدل‌های کسب و کار عوض خواهد شد.

وی با بیان این‌که شیوع کرونا باعث شد تا تغییرات را سریع‌تر درک کنیم، ادامه داد: در آینده کار، فرصت شغلی کم نخواهد شد، بلکه تغییر خواهد یافت و مشاغل جدید جایگزین مشاغل قبلی خواهد شد که باید این روند را مورد توجه قرار دهیم و با توجه به این‌که یکی از ماموریت‌های جهاددانشگاهی، آموزش اشتغال محور است، در این رابطه باید توجه لازم را داشته باشد.

وی با تاکید بر این‌که در حوزه نیروی کار نیز باید مهارت محور شویم نه مدرک محور، اضافه کرد: کارجویان ما اکثرا به مدرک تحصیلی توجه دارند تا به مهارت؛ بر این اساس باید در بحث آینده کار، مهارت آموزی و کارآموزی در محیط واقعی کار منطبق با فناوری‌های نوین، مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان این‌که در آینده کار، با کمبود شغل مواجه نخواهیم شد، بلکه کمبود اصلی در حوزه مهارت و پرکردن مشاغل است، گفت: این موضوع، ماموریت آموزش عالی، فنی حرفه‌ای و جهاددانشگاهی را سنگین‌تر می‌کند.

وی با ارائه راهکارهایی در رابطه با آینده کار، تاکید کرد: در رابطه با مهارت‌های آموزشی و نیاز به بازاندیشی در نظام آموزشی از مقطع ابتدایی تا مقاطع دانشگاهی داریم و نیروی کار باید مهارت محور تربیت شوند، چراکه طبق آمارها، ۷۰ درصد بیکارهای ما کسانی هستند که قبلا شاغل بوده‌اند؛ این موضوع قابل تامل بوده و ریشه در نبود مهارت، تغییر مشاغل و تحریم‌ها دارد.

وی با تاکید بر این‌که در آینده کار، تغییر و تحول در پوشش‌های حمایتی نیز لازم است، افزود: در حوزه ساعت کار نیز همین روال صادق بوده و به ویژه ساعات کار مشاغل خانگی کاملا منطبق با عصر صنعتی است که انعطاف پذیر بوده و آزادی عمل دارند.

جذب ۱۰۰درصدی اعتبارات در مرحله دوم طرح مشاغل خانگی

فتحی در بخش دیگر سخنانش در مورد اجرای مرحله دوم طرح ملی مشاغل خانگی، با بیان این‌که سال گذشته در طرح مشاعل خانگی ۱۰۰ درصد اعتبارات را جذب کرده و به پیشران‌ها و پشتیبان‌ها ارائه دادیم، افزود: امسال این روند را منعطف کرده‌ایم و ۳۰ درصد را به مشاغل مستقل در شهرستان‌هایی که امکان تشکیل پیشران ندارند، تخصیص خواهیم داد.

وی در خاتمه تاکید کرد: امید است با همکاری جهاددانشگاهی بتوانیم همانند سال‌های قبل در اجرای این طرح موفق باشیم و در حوزه اشتغال زایی گام‌های مثبتی برداریم.

باید از طرح ملی مشاغل خانگی نهایت بهره را ببریم

رییس سازمان جهاددانشگاهی استان نیز در ادامه جلسه ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، گفت: روحیه خاصی در ایام دوران مقدس در جریان بود و هرچند امروز بسیاری از مسایل فرق کرده، اما وظیفه ما زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و مجاهدت‌های آن دوران است.

جعفر محسنی با بیان این‌که عزت امروز ما در نتیجه ایثار و مجاهدت‌های دوران دفاع مقدس رقم خورده است، افزود: با توجه به اینکه اشتغال در کل دنیا دغدغه دولت‌هاست و کشور ما متاسفانه با معضل بیکاری گریبان گیر است لذا اجرای چنین طرح‌هایی در حل معضل اشتغال نه تنها مفید خواهد شد، بلکه باعث شکوفایی اقتصاد خانواده خواهد شد، بانوان می توانند به صورت پاره وقت در خانه به کار تولید پرداخته و کمک کار اقتصاد خانواده باشند.

وی ادامه داد: با توجه به سهمیه بالایی که استان ما دارد ضرورت اطلاع رسانی و معرفی طرح کاملا مشهود است، لذا از تمام ظرفیت‌ها باید برای آگاهی مردم استفاده کنیم تا همه سه هزار نفری که در این طرح پیش بینی شده است را تحت پوشش قرار داده و به نوعی به بازار تولید متصل کنیم.

وی با بیان این‌که در اجرای این طرح نیز باید همانند طرح سرباز مهارت، خوب عمل کنیم، افزود: آذربایجان‌شرقی در اجرای طرح سرباز مهارت، اولین استانی بود که سهمیه خود را به طور کامل آموزش داد و به عنوان استان نمونه معرفی شد، بر این اساس باید در طرح مشاغل خانگی نیز تمام تلاش خود را به کار گرفته و در مسیر اشتغال زایی که از جمله ضروریات جامعه است، قدم‌های مثبتی برداریم.

 

۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۴:۰۶
روابط عمومی اداره کل تعاون،کار ور فاه اجتماعی آذربایجان شرقی |
کد خبر : ۲۲۱,۳۲۶
کلیدواژه ها: مدیرکل تعاون،کار ور فاه اجتماعی آذربایجان شرقی, طرح توسعه مشاغل خانگی, مهارت, اشتغال

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید