مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام: مجموعه ها و شرکت های وابسته به وزارت نفت حق استخدام افراد غیربومی را ندارند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام گفت: هیچ یک از مجموعه ها و شرکت های وابسته به وزارت نفت که در استان ایلام فعال هستند، حق استخدام افراد غیربومی را ندارند.
مجموعه ها و شرکت های وابسته به وزارت نفت حق استخدام افراد غیربومی را ندارند

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، شکراله شیرخانی" در بازدید از دفتر سرپرستی روزنامه قدس و پایگاه خبری-تحلیلی بازتاب ایلام با اشاره به اینکه بر اساس ماده 47 قانون ششم توسعه، اولویت استخدام با نیروهای بومی است، اظهار کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در عرصه ایجاد فضای شفاف و پاسخگویی، موفق ترین وزارتخانه است.

وی با تقدیر از پیگیری ها و تاکیدات استاندار و دادستان مرکز استان ایلام مبنی بر ضرورت استخدام افراد بومی استان در مجموعه های مختلف بویژه حوزه نفت، افزود: برخی شرکت ها و مجموعه های تابع وزارت نفت در استان ایلام بویژه پتروشیمی ایلام، به جای  ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان متخصص، مستعد و بومی استان، زمینه بکارگیری بازنشستگان و نیروهای غیربومی رافراهم کرده اند که این رویه نامیمون، با وضعیت بیکاری در استان اصلاً همخوانی ندارد و به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

وی با تاکید بر شفاف سازی، بیان کرد: کلیه اقدامات وزارت کار در یک اتاق شیشه ای برای مردم صورت می گیرد و با راه اندازی سامانه شفافیت، مردم در جریان کلیه اقدامات این وزارتخانه قرار دارند.

شیرخانی با اشاره به این که در شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه وزارت متبوع در استان، مصوب شده  که فنی و حرفه ای استان ایلام نسبت به آموزش نیروهای تخصصی حوزه نفت و گاز اقدام کند، تصریح کرد: متأسفانه با وجود آموزش بیش از 100 نفر از جوانان تحصیل کرده و جویای کار در شهرستان دهلران، متاسفانه علیرغم تاکیدات مسئولان استان، تاکنون هیچ کدام از این افراد استخدام نشده اند.

وی با بیان اینکه شاخص های مرکز آمار ایران بر گرفته از شاخص های جهانی است، خاطرنشان کرد: متأسفانه این شاخص ها با اوضاع کشور ما همخوانی ندارند و ضرورت دارد که بومی سازی شوند و پیوست اجتماعی داشته باشند.

وی با اشاره به تمدید مهلت پرداخت وام های حمایتی کرونا تا پایان مهرماه، اظهار کرد: تا کنون بیش از ۷۷ میلیارد تومان تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا و صاحبان مشاغل رسته های اعلام شده، پرداخت شده است.

شیرخانی تصریح کرد: با ۱۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار، برای 12 هزار و 30 نفر از متقاضیان آسیب دیده از کرونا پرونده پرداخت تسهیلات تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه استان ایلام به لحاظ اشتغال نسبت به میانگین کشوری از وضع بهتری برخوردار است ولی تا حد مطلوب فاصله بسیار زیادی دارد، تاکید کرد: استان ایلام تاکنون رتبه اول را در پرداخت تسهیلات کرونا در کشور نسبت به سهم ابلاغی کسب کرده و در مجموع ۲۱۶۰ میلیارد ریال سهم تسهیلات کرونا به استان اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: بر اساس تفاهمنامه فی مابین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت مسکن و شهرسازی، در طرح اقدام ملی مسکن کارگری، تعداد ۴۲۲۴ نفر از جامعه هدف

( کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران تحت پوشش تامین اجتماعی و زنان سرپرست خانوار) ثبت نام کرده اند.

شیرخانی با اشاره به این که ادارات و نمایندگی این اداره کل در تمامی شهرستانهای استان غیر از شهرستان بدره که در شهرستان دره شهر مستقر است، فعال هستند، ادامه داد: سه هزار و ۲۹۵ شرکت و اتحادیه تعاونی در ۱۴ رشته در استان فعالیت دارند.

وی گفت: این تعاونی ها با عضویت ۶۹۸ هزار و ۸۵ نقر (با احتساب اعضای تعاونی های سهام عدالت) تشکیل و ثبت شده و اشتغال پیش بینی شده در قالب این شرکت ها و اتحادیه های تعاونی، نزدیک به ۲۶ هزار و ۴۲۷ نفر است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام با بیان این که ۲۰ درصد کل تعاونی های استان را زنان تشکیل می دهند، اظهارکرد: از مجموع تعاونی های ثبت شده، ۶۷۴ تعاونی زنان هستند که این تعاونی ها هم اکنون فرصت اشتغال بیش از پنج هزار و ۴۰۰ نفر را دارند.

شیرخانی با بیان اینکه امروزه سطح انتظار، مطالبه گری و پرسش از مدیران بیش از پیش افزایش یافته است، تصریح کرد: مردم، مسئولان و رسانه ها می توانند با فرهنگ سازی و بسترسازی مناسب، زمینه را برای امر سرمایه گذاری مناسب و اشتغال پایدار فراهم کنند تا شاهد کاهش آمار بیکاری در استان باشیم.

۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۲۲
کد خبر : ۲۲۱,۸۰۴
کلیدواژه ها: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام, استخدام افراد غیربومی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید