مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان البرز: روند تشکیل تعاونی‌ها در سه سال گذشته رو به رشد و صعودی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز در نشست اتاق فکر بخش تعاون با بیان این که در استان یک هزار و ۸۵ تعاونی فعال در حوزه های مختلف داریم، گفت: روند تشکیل تعاونی ها در البرز در سه سال گذشته رو به رشد و صعودی بوده است.
روند تشکیل تعاونی‌ها در البرز در سه سال گذشته رو به رشد و صعودی است

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان البرز، حسین فلاح نژاد در این نشست اظهار کرد: علاوه بر حمایت از تعاونی هایی که از قبل در حوزه خدماتی، تولیدی و کشاورزی در وزارت تعاون،کار ورفاه شکل گرفته است، رویکرد جدید این وزارتخانه در راستای توسعه کمی و کیفی تعاونی های دانش بنیان است.

مدیرکل تعاون، کار و راه اجتماعی استان البرز با اشاره به تفاهم نامه ای که اخیرا" بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان مبنی بر حمایت از جوانان شکل گرفته گفت: مراحل نهایی این تفاهم نامه در حال انجام است و قصد داریم با دادن تسهیلات به تعاونی هایی که توسط جوانان تشکیل می شود به اشتغال آنها کمک کنیم.

فلاح نژاد با اشاره به اینکه وزارت کار بسته های حمایتی ویژه ای مخصوص تعاونی ها رونمایی می کند، اظهار کرد: در قانون اساسی سه بخش برای محور اقتصادی داریم؛ بخش دولتی، خصوصی و تعاونی ها ، که مقرر بوده بخش تعاون سهم ۲۵ درصدی در حوزه اقتصاد داشته باشد، اما این امر متاسفانه در کل کشور محقق نشده و سهم بخش تعاون در اقتصاد خیلی کمتر از میزان تعیین شده است و یکی از سیاست های وزارتخانه حمایت از تشکیل و توسعه تعاونی هاست تا به چشم انداز و تحقق ۲۵ درصدی برسد.

باید مدیریت تعاونی ها به مردم سپرده شود

مدیرکل تعاون، کار و راه اجتماعی استان البرز گفت: به واسطه اینکه فلسفه تعاونی ها مردمی شدن اقتصاد است، باید مدیریت آن به مردم سپرده شود، به همین دلیل وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی و در راستای آن حمایت از تشکیل و توسعه تعاونی ها را از اولویت های کاری قرار داده است.

وی با اشاره به نقش و تاثیر تعاونی ها در ایام شیوع کرونا گفت : در دوران کرونا، بسیاری از تعاونی ها با تغییر فعالیت و عملکرد خود برای تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده اقدام کردند و توانستند بحران و کمبود ماسک را برطرف کنند و دوباره به فعالیت خود برگشتند. 

مدیرکل تعاون، کار و راه اجتماعی استان البرز اضافه کرد: تعاونی ها در بخش های مختلف اعم از توزیع کالاهای اساسی تعاونی های مصرف و تولید و غیره همیشه در خدمت مردم بودند به عنوان مثال بسیاری افراد که با حقوق خود امکان خانه دار شدن نداشتند، تحت فعالیت تعاونی های مسکن خانه دار شدند.

فلاح نژاد با اشاره به اینکه فعالیت نادرست چند تعاونی نباید خدمات سایر تعاونی ها را تحت الشعاع قرار دهد اظهار کرد: هر چند که تعداد محدودی از تعاونی های مسکن مشکل دار، خدمات تعاونی ها را کمرنگ کردند، اما بیش از ۹۰ درصد تعاونی های مسکن بدون مشکل بودند و افراد بسیاری توسط این تعاونی ها صاحب خانه شدند.

همچنین در این نشست که با حضور مدیران دانشگاه پیام نور و جهاد دانشگاهی البرز برگزار شد بر احصا زمینه های همکاری مشترک بین دانشگاه پیام نور وجهاد دانشگاهی در حوزه های تخصصی و پژوهشی تعاون، حمایت از پایان نامه های تخصصی در حوزه تعاون از سوی دانشگاه پیام نور وجهاد دانشگاهی و حوزه تعاون اداره کل ،عضویت دانشگاه پیام نور در مرکز توسعه ونوآوری بخش تعاون استان،ترغیب فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور در جهت ایجاد تعاونی ها دانش بنیان و جوانان در ایجاد خود اشتغالی وکارآفرینی در بستر تعاون،انجام پژوهش های تعاون در تعامل با جهاد دانشگاهی، استفاده از بسترهای مجازی دانشگاهی برای آموزش، تاکید و مواردی جهت اجرا مصوب شد.

۱۴ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۱
روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز |
کد خبر : ۲۲۱,۸۱۸
کلیدواژه ها: روند رو به رشدتشکیل تعاونی ها,استان البرز,حسین فلاح نژاد,مدیرکل تعاون،کارروفاه اجتماعی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید