پرداخت پنج‌ هزار و ۷۰۹ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به بانک‌های خوزستان ابلاغ شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: پرداخت پنج‌ هزار و ۷۰۹ میلیارد ریال تسهیلات به منظور اجرای طرح‌های اشتغالزای پایدار روستایی به بانک های استان ابلاغ شد.
کارگروه اقتصادی اشتغال و سرمایه گذاری خوزستان

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، ارسلان غمگین در حاشیه کارگروه اقتصادی اشتغال و سرمایه گذاری خوزستان با اشاره به ارایه عملکرد اعتبارات قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در استان اظهار کرد: این اعتبار را چهار بانک توسعه تعاون، کشاورزی، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید با هدف پرداخت تسهیلات به طرح‌های اشتغالزای روستایی در پنج مرحله دریافت کردند.
وی افزود: از ۱۰ هزار و ۱۰۵ طرح ارسالی چهار هزار و ۱۸۰ طرح تصویب شده است که از این تعداد به سه هزار و ۹۴۰ طرح تسهیلات پرداخت شده است.
غمگین گفت: پست بانک درصد کمی از اعتبارات در اختیار را پرداخت کرده است. از مجموع یک هزار و ۲۹ میلیارد ریال اختصاصی به این بانک تاکنون حدود ۶۰۰ میلیارد ریال از آن باقی مانده و به متقاضیان پرداخت نشده است.
وی ادامه‌داد: اعتبارات سهم استان، ابلاغی از سوی بانک مرکزی و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در تاریخ ۲۷ دی ماه سال ۱۳۹۷، با اعتبار ابلاغ شده به پست بانک و بانک کشاورزی مغایرت دارد.
وی درباره تخصیص نیافتن تسهیلات به برخی از طرح‌های اشتغالزای روستایی خاطرنشان‌کرد: برخی از طرح‌ها مطابق دستورالعمل اشتغال روستایی نمی‌توانند از این تسهیلات برخوردار شوند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان درباره عملکرد کمیته نظارت استان در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ بیان‌کرد: در کمیته نظارت استان تاکنون عملکرد ۱۹ شهرستان مجددا مورد بررسی قرار گرفته و مطابق شیوه‌نامه مواجهه با مصادیق مغایر با تعهدات متقاضیان، طرح‌های غیر فعال برای استرداد به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.
وی افزود: تعداد طرح‌های بازدید شده میدانی در سال ۹۷، ۶۶۲ طرح، در سال ۹۸، ۱۸۶ طرح و در سال ۹۹ تعداد ۱۳۸ طرح بوده است که تاکنون ۳۱ طرح به مبلغ ۱۱۸ میلیارد ریال به طور کامل استرداد شده‌ و به ۱۰۱ طرح برای جلوگیری از انحراف تذکر داده شده است.
به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، تعداد ۱۹۶ طرح نیز برای استرداد به بانک معرفی شده‌اند.
غمگین پیگیر نشدن بانک‌های عامل در اجرای مصوبات کمیته نظارت استان و بی توجهی برخی فرمانداران به عنوان رئیس کمیته نظارت شهرستان در ایجاد هماهنگی میان دستگاه ها و بانک‌ها در امر نظارت برای تهیه خودرو و حضور نمایندگان ( به ویژه بانک‌ها) در بازدیدهای میدانی را از جمله مشکل های کمیته نظارت استان عنوان کرد.
وی به شرایط خاص به وجود آمده ناشی از بیماری کرونا و نوسان شدید قیمت‌ها، تعطیلی‌مدارس و رستوران‌ها اشاره‌کرد و گفت: بسیاری از واحدهای برخوردار از تسهیلات به ویژه تولیدکنندگان پوشاک تعطیل یا نیمه تعطیل شده‌اند که امر نظارت و تصمیم‌گیری را برای کمیته نظارت سخت کرده است.
غمگین در پایان پیشنهادکرد: بانک‌های عامل پست بانک، کشاورزی، توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید اعتبار ابلاغی را کتبا به دبیرخانه اعلام کنند و مکاتبه لازم با بانک مرکزی انجام شود؛ همچنین پست بانک اعتبار ابلاغی و طرح‌های ارسال شده به این بانک را تعیین تکلیف کند.
بر اساس این گزارش، پرداخت تسهیلات اشتغال‌زا به سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و متقاضیان بخش خصوصی و تعاونی در رسته‌های اولویت‌دار، در سامانه کارا از محل تلفیق منابع صندوق توسعه ملی با موسسات عامل انجام‌ می‌شود.
همه طرح‌های دریافت‌کننده تسهیلات، در چارچوب نظام نظارت، مدیریت و کنترل طرح‌های سرمایه‌گذاری و برای مصرف صحیح منابع و ایجاد اشتغال پایدار نظارت می‌شوند.

۲۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۵
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان |
کد خبر : ۲۲۲,۹۵۰
کلیدواژه ها: کارگروه اقتصادی,اشتغال و سرمایه گذاری,خوزستان, بانک‌های خوزستان,ارسلان غمگین

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید