مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان: با تقویت و توسعه مسئولیت پذیری اجتماعی در روستاها مشکل اشتغال حل خواهد شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در جلسه با مدیرعامل جمعیت احیاگران روستاهای ایران گفت: توسعه مسئولیت پذیری اجتماعی در روستاها حلقه مفقوده ایجاد اشتغال است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان: با تقویت و توسعه مسئولیت پذیری اجتماعی در روستاها مشکل اشتغال حل خواهد شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، کامران کلانی در این نشست با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع اشتغال در روستاها گفت: اگر به دنبال حل مشکل اشتغال در روستاها هستیم باید مکانیزم های جدیدی را طراحی و عملیاتی کنیم.

وی با بیان این که نقش دولت در حل مسائل روستایی باید به صورت مداخلات توسعه ای باشد افزود: توسعه مسئولت پذیری اجتماعی یک حلقه مفقوده در ایجاد بستر های شغلی در روستاهاست.

کلانی تصریح کرد: رویکرد انجام هر فعالیتی به ویژه ایجاد فضای رقابتی و مزیت های رقابتی در روستاها باید بر مبنای مشارکت مردم باشد.

وی همچنین یکی از مهمترین گامها برای توسعه روستایی را، تکمیل و بهروزرسانی زنجیره ارزش در فعالیتهای اقتصادی روستاییان عنوان کرد و افزود: این فرایند با فراهم کردن زمینههای یادگیری شیوه استفاده از ابزارها و فناوریهای جدید برای اهالی روستاها محقق خواهد شد.

کلانی در خصوص وجود فاصله نسبتاً زیادی که در توسعه صنعتی و اقتصادی در بین شهرها و روستاها ایجاد شده گفت:برای کاهش این فاصله صنعتی بین شهرها و روستاها می توان از  محرک های ویژه ای مانند توسعه دانش بنیانی و توسعه استارت آپ ها در سطح روستاها استفاده کرد.

وی با بیان اینکه ایران جزء کشورهای با سابقه تاریخی چند هزارساله است که بخش قابل توجهی از آن در بازی های بومی محلی، غذا، مراسمات مذهبی و پوشاک وجوامع محلی و روستایی مشهود است گفت: توجه به"میراث ناملموس روستایی" به عنوان یک ظرفیت و سرمایه‌ معنوی، فرهنگی و اقتصادی تاکنون آنطور که باید شناسایی و مورد بهره برداری بهینه و ثروت آفرینی قرار نگرفته است.

وی همچنین گفت: یکی دیگر از ظرفیت های بزرگ روستایی سرمایه های انسانی روستاها است که شناسایی آنها می تواند منشاء و منبعی برای ثروت آفرینی باشد.

وی در ادامه گفت: توانمند کردن مردم روستاها، محلات و جوامع محلی در زمینه هوشمندی کسب و کار و درآمدزایی به جای پرداخت تسهیلات منجر به شروع تحول در بحث اشتغال کشور خواهد شد.

کلانی پرداختن به مباحث ارگوتوریسم در گردشگری، کشت ارگانیک و کشاورزی اجتماع محور C.S.A به عنوان یک رهیافت جدید برای ساختاردهی مجدد ماهیت خرید و فروش کالاهای کشاورزی را از مصادیق تحول در حوزه اشتغال روستایی عنوان کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در پایان، با بیان اینکه اولویت اول ما در این اداره کل مساله اشتغال و امور اجتماعی است؛ آمادگی این اداره کل را برای همکاری با سازمان های مردم نهاد و فعالین کارآفرین و گردشگر روستایی اعلام کرد.

۲۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۲:۱۷
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |
کد خبر : ۲۲۳,۰۵۴
کلیدواژه ها: روستا, اشتغال روستایی,روز روستا و عشایر,کار در روستا,

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید