تکمیل و به روز رسانی داشبورد اطلاعات زنان سرپرست خانوار

مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تکمیل،توسعه و به روز رسانی داشبورد اطلاعات زنان سرپرست خانوار خبر داد .
تکمیل  و به روز رسانی داشبورد اطلاعات زنان سرپرست خانوار

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، "مریم السادات میرمالک ثانی " با اشاره به رونمائی از داشبورد اطلاعات زنان سرپرست خانوار در شهریور  با حضور"معصومه ابتکار" معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و "احمدمیدری " معاون رفاه اجتماعی و گفت: تکمیل، توسعه و به روز رسانی این داشبورد هم از لحاظ ساختاری و هم از لحاظ داده ای در حال انجام است و ارتباط آن با ایجاد پنجره واحد خدمات حمایتی برای این گروه امکانپذیر می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در طول دهه های گذشته تعداد زنان سرپرست خانوار در ایران افزایش یافته، این پدیده را از یک پدیده طبیعی به یک مساله اجتماعی تبدیل کرده که نیازمند توجه ویژه به این قشر است.

میرمالک توضیح داد: در همین راستا معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  به منظور اجرای بند «ت ماده 80 قانون برنامه ششم توسعه» و با مسئولیت کمیته آمار و اطلاعات برنامه اقدام و عمل ذیل این ماده قانونی و با استفاده از دو منبع اطلاعاتی مرکز آمار ایران (مشتمل بر داده های سرشماری های سال 75،80،85،90،95و داده های استخراج شده از پرسشنامه هزینه درآمد خانوار سال 97 ) و  داده های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان (مربوط به سال 98) برای اولین بار داشبورد اطلاعات زنان سرپرست خانوار را راه اندازی و اطلس وضعیت این افراد را تدوین کرد.

مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: به این ترتیب  امکان رصد وضعیت زنان سرپرست خانوار در تمام ابعاد جمعیتی، اجتماعی، اقتصادی و سلامت با 51 شاخص قابل اندازگیری است.

وی هدف از راه اندازی این داشبورد را ارائه تصویری جامع از وضعیت زنان سرپرست خانوار با استفاده از داده های به روز و یکپارچه عنوان کرد و افزود: این داشبورد کمک می کند تا با دسترسی به داده های وضعیت زنان سرپرست خانوار و بررسی روندهای ملی و استانی طی 20 سال گذشته و سیاست های حمایتی و توانمندسازی مناسب تری برای این گروه فراهم شود.

مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  تصریح کرد: با بررسی داده های این داشبورد می توان دریافت که بعنوان مثال در سال 97 در مناطق شهری 33.4 درصد خانوارهای زن سرپرست جزء خانوارهای فقیر قرارگرفته اند  که این میزان 2.7 درصد برابر خانوارهای مرد سرپرست در این طبقه بوده اند؛ همین بررسی ها نشان می دهد که نه تنها تعداد خانوارهای زن سرپرست نسبت به مرد سرپرست در معرض فقر بیشتری قرار دارد بلکه بین خانوارهای زن سرپرست شهری و روستایی نیز شکاف عمیقی دیده می شود.

میرمالک تاکید کرد: در واقع این داشبورد به عنوان فاز نخست ایجاد پنجره واحد خدمات حمایتی،بدون شک نقطه عطفی در شناسایی و ارائه خدمات به گروه های آسیپ پذیر از جمله زنان سرپرست خانوار است.

این داشبود به منظور سیاست گذاری و برنامه ریزی در آینده در دسترس نهادها و دستگاه ها ی مرتبط با حوزه زنان و به ویژه زنان سرپرست خانوار قرار می گیرد .  

۲۰ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۶
کد خبر : ۲۲۳,۱۶۶
کلیدواژه ها: داشبورد اطلاعات زنان سرپرست خانوار,مریم السادات میر میرمالک ثانی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید