​۲۳ درصد از شکایت‌های کارگری در خراسان شمالی منجر به سازش شد

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: هزار و ۱۶۲ مورد دادخواست کارگری نیمه نخست امسال در استان مورد بررسی قرار گرفت که ۲۳ درصد آن منجر به سازش شد.
​۲۳ درصد از شکایت‌های کارگری در خراسان شمالی منجر به سازش شد
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی قربان نباتیان معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی اظهارکرد: دادخواست های کارگری مورد بررسی قرار گرفته در هیات های بدوی و تجدید نظر استان نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۰ درصد رشد داشته است . 
معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی افزود: علت افزایش میزان دادخواست ها، شیوع کرونا و بیکاری ناشی از آن است.
 وی خاطرنشان کرد: بیشترین موضوع اختلاف کارگر و کارفرما مربوط به اخراج از کار، تقاضا برای بازگشت به کار است که پرداخت نشدن حقوق و مزایا هم در رده بعدی موضوع اختلاف ها است.
 نباتیان خاطرنشان کرد:  امسال ۷۲۹ نفر از کارگران استان، به کرونا مبتلا شده اند. 
 وی در بخش دیگر سخنان خود درباره مشاغل سخت و زیان آور گفت: در نیمه نخست امسال، ۳۵۲ تقاضا در کمیته های بدوی و تجدید نظر استان، سخت و زیان آور تشخیص داده شد.
 نباتیان تصریح کرد: همچنین در این مدت، ۳۷۲ نفر در استان متقاضی استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آور شدند.
 وی افزود: افراد بیمه‌شده که در مشاغل سخت و زیان‌آور اشتغال دارند، در صورتی که حداقل ۲۰ سال متوالی یا ۲۵ سال متناوب در کارهای سخت و زیان‌آور اشتغال داشته باشند و حق بیمه مدت مزبور را به صندوق پرداخته باشند، می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند.
 وی اظهارکرد: افراد باید تقاضای خود را در سامانه مربوط ثبت کنند تا مورد بررسی قرار گیرد.
 معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان‌آور به هر میزان، قبل یا بعد از اشتغال در مشاغل عادی به ازای هر سال سابقه یک و نیم سال محاسبه خواهد شد.
 براساس این گزارش، مشاغل سخت و زیان آور، کارهایی است که در آن عوامل فیزیکی، ‌شیمیایی، ‌مکانیکی و ‌بیولوژیکی محیط کار غیر استاندارد بوده است.
 خراسان شمالی دارای 84 هزار نفر کارگر مشمول قانون کار است. 
۲۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۴:۰۹
روابط عمومی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |
کد خبر : ۲۲۳,۲۷۴
کلیدواژه ها: روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی,دادخواست کارگری,هیات های بدوی و تجدید نظر,شیوع کرونا و بیکاری ناشی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید