کمیته اشتغالزایی خانواده ایثارگران فارس تشکیل شد

براساس انعقاد تفاهم نامه‌ای بین اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس در راستای اشتغالزایی،آموزش و هدایت 8 هزار و 500 نفر از خانواده ایثارگران این استان به سمت بازار کار کمیته‌‌‌ای ویژه در فارس تشکیل شد.
تشکیل کمیته اشتغالزایی ایثارگران استان فارس
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس، سهراب مختاری؛مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس در آیین انعقاد این تفاهم نامه  بیان کرد: در طول عمر انقلاب اسلامی کارگران یکی از پایه های اصلی شکل گیری این انقلاب بودند و در برهه های مختلف نیز همواره در حفظ و حراست و دفاع از کشور در کنار نظام قرار داشته‌اند.
وی افزود: اولین شهید کارگری کشور بنام محمدرضا حدادی عضو شورای اسلامی کارخانه روغن نباتی می باشد.

 

انتظار جامعه کارگری فارس از  ثبت اولین شهید کارگری کشور بنام فارس

 

وی عنوان کرد: وجود اولین شهید کارگری کشور در استان فارس نشان از همراهی کارگران با نظام اسلامی دارد و این ظرفیت برندی برای این استان محسوب می شود که نیاز است بنیاد شهید پیگیری‌های لازم برای تثبیت این ظرفیت را انجام دهد.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس در ادامه بیان کرد: این اداره کل 12 نفر نیروی جدید در سال 99 از طریق برگزاری آزمون جذب کردیم که 6 نفر از این افراد جز خانواده ایثارگران هستند.
وی با تاکید بر لزوم تکریم خانواده ایثارگران در همه بخش ها ادامه داد: در همه کشورها دنیا برای سربازان وطن و کسانی که در راه آزادگی و انسانیت قدم برمی‌دارند احترام خاصی قائل می شوند.

 

بخش خصوصی راغب به جذب خانواده ایثارگران شود

 

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس نیز در این آیین گفت: اخیرا تفاهم نامه ای در سطح ملی بین وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید کشور منعقد شده که پیرو آن تفاهم نامه ای بین ادارات کل بنیاد شهید و تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس نیز منعقد و پس از آن نیز اکنون کمیته‌ای ویژه در سطح این استان برای پیگیری موضوع اشتغال خانواده شهدا و ایثارگران این استان تشکیل شد.
رجبعلی راهی افزود: براساس این تفاهم نامه حدود 12 هزار نفر از افراد بیکار خانواده ایثارگران این استان باید طی سالهای آینده در پست های دولتی و یا غیر دولتی و بخش خصوصی مشغول به کار شوند.
وی ادامه داد: در حوزه اشتغالزایی خانواده ایثارگران این استان دغدغه اصلی در بخش غیردولتی وجود دارد زیرا در این زمینه ابزار فشار وجود ندارد و نمی‌توان به کارفرمای بخش خصوصی این موضوع را تکلیف کرد.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس اضافه کرد: دوران جزیره ای عمل کردن رو به اتمام است و در حوزه خدمات دهی به خانواده ایثارگران نیز باید ادارات و بخش های مختلف دولتی به کمک بنیاد شهید آمده تا خدمات بصورت تخصی تر و بهتر به این قشر ارایه شود.
وی با بیان این که در حال حاضر در سطح استان فارس 8 هزار و 500 فرزند شهید و جانباز بیکار وجود دارد گفت: همه ما در قبال خانواده شهداء و جانبازان وظیفه داریم زیرا حفظ کیان کشور مدیون این قشر است.
وی ادامه داد: 15 جانباز قطع نخاع در این استان وجود دارد که بطور میانگین حدود 36 سال در گوشه یک خانه خیره به سقف در حالت سکون قرار داشته و همین جانبازان یک یا دو فرزند بیکار نیز در منزل خود دارند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس افزود: نیاز است طرح هایی در سطح استان فارس برای تشویق بخش خصوصی در جذب خانواده ایثارگران این استان در دستور کار قرار گیرد تا واحدهای تولیدی و صنعتی در این امر مهم مشارکت بیشتری داشته باشند.
در پایان این دیدار تفاهم نامه ای بین مدیران اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس و مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران این استان در زمینه تامین اشتغال خانواده شهداء ،آزادگان،جانبازان و رزمندگان و کمک به ایجاد اشتغال پایدار برای این قشر،ارایه آموزش های لازم در حوزه کسب و کار و تشکیل تعاونی،اعمال بخشودگی و تخفیف در جرایم بیمه ای سازمان تامین اجتماعی و اعطاء تسهیلات مشاغل خانگی منعقد شد.
همچنین در این جلسه مقرر شد که کمیته عملیاتی برای پیگیری روند پیشرفت این تفاهم نامه در استان فارس تشکیل و دو ماه یکبار تشکیل جلسه داده و گزارش عملکرد پیشبرد طرح نیز به مدیران کل دو مجموعه اعلام شود.
 
ساخت المانی فاخر شهدای کارگر فارس در شیراز
 
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس در ادامه این نشست گفت: از اوایل دهه 90 تاکنون بررسی های زیادی برای جمع آوری اطلاعات شهدای کارگر استان فارس انجام شده است.
مختاری ادامه داد: براساس اطلاعات موجود بیش از  هزار شهید کارگر در سطح این استان وجود دارد که این انتظار از بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس می رود که اطلاعات دقیق و تعداد نهایی شهدای کارگر و کارفرما وتعاونگر این استان را طبق قانون کار مشخص کند تا به دستور   استاندار محترم  فارس و همراهی شورای اسلامی شهر و شهردار محترم  شیراز و کارفرمایان محترم ، المان فاخر شهدای کارگری این استان ساخته شود.
وی تاکید کرد: با توجه به اعلام آمادگی تعدادی از کارفرمایان که کارگاهشان دارای شهید هم هستند ،برنامه ریزی های اولیه برای ساخت آن  با درج نام و اطلاعات تمام شهدای کارگر این استان انجام شده بگونه ای که این نماد به یکی از جاذبه های گردشگری این استان و مکانی برای ادای احترام به مقام والای شهدای کارگری در سطح کشور تبدیل شود.
۲۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۴:۰۶
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس |
کد خبر : ۲۲۳,۳۳۶
کلیدواژه ها: اشتغالزایی,ایثارگران,فارس

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید